نابيناها؛ اقلیتی که دیده نمی شوند

۱۳۹۶/۰۷/۲۷ - ۱۱:۵۸ - کد خبر: 227698
نابيناها؛ اقلیتی که دیده نمی شوند

سلامت نیوز:سهيل معيني: روز سه‌شنبه ٢٥ مهر با هماهنگي مديركل آسيب‌هاي وزارتخانه فرصتي دست داد تا ديداري با وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي به اتفاق گروه محدودي از نابيناياني كه هريك به نوعي ممتاز هستند، داشته باشم.

به گزارش سلامت نیوز، شهروند نوشت: در اين گروه اساتيد دانشگاه، كارشناسان فناوري (ITC)، كارآفرينان صنعتگر، زنان متخصص توانمندسازي خانواده‌ها و كودكان نابينا، كارشناس ترك اعتياد نابينا و هنرمندان نابينا همراه من بودند. تركيبي نزديك به تنوع طبيعي گروه نابينايان در جامعه با تأكيد بر اينكه اين افراد همه تحصيلكرده هستند. تلاش ما اين بود که در اين ديدار كوتاه با علي ربيعي به تكرار كليشه‌اي مشكلات متعارف جامعه نابينايان نپردازيم. با برخورد صميمي و بي‌تكلف دكتر ربيعي سعي كرديم به بيان آن دسته از مشكلاتی بپردازيم كه به نظر ما «مشكلات مادر» هستند و باقي مشكلات از اينها ناشي مي شوند.

نكته بسيار مهم ديگر که مورد تأكيد نابينايان است، شكل ارایه خدمات به نابينایان و نه كميت خدمات بود. به اين معنا كه بسياري از خدماتي كه به نابينايان ارایه مي‌شود، به‌گونه‌اي ناقض كرامت و شأن افراد نابيناست. بسيار متفاوت است که يك فرد نابينا ولو مستمري‌بگير برود و مستمري‌اش را به‌طور مشخص و به‌موقوع از يك بانك دريافت كند تا اينكه بخواهد براي تك‌تك نيازهايش برود و جلو سازمان‌هاي حمايتي گردن كج كند. جلوه ديگري از درخواست‌هاي نابينايان در اين ديدار فرارفتن مسئولان به لايه‌هاي دروني زندگي نابينايان است. مصداق بارز اين امر اين است كه يك نابينا قبل از اينكه به دانشگاه برود، بايد از بدو بروز نابينايي بتواند با فنون و مهارت‌هايي كه اداره زندگي مستقل وي را امكان‌پذير مي‌كند، آشنا شود. تمام زنان جامعه ما شايد به‌طور روزمره آشپزي و از كودكانشان مراقبت كنند اما كمتر به فكر كسي مي رسد كه در زندگي روزمره چگونه بايد يك نابينا اين امور را انجام دهد. تصور بسياري بر اين است كه زنان نابينا قادر به انجام اين امور نيستند اما با آموزش مهارت‌هاي خاص خانه‌داري و آشپزي به سبك نابينايان و استفاده از تجهيزات كمك‌زيستي براي نابينايان اين امور ساده روزمره و در بسياري موارد سخت و دشوار براي نابيناها ساده و دسترس‌پذير مي‌شوند. مثلا امروزه با وجود انواع مايكروفرها و اجاق‌هاي برقي گويا، ترازوهاي آشپزخانه گويا، وسايل خياطي ويژه براي نابينايان و... انجام امور آشپزي و خانه‌داري بسياري ساده شده است، اما متاسفانه از این ليست در تجهيزات توانبخشي سازمان‌هاي دولتي ما خبري نيست. نابيناها تحصيلكرده‌ترين قشر داراي معلوليت كشور هستند.

با وجود ادبيات عوام مبني بر اينكه چشم سلطان بدن است و همين‌طور با وجود اينكه تحقيقات علمي مبين اين است كه حدود ٧٠درصد اطلاعات از طريق بينايي حاصل مي‌شود، نابينايان پرشمارترين تحصيلكرده‌ها در ميان افراد داراي معلوليت هستند. امروزه بيش از ٥‌هزار نابيناي داراي مدرک دكترا و كارشناسي‌ارشد در ايران داريم. ١٠٢ نويسنده نابينا دركشور درحال فعاليت هستند كه بين یک تا ٦٩ اثر چاپ‌شده دارند. اين گروه با وجود چالش‌هاي بسيار بزرگ آموزشي ازجمله فقدان منابع اطلاعاتي در فرمت‌هاي قابل دسترس نابينا (گويا، بريل و فايل‌هاي الكترونيكي) و در سايه كمبود جدي تجهيزات و فناوري‌هاي نوين كمك‌آموزشي مثل لپ‌تاپ، دستگاه‌هاي نمايشگر بريل (اين دستگاه با اتصال به رايانه تمام اطلاعات صفحه رايانه را بدون چاپ و از طريق برجسته‌كردن فايل زيردست نابينا قرار مي‌دهد) توانسته‌اند به اين ميزان مدارج عالي تحصيلي دست پيدا كنند كه يك معنا بيشتر ندارد، تلاش مضاعف آنها و البته تحمل فشار رواني رقابت نابرابر.اين امر وقتي چشمگير به نظر مي‌آيد كه علي‌رغم اين تحصيلات بالا، اشتغال بسياري از نابينايان متناسب با تحصیلاتشان نيست و اين ناشي از ضعف در سياست‌گذاري‌هاي اشتغال نابينايان است كه از رئوس درخواست‌هاي ديداركنندگان با وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي بود. نابيناها در طول ساليان قبل كمترين ميزان وام‌هاي خوداشتغالي يا وام‌هاي حمايتي از اشتغال را دريافت كرده‌اند. با وجود آنكه مهمترين وسيله توانبخشي فرد نابينا عصاي سفيدي است كه امكان تردد مستقل آن را فراهم مي‌كند و نيز علي‌رغم وجود ١٥٠‌هزار نابيناي مطلق و تعداد بسيار بيشتري از كم‌بيناياني كه آنها هم نياز به عصاي سفيد دارند، هنوز عصاهاي توليد داخل كشور در كارگاه‌هاي زيرپله‌اي و بدون استاندارد و حمايت‌هاي ويژه صورت مي‌پذيرد. بسياري از تجهيزات كمكي ديگر نابينايان نيز به راحتي در داخل كشور و به وسيله خود آنها قابل توليد است؛ مثل خط‌كش‌هاي مدرج بريل، متر بريل، ظروف مدرج براي مايعات و مواد غذايي برچسب‌هاي ويژه براي نصب روي وسايل مختلف جهت تشخيص افراد نابينا كه مستلزم حمايت ويژه دولت از توليدكنندگان اين تجهيزات و كالاهاست كه تاكنون صورت نگرفته است.

عمده مشكل نابينايان ناشي از عدم درك علمي برنامه‌ريزان امور نابينايان از تمام لايه‌هاي نيازهاي اين افراد و عدم سياست‌گذاري‌هاي متناسب و حتي عدم‌ ساختار تشكيلاتي كارا براي ارایه خدمات به نابينايان است كه اين خلأها فقط از طريق ورود مقام وزارت تعاون در دستگاه مادر و سياست‌گذار بخش حمايت و توانمندسازي اجتماعي ميسر است كه خوشبختانه وزير تعاون با درك جنبه‌هاي مختلف مشكلات نابينايان و ضرورت هماهنگي‌هاي ميان‌بخشي براي حل اين مشكلات وعده داد كه از طريق هماهنگي با وزراي ارشاد، آموزش‌وپرورش و ارتباطات، زمينه ديدار نابينايان را با اين وزرا و طرح و حل مشكلات آنها در حوزه‌هاي مربوطه را فراهم كند. واقعا جاي اميدواري بود كه وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي درك نسبتا عميقي از مشكلات نابينايان داشت و قول داد در حد توان براي حل مشكلات آنان گام بردارد.

مديرعامل شبكه تشكل‌هاي نابينايان و كم‌بينايان كشور

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.21827s, 19q