جوابیه محقق/واکنش وزارت بهداشت به ادعای کشف داروی ایدز توسط محقق شیرازی

۱۳۹۶/۰۷/۲۵ - ۱۱:۱۲ - کد خبر: 227452
جوابیه محقق/واکنش وزارت بهداشت به ادعای کشف داروی ایدز توسط محقق شیرازی

سلامت نیوز: ادعاي محقق شيرازي درباره كشف داروي كنترل بار ويروسي مبتلايان ايدز از سوي مسوولان وزارت بهداشت رد شد.

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه اعتماد نوشت: احمد حسين پور؛ فارغ‌التحصيل كارشناسي ارشد نانوتكنولوژي پزشكي در گفت‌وگو با «اعتماد» مدعي شده بود كه: «از سال 89 تحقيقات درباره ساخت داروي درمان و كاهش بار ويروسي ايدز را آغاز كردم. طرح تحقيقاتي را براي دانشگاه علوم پزشكي شيراز فرستادم، فرمولاسيون را در آزمايشگاه‌هاي مختلف و كشت سلولي را در انستيتو پاستور انجام دادم. بعد از دريافت كد كميته اخلاق و مجوز كارآزمايي باليني، 5 بيمار اچ‌آي‌وي مثبت كه هيچ داروي ضدرتروويروسي دريافت نكرده بودند، به من معرفي كردند و بيماران به مدت 6 ماه تحت درمان با اين دارو قرار گرفتند. بعد از دو ماه مصرف دارو، بار ويروسي يك بيمار، از 38 هزار به 4 هزار كاهش يافت و بعد از 4 ماه، بار ويروسي به زير حد تشخيص (معادل صفر) رسيد. با قطع دارو به مدت يك ماه، بار ويروسي همچنان زير حد تشخيص بود و علايم بيماري مانند تعريق شبانه و ناتواني جسمي بيماران از بين رفت. تا چهارم آبان امسال، 4 ماه از قطع دارو مي‌گذرد و نتيجه آزمايش‌ها به رييس دانشگاه علوم پزشكي شيراز ارايه شده اما ايشان به من جواب واضحي نداده و اعلام كرده كه تا يك ماه آينده، پاسخ نهايي را از طريق رسانه‌ها اعلام خواهد كرد.»


به دنبال اين اظهارات، پروين افسر كازروني؛ رييس اداره ايدز وزارت بهداشت در گفت‌وگو با «اعتماد» در اظهارنظر درباره اين ادعا گفت: «اين ادعا كاملا كذب است و به طور رسمي از طرف وزارت بهداشت رد شده است. اينها ادعاهايي است كه بدون ارايه مستندات مطرح شده است. مراحل تحقيقات و كشف دارو از نظر علمي، مراحل كاملا مشخص و تعريف شده‌اي است و حداقل چهار سال طول مي‌كشد و ايشان اين مراحل را طي نكرده و نتيجه تحقيقش را در هيچ مركزي كنترل نكرده است. حتي داروي آيمود (داروي ايراني كنترل بار ويروسي ايدز) كه تحقيقات آن از چند سال قبل شروع شد، هنوز به مرحله‌اي نرسيده كه وارد بازار شده و مجوز بگيرد.»


رسول ديناروند؛ رييس سازمان غذا و داروي دولت يازدهم هم در تشريح مراحل معرفي و ثبت داروي جديد گفت: «داروهايي كه در ايران توليد مي‌شود، اغلب ژنريك است كه قبلا كشف و توسط يك دستگاه نظارتي معتبر بين‌المللي، تاييد شده و در ايران، شركت‌هاي توليد‌كننده، مسير اثبات رعايت جزييات ساختار دارو را طي كرده و كپي از برند اصلي توليد مي‌شود. اما در مورد كشف جديد، مراحل پيچيده‌تر است و ادعاي مطرح شده، بايد با مطالعات و كارآزمايي باليني همراه بوده و حتما در مراكز معتبر پزشكي تاييد شود. امروز در دنيا، داروهاي موجود براي ايدز هم، صرفا قادر به كنترل ويروس هستند و حتي داروي آيمود هم كه در ايران ساخته شد و به مرحله توليد انبوه رسيد اما در سه سال اخير، سفارشي براي توليد نداشت، هيچگاه مدعي درمان قطعي و ضد ويروس نبود بلكه بار ويروسي را كاهش مي‌داد و تقويت‌كننده سيستم ايمني بدن بود.»


عباس زارع نژاد؛ مشاور وزير بهداشت هم توضيح مي‌دهد كه چنين ادعاهايي بايد از مسير مراكز پژوهشي و شركت‌هاي دانش بنيان زيرنظر دانشگاه‌هاي علوم پزشكي و وزارت بهداشت در مسير تحقيق و آزمايش و كارآزمايي باليني قرار بگيرند و مي‌افزايد: «ورود داروهايي كه به روش مهندسي معكوس (بازتوليد كشفيات پيشين) توليد نمي‌شوند و بايد به عنوان كشفيات جديد در چرخه درمان قرار بگيرند، نيازمند طي شدن فرآيند مشخص و تعريف شده است. فرآيندي كه تماما در محيط‌هاي آزمايشگاهي واقع در مراكز پژوهشي و شركت‌هاي دانش‌بنيان متعلق به وزارت بهداشت و دانشگاه‌هاي علوم پزشكي انجام شده و شامل آزمايش بر حيوانات و سپس، بر افراد داوطلب است و پس از تاييد تمام نتايج توسط مراجع علمي وسازمان غذا و دارو، كشف جديد وارد مسير توليد شده و به فهرست دارويي كشور اضافه مي‌شود. اما مجموعه اين مراحل علمي و فني، بسيار زمان‌بر است و عوارض و منافع و ميزان تاثيرگذاري دارو بايد در مرور زمان، به طور مستمر تحت بررسي باشد. اين بررسي‌ها هم در دو يا شش ماه به نتيجه قطعي نمي‌رسد چنانكه كارآزمايي باليني دارو براي انسان، ممكن است دو سال طول بكشد.»

جوابیه :

پس از بازنشر این خبر در سلامت نیوز از روزنامه اعتماد مبنی بر واکنش وزارت بهداشت به ادعای کشف داروی ایدز توسط محقق شیرازی این محقق طی تماس تلفنی با دفتر سلامت نیوز خواستار درج توضیحات خود در اینباره شد.

وی گفت : بنده مدارک این تحقیق را به وزارت بهداشت تحویل نداده ام .با دکتر دیناروند هم تماس گرفتم و ایشان گفت درباره تحقیق شما اطلاعی ندارم و صحبتهای من صرفا راجع به این تحقیق نبوده است.

وی افزود : نمیدانم پروین افسرکازرونی، رييس اداره ايدز وزارت بهداشت بر چه اساسی اظهار نظر کرده چرا این کار مربوط به خانم کازرونی نمی شود .البته برای تایید سازمان غذا و دارو باید اظهار نظر کند.

وی در پایان گفت : در صورت ادامه روند سنگ اندازی ها به پیشنهاد دانشگاه های خارجی و شرکت داروسازی خارجی وحتی کشورهای خلیج فارس پاسخ مثبت میدهم و از کشور میروم.نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
احمد
سلام.من مدارک این تحقیق به وزارت بهداشت تحویل ندادم .به دکتر دیناروند تماس گرفتم وگفت من درباره تحقیق شما اطلاعی ندارم.به خانم سام گیس از روزنامه اعتماد تماس بگیرید وراجع به اشتباه این خبرشون بیشتر اطلاع بگیرید
2.80943s, 20q