60 داروي مختلف از پلاسماي خون توليد مي‌شود

۱۳۸۹/۱۰/۱۱ - ۱۵:۴۸ - کد خبر: 22734
به گزارش سلامت نیوز به نقل ازن فارس، حسن ابوالقاسمي در مراسم جشن خودكفايي ايران در توليد پلاسما كه صبح امروز در سازمان انتقال خون برگزار شد اظهار داشت: سالانه 40 تا 50 ميليون دلار صرف واردكردن IVIG مي‌شود كه توليد آن در كشور 35 درصد صرفه‌جويي ارزي در پي دارد.


وي با بيان اينكه در زمينه توليد داروهاي حاصل از پلاسما در منطقه حرف اول را مي‌زنيم افزود: براي تهيه دارو از پلاسما 70 درصد كار، تهيه يك پلاسماي سالم است و 30 درصد بقيه تكنولوژي‌هايي است كه به كمك آنها فرآورده‌هاي پلاسمايي جدا مي‌شود.

ابوالقاسمي با بيان اينكه مهمترين و گرانترين محصول پلاسماي ايمونوگلوبين و پس از آن فاكتور 7 و 8 است تصريح كرد: سالانه 40 تا 50 ميليون دلار صرف واردكردن فاكتور IVIG مي‌شود.

وي اظهار داشت: سالانه يك ميليون و 800 هزار واحد خون در سال توسط مردم گرفته مي‌شود كه يك چهارم آن به طور مستقيم در بيمارستان مصرف مي‌شود..

ابوالقاسمي گفت: به علت قيمت گران اين داروها مردم فقير دنيا از مصرف آنها بي‌بهره‌اند و بايد در نظر داشت كه 43درصد از اين 7 ميليارد دلار 43 مربوط به داروي IVIG است.

وي با بيان اينكه مصرف اين فاكتورهاي خوني سال به سال افزايش مي‌يابد گفت: امروز فاكتور 8 به صورت نوتركيب استفاده مي‌شود و خوشبختانه اين دارو در ايران توليد شده است و يك شاهكار دارويي محسوب مي‌شود.

ابوالقاسمي با اشاره به اينكه مصرف داروي IVIG در دنيا به 100 تن رسيده است گفت: قيمت‌هاي اين داروها نيز ثابت نيست و آنها مي‌توانند با كم وارد كردن در بازار آنها را گران كنند به طوري كه قيمت برخي از اين داروها را از 20 دلار تا 60 يورو شاهد بوديم.

مدير عامل سازمان انتقال خون با بيان اينكه پيش‌بيني مي‌شود در سال 2012 ميزان مصرف IVIG در دنيا به 120 تن برسد ادامه داد: مصرف IVIG در ايران سالانه 400 تا 800 كيلوگرم است كه پيش‌بيني مي‌كنيم كه امسال 600 كيلوگرم در سال برسد و سال آينده ميزان آن 700 كيلوگرم باشد.

وي گفت: ‌امسال براي هموفيلي‌ها فاكتور 8 به ميزان 140 ميليون واحد مصرف شد همچنين 15 ميليون واحد فاكتور 9 و 7500 تا 8500 كيلوگرم آلبومين نيز مصرف شده است.

ابوالقاسمي با بيان اينكه بايد در توليد فرآورده‌هاي پلاسما به خودكفايي برسيم افزود: كاهش مصرف خون كامل، تبديل خون به فرآورده، پالايش قراردادي پلاسما و ايجاد پالايشگاه پلاسما از مهمترين سياست‌هاي سازمان انتقال خون است.

وي اضافه كرد: افزايش سلامت خون و فرآورده‌ها، افزايش نظام ارتقاي كيفيت در سازمان انتقال خون، افزايش اطمينان از عرضه محصولات پلاسمايي در بازار و سلامت فرآورده‌هاي پلاسمايي و استفاده از منابع كشور به صورت بهينه از مهمترين امتيازات پالايش قراردادي پلاسما است كه هيچ كدام از كشورهاي منطقه پالايش قراردادي پلاسما را ندارند.

ابوالقاسمي خاطرنشان كرد: سازمان انتقال خون مي‌تواند توليدات خود را تا 250 هزار ليتر پلاسما افزايش دهد.

وي همچنين گفت:در 21 ارديبهشت سال آينده اين سازمان ميزبان دانشمندان دنيا در زمينه پلاسما خواهد بود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.34824s, 18q