دياليز صفاقي روشي جديد و كم‌هزينه براي بيماران دياليزي است

۱۳۸۹/۱۰/۱۱ - ۱۳:۲۸ - کد خبر: 22719
به گزارش سلامت نیوز دكتر ابراهيم شفيعي در حاشيه سمينار يك روزه آشنايي با دياليز صفاقي در بوشهر به خبرنگار وب دا  گفت: استفاده از روش دياليز صفاقي در سطح كشور آغاز شده و در اين روش نياز به حضور بيمار در بيمارستان نيست و بيمار مي‌تواند در منزل و هر مكاني با حداقل امكانات دياليز را خودش انجام دهد.
وي افزود: روش دياليز صفاقي از راهبردهاي موثر درمان بيماران دياليزي است كه در آن به امكانات و دستگاه‌هاي گران قيمت نياز نيست و تصفيه خون بيمار از طريق پرده صفاق كه در قسمت داخلي شكم قرار دارد، انجام مي‌شود.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي استان بوشهر تصريح كرد: عوارض دياليز صفاقي از عوارض ناشي از دياليز خوني جلوگيري مي‌كند و با توجه به اينكه برخي از بيماران دياليزي در استان بوشهر براي دياليز هر هفته بايد مسافت زيادي را طي كنند و در فصل گرما در اين استان شرايط سخت‌تري حاكم است استفاده از روش دياليز صفاقي از بسياري مشكلات بيماران دياليزي مي‌كاهد.
وي گفت: هم اكنون 300 بيمار دياليزي در استان بوشهر وجود دارد كه همه آنها با روش ماشين و دياليز خوني درمان مي‌شوند.
دكتر شفيعي افزود: بيماراني كه دچار نارسايي كليوي مي‌شوند، براي دفع سموم از بدنشان به حداقل هفته‌اي سه بار دياليز نياز دارند و با توجه به تعداد زياد بيماران اگرچه با نهايت ظرفيت خدمات را ارائه مي‌كنيم اما هنوز به وضعيت مطلوب در بيمارستان‌هاي اين استان نرسيده‌ايم و نياز است كه شيوه دياليز تغيير كند.
وي اضافه كرد: با توجه به اينكه بيماراني كه پيشنهاد پيوند كليه به آن‌ها داده مي‌شود بايد قسمت‌هاي ديگر بدنشان حفظ شود و به آنها آسيب نرسد، استفاده از روش دياليز صفاقي روش بسيار مناسبي براي اين بيماران است.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي بوشهر ادامه داد: هم اكنون از 9 بيمارستان در اين استان هفت بيمارستان داراي بخش دياليز است و در آينده در بيمارستان شهر اهرم مركز شهرستان تنگستان نيز بخش دياليز راه‌اندازي مي‌شود.
دكتر شفيعي اظهار داشت: بيمارستان فاطمه زهرا بوشهر به 110 نفر، 17 شهريور برازجان مركز شهرستان دشتستان 81 نفر، امير المومنين گناوه 37 نفر، زينبيه خورموج مركز شهرستان دشتي 33، امام خميني (ره) كنگان 34 نفر و بيمارستان بقيه‌الله ديلم 11 بيمار دياليزي را در استان زير پوشش خدمات درماني دارند.
دكتر شفيعي در ارتباط با همايش آشنايي روش دياليز صفاقي عنوان داشت: اين همايش براي آشنايي همكاران با اين شيوه درمان بيماران دياليزي برگزار شده است و بعد از اين همايش، آموزش بيماران در دستور كار دانشگاه علوم پزشكي بوشهر قرار دارد تا با مناسب بودن روش دياليز صفاقي آشنايي كامل پيدا كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
داود شفیعی
باسلام وتبریک سال نو. راهنمای فرمایدبرای گذاشتنه دیالیزصفاقی کجا مراجه کنیم
0.64614s, 19q