شايعترين علت ابتلا به آبسه كبدي التهاب عفوني مجاري صفراوي است

۱۳۸۹/۱۰/۱۱ - ۱۱:۴۹ - کد خبر: 22695
به گزارش سلامت نیوز شهرام آگاه در گفت‌وگو با  فارس با بيان اينكه آبسه، حفره‌اي است كه از مايعي متشكل از مجموعه‌ ميكروب‌ها و سلول‌هاي دفاعي و ترشحات آنها تشكيل شده است، اظهار داشت: آبسه معمولاً هنگامي اتفاق مي‌افتد كه در يك نقطه از بدن تعدادي ميكروب وجود دارد و سلول‌هاي دفاعي به دور آن ديواري را تشكيل مي‌دهند كه از پخش شدن آن جلوگيري كنند.

وي افزود: آبسه‌ كبدي ناشي از تجمع ميكروب و انگل در يك نقطه از كبد است كه ترشح آنها به همراه سلول‌هاي دفاعي اطراف آن را گرفته است و در حول آن نيز جداري براي جلوگيري از پخش‌شدن اين ميكروب‌هاي تشكيل شده است.

آگاه تصريح كرد: آبسه كبدي 2 گروه عمده ميكروبي و آميبي دارد كه در نوع ميكروبي زمينه ايجادشدن آبسه معمولاً ميكروب‌هايي هستند كه از طريق روده و خون به كبد مي‌رسند و شايع‌ترين علت زمينه براي تشكيل اين آبسه التهاب عفوني مجاري صفراوي است كه معمولاً در مواردي كه سنگ در مجاري صفراوي وجود داشته باشد ميكروب‌ها وارد خون و كبد مي‌شوند و در ناحيه‌اي از كبد تجمع مي‌يابند.

وي با بيان اينكه به دنبال ايجاد التهاب عفوني مجاري صفراوي و افزايش ميكروب‌ها آبسه‌هاي كوچك تشكيل مي‌شود، گفت: اين آبسه‌هاي كوچك ممكن است به هم وصل شوند و آبسه‌هاي بزرگتر را تشكيل دهند.

اين عضو هيئت عملي دانشگاه علوم پزشكي تهران ادامه داد: نوع دوم آبسه‌هاي آميبي است كه بر اثر عفونت‌هاي آميبي روده فرد را گرفتار مي‌كند و دفاع بدن در مقابل آن آبسه كبدي را ايجاد مي‌كند.

وي با بيان اينكه تب، درد، لرز و بيماري شايع‌ترين علامت‌هاي باليني اين عارضه است، گفت: در مواردي كه علت زمينه ابتلا به آبسه آميب است يا در بيماران بدحال ممكن است فرد به زردي مبتلا شود كه در اين حالت با معاينه فرد زردي و تب مشخص شده و كبد دردناك است.

آگاه با بيان اينكه سونوگرافي آسان‌ترين و ارزان‌ترين روش تشخيص است، گفت: در مواردي كه آبسه ميكروبي باشد آنتي‌بيوتيك تجويز مي‌شود و در صورتي كه بيمار به آنتي‌بيوتيك جواب ندهد تخليه آبسه‌ها و گذاشتن لوله‌ براي تخليه كامل آبسه درمان اصلي آن است. در مورد آبسه‌هاي بزرگ يا خطرناك هم مانند زماني كه آبسه در مجاورت قلب باشد جراحي توصيه مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.30276s, 18q