مصرف گوشت قرمز زياد براي زنان خطر سكته به همراه دارد

۱۳۸۹/۱۰/۱۲ - ۱۳:۳۸ - کد خبر: 22771
به گزارش سلامت نیوز به نقل ازفارس، تحقيقات انجام شده روي بيش از 30 هزار زن سوئدي نشان مي‌دهد كه زناني كه گوشت قرمز زياد مصرف مي‌كنند خودشان را در معرض خطر سكته قرار مي‌دهند.

افرادي كه حداقل به طور روزانه 102 گرم گوشت قرمز مصرف مي‌كنند، 42 درصد بيشتر از افرادي كه در طي روز كمتر از 25 گرم گوشت قرمز مصرف مي‌كنند، مبتلا به بيماري‌هاي انسداد عروق در مغز مي‌شوند.

رژيم غذايي كه در آن گوشت قرمز به وفور استفاده شود با ابتلا به بيماري‌هاي مختلفي از جمله سرطان، بيماري‌هاي قلبي، فشار خون بالا ارتباط دارد. اما هم اكنون 3 مطالعه در مورد مصرف گوشت قرمز و ارتباط آن با سكته مغزي انجام شده كه يكي از اين تحقيقات اين ارتباط را اثبات كرده است.

سوزانا لارسون از مؤسسه استكهلم به همراه همكارانش مطالعات خود را روي 34 هزار و 670 زن بين 37 تا 39 سال انجام داده‌اند كه اين افراد تا قبل از شروع اين تحقيقات يعني در سال 1997 هيچ گونه بيماري عروقي و سرطاني نداشتند.

در طي 10 سال حدود يك هزار و 680 نفر (حدود 4 درصد) از اين افراد دچار سكته شدند.

سكته مغزي آسيب عصبي حاد ناشي از اختلال خونرساني به قسمتي از بافت مغز كه ناشي از انسداد رگ و شريان مغزي به وسيله يك لخته خوني و يا پارگي يكي از عروق تغذيه كننده آن قسمت بافت مغز است. سكته مغزي به علتي مانند بسته شدن يا پاره شدن يكي از رگ‌هاي خون رسان مغز ايجاد مي‌شود.

اين محققان در طي مطالعات خود اين زنان را از لحاظ تغذيه كردن گوشت قرمز به 5 گروه تقسيم كردند و زناني كه در گروه‌هاي بيشترين مصرف كنندگان گوشت قرمز قرار داشتند و حداقل 86 گرم گوشت در روز مصرف مي‌كردند 21 درصد از زناني كه در روز 36.5 گرم گوشت مصرف مي‌كردند، به سكته مغزي دچار شدند.

زناني كه به طور روزانه 41.3 گرم گوشت قرمز در روز مصرف مي‌كردند 24 درصد بيشتر از زناني كه 12.1 گرم گوشت مصرف مي‌كردند در معرض خطر اين بيماري قرار دارند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.21432s, 18q