یارانه‌ حمایتی بیماران روانی مزمن افزایش می یابد

۱۳۸۹/۱۰/۱۱ - ۰۰:۰۹ - کد خبر: 22678
به گزارش سلامت‌نیوز، کیوان دواتگران با یادآوری اینکه یارانه‌ اختصاص یافته درسال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 12درصد افزایش یافته است، افزود : با اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، یارانه‌ حمایتی مراکز غیردولتی زیر مجموعه بهزیستی، افزایش قابل توجهی یابد.

وی بیان کرد: بر اساس منابع علمی موجود، تعداد بیماران روانی مزمن در کشور بیش از300 هزار نفر برآورد می‌شود، که سازمان بهزیستی کشور تاکنون موفق به شناسایی 109 هزار و 225 بیمار روانی مزمن شده است که از این تعداد بیش از 50 هزار و 611 نفر از خدمات متنوع سازمان بهزیستی بهره‌مند هستند.

به گفته وی، دوهزار و 123 نفر از این تعداد از مراکز روزانه، هفت هزار و 216 نفر شبانه روزی، شش هزار و 940 نفر مراقبت در منزل و607 کودک نیزاز مراکز کودکان مبتلا به اختلال نافذ رشد اوتیسم، بهره مند هستند.

دواتگران گفت: درمان و توانبخشی بیماران از طریق ارایه خدماتی مانند دارو درمانی، درمان‌های روانشناختی و آموزش بیماران در خانواده‌های آنها در مراکز روزانه ارایه می‌شود.

وی ادامه داد: در این مراکز اعضای تیم تخصصی شامل روانپزشک، روانشناس بالینی، کاردرمانگر، مددکار اجتماعی، مربی حرفه‌ای و پرستار خدمات مربوطه را ارایه می‌کنند.

مدیرکل توانبخشی و امورمراقبتی سازمان بهزیستی کشور، همچنین در خصوص درباره فعالیت واحدهای آموزشی و تولیدی نیز افزود: این واحدها برای حمایت از افراد معلول و یا بیماران روانی مزمنی که در شرایط ویژه‌ قابل آموزش هستند و فرصت آموزش، اشتغال و یا فعالیت اقتصادی نزد کارفرمایان ندارند، تشکیل شده است.

دوتگران گفت: در برخی از این کارگاه‌ها بیماران مزمن روانی تحت نظارت مستقیم گروهی از متخصصان از جمله روانشناسان، مربی حرفه آموزی و با امکان دسترسی آسان به سایر اعضای توانبخشی به صورت نیمه وقت یا تمام وقت مشغول انجام کار می‌شوند.

مدیرکل توانبخشی و امورمراقبتی سازمان بهزیستی کشور گفت: نگهداری بیماران روانی مزمن در مراکز شبانه روزی منوط به معرفی کمیسیون ساماندهی استان مربوطه است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.54253s, 19q