اعطاي وام 30 ميليون توماني به دامداران و تعيين استاني قيمت شير

۱۳۸۹/۱۰/۱۲ - ۱۳:۴۱ - کد خبر: 22774
به گزارش سلامت نیوز سعادت الله عباسي در گفت و گو با  فارس، جديدترين سياست‌هاي مصوب هيأت دولت جهت حمايت از دامداران در كاهش هزينه واحدهاي توليدي آنها به ويژه در حوزه دامداري‌هاي شيري كشور را اعلام كرد.
معاون امور بهبود توليدات دامي وزارت جهاد كشاورزي افزود: از آنجا كه در شرايط پس از اجرايي شدن طرح هدفمندي يارانه‌ها، تأكيد عمده بر افزايش نرخ حامل‌هاي انرژي در بخش كشاورزي است و ساير هزينه ها نظير حمل و نقل، دستمزد كارگران و قيمت نهاده هاي مصرفي ثابت فرض شده است، 3 هزار ميليارد ريال تسهيلات در اختيار 10 هزار واحد دامداري قرار مي‌گيرد.
به گفته وي 80درصد اين تسهيلات از محل منابع بانكي و 20درصد به صورت بلاعوض در اختيار دامداران متقاضي قرار خواهد گرفت.
وي با بيان آن كه به اين ترتيب به طور متوسط 300 ميليون ريال به هر دامداري صنعتي و نيمه‌صنعتي براي بهينه سازي مصرف سوخت و جبران هزينه هاي ناشي از افزايش نرخ حامل هاي انرژي پرداخت مي شود، افزود: اين تسهيلات از محل قانون هدفمند شدن يارانه ها براي مدت 5 سال پيش بيني شده است.
به گفته عباسي با استفاده از اين اعتبارات سيستم‌هاي گرمايشي و سرمايشي دامداري‌ها به روز شده و مصرف انرژي كاهش خواهد يافت.
عباسي در ارتباط با ميزان دقيق اثرگذاري اجراي طرح هدفمندسازي يارانه‌ها بر نرخ شير خام در زمان حاضر اظهار بي‌اطلاعي كرد و گفت: بر اساس مشاوره‌هاي كارشناسي شده معاونت امور دام به كارگروه سامانه هدفمندسازي يارانه‌ها، اگر صرفاً قيمت حامل‌هاي انرژي افزايش يابد؛ اثرگذاري آن بر قيمت شير بسيار جزئي است كه حداكثر شامل گرمايش اتاق زايشگاه دام يا محل اقامت كارگران مي شود.
وي در عين حال افزود: اما در صورتي كه فاكتورهايي نظير هزينه حمل و نقل شيرخام و نهاده‌ها، دستمزد كارگران، اياب و ذهاب دامداران (ميان محل سكونت و دامداري) و هزينه هاي خدمات دامپزشكي افزايش يابد؛ نرخ تمام شده بيشتر متأثر خواهد شد كه در روزهاي آغازين طرح قابل محاسبه نيست.
به گفته معاون امور دام وزير جهاد كشاورزي، پس از اعلام و آغاز طرح هدفمندسازي يارانه ها از سوي رئيس جمهوري، كارشناسان معاونت امور دام با استفاده از سيستم هاي نرم افزاري در استان ها و اتصال آن به شبكه مركزي، اثرگذاري تمام عوامل را طي 3هفته تا يك ماه جهت قضاوت پيرامون نرخ واقعي شير خام رصد مي كنند تا گزارش جداگانه اي را در اين رابطه اعلام كنند.
عباسي در ارتباط با ساير اشكال حمايت از مهار اثرگذاري طرح هدفمندي يارانه ها بر نرخ تمام شده شيرخام و متعاقب آن متأثر شدن مصرف سرانه گفت: البته ساير روش ها نظير اعطاي يارانه مستقيم به دامدار و يا پرداخت مابه‌التفاوت قيمت به صورت تسهيلات ارزان قيمت را نيز به كارگروه كارشناسي سامانه هدفمندي يارانه ها پيشنهاد داده‌ايم، اما در دولت هنوز مورد بررسي قرار نگرفته است.
وي توزيع جو خريداري شده تعاون روستايي با قيمت 2900ريال بين توليدكنندگان به ميزان 950هزارتن وتوزيع گندم به ميزان يك ميليون تن با قيمت 1750ريال ميان دامداران را دركناراعطاي مبلغ ده ميليون ريال وام قرض الحسنه به هر واحد دامداري براي خريد سوخت با مدت بازپرداخت 3ساله را از ساير كمك‌هاي دولت به دامداران جهت كاهش هزينه هاي تمام شده عنوان كرد.
معاون وزير جهاد كشاورزي در مورد اختلاف نظرهاي سال‌هاي طولاني دامداران و صنايع لبني در مورد قيمت گذاري شير خام توزيعي به واحدهاي فرآوري نيز اظهار داشت: با توجه به تفاوت قيمت تمام شده هر ليتر شير خام در هر استان با ساير استان ها،‌ با موافقت دفتر رياست جمهوري مقرر شد تا به دنبال تصويب دستور العمل تنظيم شده به امضاي وزير جهاد كشاورزي، كار گروهي در هر استان با عضويت استاندار به عنوان رئيس كارگروه، رئيس سازمان جهاد كشاورزي هر استان به عنوان دبير و عضويت نماينده سازمان بازرگاني استان و اتحاديه هاي دامداران و صنايع لبني ايجاد شود و قيمت ها با ملاحظات نرخ تمام شده در هر استان تعيين و ابلاع شود.
عباسي طرح بلندمدت در ارتباط با ساماندهي مشكلات نظام توليد و توزيع شير در كشور را ايجاد خانه شير عنوان كرد كه به گفته وي، موانع تشكيل آن از طريق همكاري مجمع ملي خبرگان كشاورزي و كميسيون كشاورزي مجلس در حال حل شدن است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.36892s, 18q