حدود 10 تا 15 درصد زوج ها نابارور هستند

۱۳۸۹/۱۰/۰۹ - ۱۱:۳۵ - کد خبر: 22635
حدود 10 تا 15 درصد زوج ها نابارور هستند
به گزارش سلامت نیوز دکتر حميد گورابي در حاشيه برگزاري سمينار دو روزه جنين آزمايشگاهي از ديدگاه فقه ،‌حقوق و اخلاق در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا افزود:نازايي تحت عنوان يک سال تماس جنسي بدون جلوگيري از بارداري و عدم ميل به حاملگي تعريف مي شود که 10 تا 15 درصد زوج ها را در اين سنين باروري مبتلا مي کند.
وي اظهار داشت : طبق آمار سازمان جهاني حدود 40 درصد از ناباروري زوجين مربوط به عامل مردانه و حدود 30 الي 40 درصد مربوط به عامل زنانه و بقيه موارد مربوط به اشکال در هر دو جنس به صورت مشترک است .
گورابي با اشاره به روشهاي نوين نازايي در مراکز معتبر دنيا بر پايه توليد جنين آزمايشگاهي خاطر نشان کرد : با پيشرفت علم پزشکي در آينده مي توان زوج هاي نابارور را با روش هاي مختلف توليد جنين در آزمايشگاه ، توليد آزمايشگاهي ، توليد و تکثير سلول هاي بنيادي صاحب فرزند کرد .
رييس پژوهشگاه رويان ادامه داد: هرسال در پژوهشگاه رویان حدود 4 هزار سيکل درمان ناباروری انجام مي دهيم که اين زوجين از طریق روشهای کمک باروری درمان می شوند.
وی با اشاره به اينکه تقريبا تعداد خانمها و آقایانی که دچار ناباروری هستند با هم برابر است اضافه کرد : تا کنون دلايل نازايي به طور کامل مشخص نشده است اما عواملي آلوده کننده محيط زيست و نوع تغذيه و اعتياد مي تواند تشديد کننده ناباروري زوجين باشد .
گورابي گفت : در حال حاضر بیشترین آمار درمان ناباروری در کشور مربوط به پژوهشکده رویان است و مراکز دیگری هم در ایران هستند که ناباروری مردان و زنان را درمان می کنند.
رييس پژوهشکده رويان افزود: موفقيت درمان ناباروري در دنيا 50 درصد است و در ايران اين علم در حال تحقيق و پژوهش واقع شده که از طريق روش هاي کمک باروري در آزمايشگاه توليد شده و مورد درمان قرار گيرد و بتوانيم ميزان موفقيت را بالا ببريم و هزينه هاي بيماران را کاهش دهيم .
وي به اهداف اين سمينار اشاره کرد و خاطر نشان کرد :امسال پنجمین سالگرد درگذشت دکتر کاظمی آشتیانی است که هر ساله در این ایام با برگزاری همایش علمی، اخلاقی و پزشکی یادش را زنده نگه می داریم.
گورابی افزود: امسال نیز به همین مناسبت دو همایش را در دستور کار خود قرار داده ایم که نخستین سمينار جنين آزمايشگاهي است و دومین همایش نیز هفته آینده درباره "سلول درمانی در بیماری کبد و گوارش» برگزار می شود.
رئیس پژوهشگاه رویان ابا بيان اينکه جنین آزمایشگاهی به لحاظ علمی ، اخلاقی و حقوقی مشکلاتی پيش رو دارد گفت : در اين سمينار دو روزه سعی شده این مباحث و مشکلات با حضور متخصصانی در علم پزشکی و حقوق به نتایج خوبی برسد و تولید جنین آزمایشگاهی به نحو مطلوب بدون مشکل صورت گیرد.
وی افزود: 93 مقاله به این همایش ارسال شده است که از میان آنها 23 مقاله به صورت سخنرانی و 37 مقاله نیز به صورت پوستر ارايه می شود و محور این همایش نیز مباحث حقوقی و مسايل مربوط به اهدای جنین است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.48742s, 19q