كراك ماده اول مصرفي جوانان تهران است

۱۳۸۹/۱۰/۱۲ - ۱۳:۳۹ - کد خبر: 22772
به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس مصطفي محمدنجار در مراسم هشتمين جشنواره معرفي آثار برتر مكتوب در زمينه مبارزه با مواد مخدر و سوء مصرف آن كه صبح امروز در مجموعه فرهنگي شقايق برگزار شد، اظهار داشت: پرداختن به موضوع مواد مخدر كه پديده‌اي پيچيده و چند وجهي است استراتژي متوازن مي‌خواهد و تدوين اين استراتژي كار پژوهشي عميقي را مي‌طلبد.

وي با بيان اينكه بايد به دنبال نقشه راه جامعي باشيم افزود: نگاه به مواد مخدر بايد كاملاً علمي باشد. راهبردهاي ستاد مبارزه با مواد مخدر، نوع نگاه، مبتني بر علم است چرا كه بايد منابع كشور به طور بهينه مصرف شود.

محمدنجار ادامه داد: در اين راه مي‌توان از تجربيات ساير كشورها استفاده كرد همچنين مي‌توان تجربيات ايران را به ساير كشورها انتقال داد. اين در حالي است كه در گذشته فعاليت مبارزه‌اي با مواد مخدر بيشتر مقابله محور بوده است اما در روند كنوني رويكرد، علمي و دانش محور است.

دبير كل ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطرنشان كرد: گردش مالي مواد مخدر و پولشويي و زيان‌هاي اقتصادي حاصل از آن و همچنين راهكارهاي مافياي مواد مخدر براي ترانزيت عرضه مواد از جمله مواردي است كه پشت صحنه اعتياد را تشكيل مي‌دهد و البته برخي نقاط آن حلقه مفقوده مانده است.

وي اضافه كرد: در حال حاضر اردوگاه‌هاي جديدي در زمينه مواد مخدر در حال راه‌اندازي است كه معتاد طي دوره‌اي در آنجا سم‌زدايي، كار روانشناسي و بازتواني و بازپروري دريافت مي‌كند.

محمدنجار تصريح كرد: زماني بايد به معتادان خياباني توجه مي‌شد كه شد اما اينكه چرا به نتيجه نرسيد جاي سؤال است و بايد بررسي‌هاي علمي در اين زمينه انجام شود.

وي ادامه داد: تدوين خط سير و نقشه راه تحقيقات در زمينه سوء مصرف مواد مخدر، ترغيب و ترويج پژوهش در اين زمينه و پيگيري براي ايجاد مقاطع تحصيلي اعتياد مانند دكتراي تخصصي اعتياد از مهمترين برنامه‌هاي بخش پژوهش ستاد است.

محمدنجار اضافه كرد: متأسفانه بودجه تحقيقات در زمينه مواد مخدر ناچيز است كه بايد افزايش يابد. در همين زمينه 12 پروژه تحقيقاتي در دستور كار است.

دبير كل ستاد مبارزه با مواد مخدر يادآور شد: وزير مبارزه با مواد مخدر افغانستان كه چندي پيش در تهران با من ملاقات داشت اعلام كرد كه گردش مالي مواد مخدر در افغانستان حدود 65 ميليارد دلار است كه از اين ميزان فقط 500 ميليون دلار نصيب كشاورزان و ساير افرادي كه در اين زمينه در افغانستان فعاليت مي‌كنند مي‌شود و به نوعي دهقان افغاني عاملي است كه به فقر و فلاكت افتاده است.

محمدنجار گفت: در بخش درمان بايد دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي تقويت شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15788s, 18q