اهداي خون در فصول سرد كاهش مي‌يابد

۱۳۸۹/۱۰/۱۰ - ۱۱:۱۱ - کد خبر: 22661

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ، دكتر مجيد مسلمي افزود: هر ساله پيش از شروع سرما، كارگروهي را تشكيل مي‌دهيم و درباره راه‌هاي جلوگيري از كاهش ذخيره خوني در اين مدت تصميم‌گيري مي‌كنيم. يكي از اقداماتي كه در اين زمينه انجام مي‌دهيم، افزايش فراخوان اهداي خون است. بر اين اساس، با تك تك افرادي كه نوبت اهداي خون آنان فرا رسيده است تماس گرفته و يا پيامك مي‌زنيم. برخي افراد كه براي تشويق افراد به اهداي خون، آموزش ديده‌اند اهدا كنندگان را به اهداي مجدد خون ترغيب مي‌كنند.

وي افزود: مردم را از طريق صدا و سيما و خبرگزاري‌ها به اهداي خون در فصل زمستان تشويق مي‌كنيم. پس از هماهنگي با كارخانه‌ها و ادارات، ‌واحدهاي سيار را به اين مكانها به صورت يك روزه اعزام مي‌كنيم. بدين ترتيب كاركنان در محل كار خود، خون اهدا مي‌كنند.

معاون اهدا كنندگان پايگاه انتقال خون استان تهران در ادامه گفت: مراجعه ما به كارخانه‌ها و ادارات بستگي به شرايط هر كدام از آنها دارد. به عنوان مثال به كارخانه‌هاي بزرگ سالانه دو تا سه بار مراجعه مي‌كنيم.البته اين كار را بسته به ميزان اهداي خون كاركنان در دفعه‌هاي قبل و خدشه وارد نشدن به روند فعاليت آنان انجام مي‌دهيم.

مسلمي با بيان اينكه تعامل خوبي با شهرداري‌ها داريم، اظهار كرد: حدود يك سال از اهداي خون در محلات مي‌گذرد و اين كار را در فصل زمستان افزايش مي‌دهيم. سلامت‌ياران از طريق سازمان انتقال خون آموزش ديده و با مراجعه به ساكنان محل، شرايط اهداي خون را برايشان توضيح مي‌دهند و به افراد مايل به اهداي خون، زمان و مكان اين كار را اعلام مي‌كنند.

وي در پاسخ به اين پرسش كه آيا در فصل زمستان نياز به فرآورده خوني خاصي افزايش مي‌يابد، گفت: اگر تعداد اهداكنندگان خون بسيار كاهش پيدا كند، بيمارستانها به شدت با كمبود پلاكت مواجه مي‌شوند چون اين فرآورده خوني را نمي‌توان بيش از 48 ساعت ذخيره كرد. دراين مواقع از راه‌هايي مانند اطلاع‌رساني از طريق رسانه‌هاي جمعي، مردم را تشويق به خون‌دهي مي‌كنيم چرا كه براي تامين پلاكت تقريبا هر روز وابسته به اهداي خون هستيم.

معاون اهدا كنندگان پايگاه انتقال خون استان تهران افزود: تعطيلات اخير به علت آلودگي هوا باعث شد تا با اين مشكل مواجه شويم اما با تلاش شبانه روزي آن را حل كرديم.

وي گفت:‌ خون دهي معمولا عوارض خاصي براي اهدا كننده به همراه ندارد چون يك پزشك دوره ديده، مراجعه كنندگان براي اهداي خون را معاينه و با آنان مشاوره مي‌كند. علاوه بر آن از اين افراد آزمايش كم خوني گرفته و نتيجه آن با استفاده ازدستگاهي جديد به سرعت مشخص مي‌شود.


مسلمي در پايان اظهار كرد: افراد داراي وزن بالاي 50 كيلوگرم و فشار خون 9 مي‌توانند 450 سي سي خون اهدا كند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.69827s, 19q