روش سنتز نانو پودر كلسيم فسفات اصلاح شد

۱۳۸۹/۱۰/۱۳ - ۱۰:۵۷ - کد خبر: 22803
به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، ارغوان فرزادي كارشناس ارشد مهندسي پزشكي- گرايش بيومواد از دانشگاه صنعتي اميركبير گفت: موفق شديم در مدت زمان كمتري، به نانوپودر كلسيم فسفات دوفازي همگن‌تري دست يابيم.

وي افزود: تركيبات نانوپودري كلسيم فسفات دوفازي را به‌روش شيمي تر در شرايط كنترل‌شده غلظت، دما و pH سنتز كرديم، از تابش مايكروويو هم به‌عنوان عامل كمكي استفاده نموديم. از هيدروكسيد كلسيم و اسيد ارتوفسفريك به عنوان مواد اوليه‌ي ورودي و منابع تأمين‌كننده‌ي يون كلسيم و يون فسفات استفاده كرديم.

فرزادي گفت: براي تنظيم pH در محدوده‌هاي اسيدي و بازي نيز به ترتيب از اسيد نيتريك و سود بهره گرفتيم. در پايان عمليات، رسوب به دست آمده را با استفاده از دستگاه سانتريفوژ، از محلول جدا كرده و در دماي 90 درجه‌ي سانتي‌گراد خشك نموديم. در استفاده از مايكروويو، قبل از مرحله‌ سانتريفوژ، سوسپانسيون را فوراً داخل ماكروفر قرار داديم. در انتها، رسوب سفيد رنگ كلسيم فسفات را با آب مقطر شستشو داده، در دماي 90 درجه سانتي‌گراد خشك كرديم.

پژوهشگر طرح در مورد نتايج بررسي‌ها گفت: نتايج مشخصه‌يابي‌ها حاكي از آن است كه استفاده از مايكروويو به عنوان يك كمك سنتز، منجر به بهبود ميزان بلورينگي شده و اندازه‌ي بلورك‌ها در محدوده‌ي 16nm تا 27nm افزايش مي‌يابد. ميزان فاز هيدروكسي آپاتيت نيز در كلسيم فسفات‌هاي دوفازي در محدوده‌ي 5 درصد تا 17درصد تغيير مي‌كند.

فرزادي افزود: نمونه‌هاي تهيه شده را در محلول مايع شبيه‌سازي شده بدن (SBF) قرار داديم و pH محلول را در زمان‌هاي 1، 7، 14 و 21 روز اندازه‌گيري كرديم. نتايج نشان داد كه با افزايش ميزان حضور بتاتري كلسيم فسفات، pH محلول كاهش مي‌يابد كه خود گوياي رفتار زيست‌تخريب‌پذير آن است. همچنين جوانه‌زني و رشد ذرات هيدروكسي آپاتيت روي نمونه‌هاي بتاتري‌كلسيم فسفات سنتز شده به كمك مايكروويو، پس از قرارگيري در محلول SBF به ايجاد مورفولوژي ميله‌اي شكل منجر شد.

استفاده از روش‌هاي رسوب از محلول، روش خشك (حالت جامد) و روش هيدروترمال در توليد اين نانوپودرها، داراي محدوديت‌هايي از جمله ضعف در كنترل كيفيت، وقت‌گير بودن و توليد آلودگي‌هاي شيميايي هستند. با استفاده از روش كمكي مايكروويو، با توجه به بازده حرارتي بالا و سرعت گرم كردن زياد مي‌توان به تركيبات همگن‌تر دست يافت و بر مشكلات ذكر شده نيز غلبه كرد.

جزئيات اين پژوهش كه بخشي از پايان‌نامه كارشناسي ارشد فرزادي است و با راهنمايي مهران صولتي هشجين، دانشيار دانشگاه صنعتي اميركبير انجام شده‌است، در مجله‌ Journal of Ceramics International (جلد 37، صفحات 71-65، سال 2011) و مجله‌يAdvances in Bioceramics and Biotechnologies: Ceramic Transactions (جلد 218، صفحات 65-59، سال 2010) منتشر شده‌است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.6019s, 18q