حق فني داروسازان همانند حق ويزيت پزشکان حذف نشدني است

۱۳۸۹/۱۰/۱۱ - ۱۲:۳۶ - کد خبر: 22711
حق فني داروسازان همانند حق ويزيت پزشکان حذف نشدني است
به گزارش سلامت نیوز در برخي از كشورها از جمله ايران قيمت گذاري دارو بر اساس قيمت تمام شده کالا صورت مي گيرد و در اين كشورها معمولا قيمت دارو ارزانتر است به دليل اينكه در فرمولي که قيمت را محاسبه مي کنند فاکتورهايي مانند دانش فني، حق انحصار، حق مالکيت معنوي ندارد.

شيوه قيمت گذاري بر اساس قيمت تمام شده كالا سبب مي شود که بازار دارويي با قيمت پايين تر تنظيم شود و پايين بودن قيمت‌ها در مورد فرآورده هاي دارويي به اين معنا است كه اين اقتصاد تماما در همه جنبه ها به نفع مصرف كننده است و توليد کننده، توزيع کننده و عرضه کننده از قيمت پايين سود نمي برند. به همين دليل در برخي از کشورها به جزمارژين سود يک عدد فيکس که بابت هر نسخه و هر قلم دارو كه بيمار بايد به دارو خانه پرداخت کند در نظر گرفته مي شود كه اين عدد در ايران به عنوان تعرفه حق فني تصويب شده است.

سال گذشته سازمان بازرسي کل کشور در بيستم خرداد به دنبال شکايتي در مورد حق فني داروخانه ها، خواستار ابطال مصوبه هيات وزيران در زمينه اخذ حق فني داروخانه ها شده بود که با طرح موضوع در هيات عمومي ديوان عدالت اداري، مصوبه هيات وزيران خلاف قانون و خارج از اختيارات قوه مجريه در وضع مقررات دولتي تشخيص داده واين مصوبه ابطال شد.

خبرنگار ايسنا منطقه علوم پزشکي تهران به ميان جمعي از مسئولين فني داروخانه هاي دانشکده داروسازي تهران رفته و نظر آنها را در اين باره جويا شده است.

 با حذف حق فني دارو، تخصص داروسازان زير سوال مي رود

فولادي داروساز و مسئول فني داروخانه 13 آبان گفت: با حذف حق فني نسخه هاي دارويي داروخانه يک مرکز فروش تلقي شده و فقط سود روي دارو ها محاسبه مي شود.

اين داروساز با بيان اينکه حذف حق فني مانند اين است که حق ويزيت پزشک را حذف کنند و اين کار غير ممکن است؛ اظهار داشت: اگر قرار است با اين کار هزينه هاي مردم پايين بيايد مي توانند اين مبلغ را از طريقي تحت پوشش بيمه ببرند، مانند کاري که براي حق ويزيت پزشکان متخصص و عمومي مي کنند.

وي افزود: يک داروساز 9 سال از عمر خود را براي اين کار صرف کرده است و با حذف تعرفه حق فني شغل داروسازان از نظر حرفه اي زير سوال مي رود، داروسازي در کشورهاي خارجي يک شغل سطح بالا و حرفه اي محسوب مي شود به دليل اينکه فعاليتي که دارو سازان انجام مي دهند بسيار حياتي است اما در ايران به توجه نمي شود و براي آن فرهنگ سازي نمي شود.

فولادي گفت: در فرآيند درمان، داروساز در آخرين مرحله قرار دارد و تا زمانيکه داروها با دستور درست و توضيح درست به بيمار داده نشود اين فرآيند کامل نمي شود. اين نشان دهنده لزوم توجه و فرهنگ سازي بيشتر در مورد داروسازان است.

وي با بيان اينکه هم اکنون در کشور از لحاظ درمان دارويي مشکلات فراواني داريم که بخش اعظمي از اين مشکلات به دليل ناديده گرفتن نقش دارو ساز و عدم توجه به وي درجامعه است؛ ادامه داد: بي اثر بودن آنتي بيوتيک ها يکي از مشکلاتي است که هم اکنون در کشور وجود دارد.

اين داروسازادامه داد: در شهرستان‌ها بيماران به داروخانه مراجعه مي کنند و هر دارويي مي خواهند دريافت مي کنند و اگر بيماري در گذشته دارويي را مصرف کرده و بهبود يافته وقتي دوباره دچار درد مي شود همان دارو را از داروخانه دريافت مي کند حتي اگر اين بار عامل درد، عامل قبلي نباشد. البته اين اتفاق در تهران به دليل نظارت هاي دقيقي که انجام مي شود صورت نمي گيرد.


 وقتي چک کردن موجودي توسط کارت بانک هزينه دارد، داروخانه نبايد در ازاي خدمات خود پول دريافت کند؟

محمدي داروساز و مسئول فني داروخانه 13 آبان اظهار داشت: تعرفه حق فني دارو يک امرکاملا متداولي است و فقط مختص ايران نيست و هر کشوري بر اساس تعداد اقلامي که در نسخه مي آيد مبلغي را از بيماران دريافت مي کند. به طور مثال در کانادا به تعداد هر قلم دارو که در نسخه مي آيد و بايد براي آن دستور دارويي نوشته شود يک دلار دريافت مي کنند.

وي ادامه داد: فردي که وارد داروخانه مي شود انتظار دارد نسخه اش درست باشد، ليبلينگ داشته باشد و دستور روي آن نوشته شود بنابراين بايد حق الزحمه اين خدماتي که انتظار دارد را پرداخت کند.

محمدي گفت: مشکلي که در کشور ما وجود دارد اين است که بيشتر داروخانه ها توسط داروسازان اداره نمي شود بلکه تحت نظر داروخانه داران است بنابراين داروساز بايد ويزيت خود را دريافت کند و ربطي به اين ندارد که داروخانه چقدر سود روي دارو مي گيرد و داروساز حق العمل خود را دريافت مي کند.

اين داروساز افزود: حتي بانک براي پرداخت قبض آب و برق از شما پول دريافت مي کند، براي انتقال وجه يا فرستادن پول از طريق کارت بانک يا چک کردن موجودي، پول دريافت مي شود چطور ممکن است نسخه اي که وارد داروخانه مي شود خوانده شود، پيچيده و قيمت گذاري شود و دستور روي آن نوشته شود و گاها مشاوره به بيمار داده شود و هيچ هزينه اي بابت اين خدمات گرفته نشود.

وي اظهار داشت: وقتي نسخه با خط بدي نوشته شده است بايد تشخيص بدهيم که اگر به طور مثال اين دارو براي شبکيه چشم است چه دارويي مي تواند باشد که براي شبکيه چشم تجويز شده است و اينها همه استفاده کردن از علمي دارد که سالها براي به دست آوردن آن در دانشگاه تلاش شده و ارائه دادن اين علم هزينه دارد.

 حذف حق فني دارو در داروخانه‌هاي خصوصي بيشترين مشکل را ايجاد مي کند

تقي زاده داروساز و ديگر مسئول فني داروخانه 13 آبان تصريح کرد: حذف حق فني دارو اگر براي داروخانه هاي دولتي مشکل ايجاد نکند در داروخانه‌هاي خصوصي سبب ايجاد مشکلات اقتصادي فراواني خواهد شد.

تقي زاده ادامه داد: از وقتي نسخه مي آيد مراحلي را طي مي کند و فردي که در داروخانه خدماتي را ارائه مي کند بايد تخصص داشته باشد تا بتواند نسخه هاي دارويي را بخواند و بعد بايد اين نسخه ها پيچيده شود، قيمت گذاري شود و همه اين خدمات نمي تواند مجاني باشد به طوريکه هر خدمتي که در جامعه انجام مي شود پولي در ازاي آن پرداخت مي شود.

وي با بيان اينکه با حذف حق فني تخصص داروسازان زير سوال مي رود؛ گفت: فردي که سواد دارويي نداشته باشد و در اين زمينه تحصيل نکرده باشد به هيچ وجه نمي تواند در داروخانه پاسخگوي نياز مردم باشد و به سوالات دارويي مردم پاسخ دهد و نسخه ها و داروهاي جديد را بشناسد.

اين دارو ساز اظهار داشت: اگر هدف از اين کار کاهش هزينه هاي مردم است مي توان در زمينه هاي ديگر اين مسئله را اعمال کرد. حق فني 250 توماني با توجه به هزينه هاي کنوني، مبلغي نيست که حتي در مورد آن فکر کنيم.


در قانوني بودن تعرفه حق فني ترديدي نيست، نحوه تعرفه گذاري بايد اصلاح شود

احمدي داروساز و مسئول فني داروخانه 13 آبان با بيان اينکه حق فني مبلغي است که به عنوان حق العمل داروساز در نظر گرفته شده و يک حق کاملا قانوني است و قانون گذار نيز براي آن توجيه دارد؛ گفت: اين حق از نظر وجودي لازم است به دليل اينکه داروخانه خدماتي ارائه مي کند و بايد در ازاي ارائه اين خدمات حقي دريافت کند.

وي با تاکيد لزوم قرارداشتن حق فني در نسخه‌هاي دارويي اظهار داشت: در اينکه حق فني بايد دريافت شود ترديدي نيست اما نحوه دريافت اين مبلغ بسيار مهم است و بايد به اين مسئله بيشتر توجه شود.

اين مسئول فني داروخانه با اشاره به اينکه حق فني نسخه هاي دارويي در داروخانه هاي دولتي 250 تومان است و در داروخانه هاي خصوصي 800 تا 900 تومان است و اين مقدار در مورد همه نسخه ها ثابت است؛ گفت: تفاوتي بين کسي که يک قرص ساده مي خواهد و کسي که 30 عدد سرم مي خواهد نيست و اين شيوه محاسبه نمي تواند صحيح باشد.

وي افزود: وجود حق فني به عنوان حق الزحمه داروساز لازم است اما اينکه به چه صورتي اين حق دريافت شود بايد تغيير کند به عنوان مثال اين مبلغ مي تواند تابعي از درصد قيمت يا تعداد دارو باشد.

اين داروساز در خاتمه خاطرنشان كرد: حذف حق فني دارو بيشترين مشکل را براي داروخانه هاي خصوصي ايجاد مي کند و اين داروخانه ها را با مشکلات اقتصادي مواجه مي کند.
منبع : ایسنا
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.58s, 19q