قرص کنترل گلوکز جایگزین تزریق انسولین در دیابت نوع 1

۱۳۹۶/۰۷/۲۶ - ۱۰:۱۶ - کد خبر: 227568
قرص کنترل گلوکز جایگزین تزریق انسولین در دیابت نوع 1

سلامت نیوز: محققان احتمال می دهند در آینده‌، یک مجموعه تزریقی از داروهای دیابت به نام GLP-1 به شکل قرص در دسترس بیماران قرار می گیرند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ، نتایج فاز دوم یک کارآزمایی جهانی نشان می‌دهد داروهای خوراکی درمان دیابت نوع یک نتیجه قابل توجهی بر کاهش میزان قندخون داشته اند و موارد کمی از هیپوگلیسمی (کاهش قند خون) بر اثر مصرف این داروها گزارش شده است.


به گزارش مدیکال ساینس،این نتایج همچنین نشان می‌دهد مصرف دوز بالای این داروها باعث از دست دادن حدود 15 پوند (6.8 کیلوگرم) از وزن بیمار می‌شود. این تحقیقات توسط شرکت دانمارکی Novo Nordisk تولیدکننده داروی خوراکی سماگلوتید (semaglutide)،‌ صورت گرفته است. متخصصان معتقدند داروی سماگلوتید قابلیت تبدیل به درمان دیابت را دارد.


محققان معتقدند عوارض جانبی این دارو کم است و مواد تشکیل‌دهنده آن برای بیمار مضر نیست و عوارض جانبی گزارش شده بسیار کم است. این دارو برای جایگزینی با داروهای تزریقی نیازمند مطالعه و بررسی بیشتر است.


نتایج این مطالعه در نشریه American Medical Association منتشر شده است و دارو وارد فاز سوم آزمایش می‌شود.
دیابت نوع 1 زمانی رخ می دهند که سلول های بتا در لوزالمعده (پانکراس) قادر به تولید انسولین کافی نباشند. انسولین هورمونی است که گلوکز را از خون می گیرد و آن را برای تولید انرژی به سلول ها منتقل می کند. در حال حاضر هیچ روشی برای درمان دیابت نوع 1 وجود ندارد و باید انسولین به صورت روزانه از طریق تزریق یا پمپ انسولین وارد بدن شود. پمپ انسولین روشی پیشرفته تر از تزریق روزانه است که دوز مناسب هورمون از طریق کاتتر کاشته شده زیر پوست، به صورت 24 ساعته کنترل و در صورت نیاز وارد جریان خون می شود.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.73485s, 19q