ضرورت قرار گیری سالمندان و كودكان زير تابش مستقيم نور آفتاب

۱۳۸۹/۱۰/۱۰ - ۱۱:۱۸ - کد خبر: 22664

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ، سيد منصور رايگاني اظهار داشت: نرمي استخوان از بيماري‌هاي مهم و شايع است كه در همه سنين مي‌تواند ايجاد شود و حالتي است كه به دليل نبودن كاهش يا ناكافي بودن عناصر معدني مانند كلسيم و فسفر در استخوان ايجاد مي‌شود.

وي با بيان اينكه علت اصلي بروز نرمي استخوان كمبود كلسيم و فسفر در مواد غذايي و كمبود ويتامين D است اظهار داشت: كمبود ويتامين D مي‌تواند به دلايل نبود آن به اندازه كافي به علت كاهش توليد يا عدم مصرف آن يا در معرض نور مستقيم آفتاب قرار نگرفتن باشد.

رايگاني ادامه داد: براي ايجاد استخوان قوي و سالم بايد اين سه عنصر به اندازه كافي در بدن وجود داشته باشد و ويتامين D موجب جذب كلسيم و فسفر از روده مي‌شود.

وي با اشاره به علائم نرمي استخوان گفت:‌ درد، انحراف استخوانها، اختلال استخواني و ضعف عضلات از مهمترين علائم اين عارضه محسوب مي‌شود كه معاينه باليني و راديولوژي و بررسي كلسيم و فسر و ويتامين D براي تشخيص آن ضروري است.

مدير گروه طب فيزيكي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي خاطرنشان كرد: داشتن رژيم غذايي حاوي اين سه عنصر مانند مصرف كافي لبنيات، سبزيجات، غلات و پروتئين مناسب بخصوص در سنين كودكي و سالمندي مي‌تواند مهمترين راه پيشگيري از اين عارضه باشد.

وي گفت: بهتر است كودكان و سالمندان هر هفته دو مرتبه و هر مرتبه 15 دقيقه در معرض تابش نور مستقيم آفتاب به منظور ساخته‌شدن ويتامين D كافي در بدنشان قرار گيرند و از موارد قرص‌هاي كلسيم و ويتامين D به صورت خوراكي استفاده كنند.

رايگاني يادآور شد: اگر عامل نرمي استخوان بيماري زمينه‌اي مانند سيلياك كه موجب جلوگيري از جذب كلسيم از روده مي‌شود بايد آن را درمان كرد و اگر به دليل مصرف داروهاي ضد تشنج در كودكان كه آن هم موجب مانع جذب كلسيم مي‌شود بود بايد قرص كلسيم به همراه اين داروها مصرف شود.

وي اضافه كرد: اگر نرمي استخوان درمان نشود اختلالات كليوي و انحرافاتي در اندامهاي زانو، دست و لگن ايجاد مي‌شود و در مواردي نيز ستون فقرات دچار شكستگي و انحراف خواهد شد.

اين متخصص طب فيزيكي گفت: در محيط‌هاي كاري نمور و بدون نور مانند كارگاه‌هاي قاليبافي و در برخي افراد كه بدن خود را به صورت غليظ با كرم‌هاي ضدآفتاب چرب مي‌كنند ويتامين D به اندازه كافي به فرد نمي‌رسد و مي‌تواند دچار مبتلا به اين عارضه شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14664s, 20q