سبزي‌هاي جنوب تهران با فاضلاب انسانی آبیاری میشوند

۱۳۸۹/۱۰/۱۱ - ۱۰:۱۱ - کد خبر: 22685
سبزي‌هاي جنوب تهران با فاضلاب انسانی آبیاری میشوند

به گزارش سلامت نیوز  مدير كل سلامت محيط و كار وزارت بهداشت گفت: آبياري سبزي‌هاي جنوب تهران را با فاضلاب انساني تكذيب نمي‌كنيم اما اين نوع آبياري باعث رشد سريعتر و غني‌تر شدن سبزي و محصولات كشاورزي از نظر املاح و ويتامين‌ها شده است. وي ادامه داد: پيش فرض اوليه ما اين است كه همه سبزي‌هاي جنوب تهران آلودگي ميكروبي دارند و در هر شرايط توصيه اكيد ما رعايت دستور العمل شست‌و‌شوي بهداشتي سبزي‌ها به خصوص سبزي‌هايي كه خام خورده مي‌شوند است و با توجه به اينكه آ‌بياري سبزيكاريها با فاضلاب انساني را هم در برخي جاها داريم رعايت اين دستورالعمل اهميت بيشتري پيدا مي‌كند.

*آلودگي سبزي و ميوه‌ها به فلزات سنگين هنوز تأييد نشده است

ندافي  در گفت و گو با فارس گفت: استفاده از كودهاي حيواني از گذشته متداول بوده و هنوز هم هست البته گاهي از كودهاي انساني هم استفاده مي‌شود، در مورد كودهاي شيميايي و آلودگي سبزي‌ها و ميوه‌ها به مواد شيميايي از جمله فلزات سنگين تحقيقات ما نشان مي‌دهد اين نوع آلودگي در تمام انواع سبزي و ميوه‌ها نيست و آلودگي همه اين محصولات به فلزات سنگين هنوز به تأييد منابع موثق نرسيده است.


* آبياري با فاضلاب انساني سبزي و ميوه‌ها را از نظر املاح و ويتامين غني مي‌كند

مدير كل سلامت محيط و كار وزارت بهداشت در پاسخ به اين پرسش كه آيا ممكن است به علت فقر خاك، سبزي و ميوه‌هاي برخي مناطق از جمله جنوب تهران از نظر املاح و ويتامين‌ها فقير باشند، توضيح داد: اين موضوع كه اين محصولات ممكن است ارزش غذايي نداشته باشند هم مورد تأييد وزارت بهداشت نيست زيرا به علت آبياري زمين‌هاي كشاورزي به خصوص در جنوب تهران با فاضلاب انساني محصولات آنها مواد مغذي بيش از حد لازم دارند و تجربه نشان داده كه آبياري با فاضلاب انساني باعث رشد 20 تا 30 درصد بيشتر از حد معمول محصولات كشاورزي از جمله گندم مي‌شود.

وي ادامه داد:‌ بر اين اساس فقر املاح و ويتامين‌ها در محصولات كشاورزي و سبزي‌هاي جنوب تهران مورد تأييد وزارت بهداشت نيست و اين محصولات تمام املاح، ويتامين‌ها و خواص لازم را دارند و فقط براي از بين بردن آلودگي‌هاي ميكروبي آنها بايد به صورت بهداشتي شست و شو شوند.

ندافي در پاسخ به اين پرسش كه پس وزارت بهداشت آبياري زمين‌هاي كشاورزي به فاضلاب انساني را پذيرفته است گفت: استفاده از فاضلاب انساني اگر از طريق عبور از تصفيه خانه باشد و پساب آن استاندارد ملي را داشته باشد مشكلي ندارد اما اگر غير از اين باشد اگر با آن برخورد كنيم، جمع آوري مي‌شود.

وي ادامه داد:‌ توصيه ما اين است كه آبياري با فاضلاب انساني براي سبزيكاري هايي كه سبزي‌هاي آنها خام خورده مي‌شود، استفاده نشود اما ممكن است در جاهايي تخلف هم داشته باشيم . نوعاً در جاهايي كه از فاضلاب انساني استفاده مي‌شود تصفيه خانه و استاندارد ملي را دارد اما اينكه در جاهايي به صورت غير مجاز از فاضلاب انساني غير تصفيه استفاده مي‌كنند را هم تكذيب نمي‌كنيم. اما اگر باشد هم ميزان آن گسترده نيست.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.14255s, 18q