هشدار نسبت به مصرف خود سر انه گیاهان دارویی

۱۳۸۹/۱۰/۱۰ - ۱۲:۴۹ - کد خبر: 22672

به گزارش سلامت  نقل از ایسنا ، دکتر عليرضا يزدي‌نژاد افزود: بسياري از افراد گياهان دارويي را خود از طبيعت جمع‌آوري مي‌کنند که اين امر نيز چندان توصيه نمي‌شود چرا که مشابهات سمي گياهان دارويي بسيار بوده و در برخي موارد تشخيص آنها بسيار مشکل است.

وي تصريح کرد: خريداري داروهاي گياهي از عطاري‌ها دليل بر سلامت آنها نيست و نمي‌توان صرف اينکه در عطاري به فروش مي‌رسد نسبت به سلامت آنها اطمينان پيدا کرد.

يزدي‌نژاد استفاده از قرص‌ها و شربت‌هاي استاندارد شده در داروخانه‌ها را يکي از روش‌هاي توصيه شده در مصرف گياهان دارويي عنوان کرد و اظهار داشت: در تهيه اين داروها از عصاره صددرصد گياهي استفاده مي‌شود ‌ولي با ترکيب با موادي مانند حلال‌ها، کمک حلال‌ها و مواد نگهدارنده ترکيب صد‌در‌صد گياهي دستخوش تغييراتي شده و ديگر نمي‌توان گفت اين قرص‌ها و شربت‌ها کاملا گياهي هستند.

اين پزشک متخصص گياهان دارويي افزود: بر خلاف آنچه در راهنماي مصرف برخي از اين داروها نوشته شده، استفاده از داروهاي گياهي براي زنان باردار و شيرده و افرادي که سابقه بيماري‌هاي چون ديابت و فشار خون دارند بلامانع نيست و بايد توسط پزشک صورت ‌گيرد.

يزدي‌نژاد با اشاره به استفاده از مواد قندي غليظ ‌کننده به جاي مواد نگهدارنده در داروهاي گياهي استاندارد شده ، ابراز کرد: اين ترکيبات قندي موجب احتياط مصرف در زنان باردار و بيماران ديابتي مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.61717s, 19q