از "تجمع شبانه پتو به دستان" تا "حاشیه‌های یک فرم رضایت‌نامه"

اعتراض دانشجویان به وضعیت غذا و خوابگاه‌+پاسخ وزارت علوم

۱۳۹۶/۰۷/۳۰ - ۱۱:۰۶ - کد خبر: 228089
اعتراض دانشجویان به وضعیت غذا و خوابگاه‌+پاسخ وزارت علوم

سلامت نیوز:از ابتدای مهر تاکنون دانشگاه‌ها با مشکلات رفاهی-دانشجویی و صنفی رو به رو بودند که رییس صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم در ارتباط با مشکلات به وجود آمده درباره وضعیت غذا و خوابگاه توضیح داد و گفت: سازمان سنجش برای برخی دانشگاه‌ها از جمله یاسوج ۱۵۰ نفز مازاد و برای دانشگاه گیلان ۶۰۰ نفر مازاد در نظر گرفته بودند، اما دانشگاه برای این تعداد دانشجو خوابگاه پیش‌بینی نکرده بود؛ به همین جهت وزارت علوم ورود کرد و این دانشجویان اسکان یافتند و در حال حاضر مشکلی ندارند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا، یک ماه از آغاز سال تحصیلی در دانشگاه‌ها گذشت و همچنان وزارت علوم با سرپرست به کار خود ادامه می‌دهد و تازه روز گذشته رییس‌جمهور گزینه مورد نظرش را برای تصدی این پست به مجلس معرفی کرد؛ گزینه‌ای که از ابتدای به گوش رسیدن زمزمه معرفی‌اش، انتقادات و حواشی نیز، با خود به همراه داشته است، به طوری که اگر بخواهیم نیم‌نگاهی به وضعیت صنفی-رفاهی-دانشجویی دانشگاه‌های کشور در همین مدت کوتاه از آغاز سال تحصیلی 96-97 داشته باشیم، خواهیم دید که همچنان با وجود تخصیص منابع و اعتبارات، دانشگاه‌ها با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند. وضعیت بد غذای سلف که منجر به بروز علائم مسمومیت در تعدادی از دانشجویان شد و همچنین افزایش نرخ و اختصاص نیافتنِ خوابگاه به برخی دانشجویان، از جمله مشکلات آنها در بعضی از دانشگاه ها در مهرماه بوده است.

تعمیر و تجهیز ۵۰۳ خوابگاه با رتبه‌های ۴، ۵ و ۲

البته در کنار مشکلات به وجود آمده نمی‌توان از اقدامات ویژه صندوق رفاه دانشجویان چشم پوشی کرد؛ چرا که در چند سال اخیر اعتبارات ویژه‌ای در زمینه خوابگاهی و برای رفع مشکلات رفاهی دانشجویان، به خصوص در مناطق محروم، اختصاص یافته است. با این حال دانشگاه‌های گیلان، یاسوج، زنجان و ... از جمله دانشگاه‌هایی است که دانشجویانشان، در مواجهه با وضعیت خوابگاه‌ها، دست به اعتراض زدند.

ذوالفقار یزدانمهر (رییس صندوق رفاه وزارت علوم) در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا، در واکنش به اعتراضات صورت گرفته در دانشگاه‌ها در ارتباط با کمبود فضای خوابگاهی و کیفیت غذا، اظهار داشت: به منظور بهبود فضای خوابگاهی، سال گذشته، ۶۴ خوابگاه با رتبه ۵ را که وضعیت اورژانسی داشتند، ارتقا دادیم که اقدام به موقعی بود. امسال نیز ۵۰۳ خوابگاه با رتبه 4، 5 و 2 تعمیر و تجهیز شده و به سطوح بالاتری ارتقا یافتند.

علت اعتراض دانشجویان به خوابگاه چه بود؟

وی با اشاره به اینکه امسال در آغاز سال تحصیلی تعدادی از دانشجویان پشت در خوابگاه‌ها ماندند، گفت: سازمان سنجش برای برخی دانشگاه‌ها از جمله یاسوج ۱۵۰ نفر و دانشگاه گیلان ۶۰۰ نفر مازاد در نظر گرفت، اما دانشگاه برای این تعداد دانشجو، خوابگاه پیش‌بینی نکرده بود، به همین دلیل وزارت علوم ورود کرد و این دانشجویان اسکان یافتند و در حال حاضر مشکلی ندارند. به همین منظور با اختصاص 30 میلیارد تومان اعتبار، در قالب کمک رهن به دانشگاه‌ها، ۷ هزار دانشجو اسکان داده شدند، از سوی دیگر نیز در برنامه ششم، گشایشی ایجاد شده که برای ساخت خوابگاه ها، تسهیلات ارزان قیمت در اختیار خیرین قرار دهیم. همچنین با کمک بنیاد ۱۵ خرداد، ۲۸ خوابگاه در مناطق محروم با پیشرفت فیزیکی خوبی همراه بوده و به زودی به بهره برداری می‌رسد.

اعتبار ۱۱۰ میلیاردی برای تبدیل آشپزخانه‌های سنتی به صنعتی

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم همچنین درباره اعتراض دانشجویان به غذای دانشگاه گفت: سال گذشته ۱۱۰ میلیارد تومان برای تبدیل آشپزخانه‌ها از سنتی به صنعتی و بهبود فضای سلف اختصاص یافت. البته هنوز برخی دانشگاه‌ها نتوانسته‌اند خود را به وضعیت مطلوبی برسانند که هم خود دانشگاه و هم ما کمک خواهیم کرد که مشکلات حل شود.

رتبه‌بندی آشپزخانه‌های دانشگاه‌ها

رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم نیز اواخر شهریورماه امسال از رتبه‌بندی آشپزخانه‌های دانشگاه‌ها خبر داد و گفته بود که آنالیز این رتبه‌بندی طی یک ماه آینده مشخص خواهد شد. صدیقی همچنین با اشاره به اینکه بازسازی و تعمیر آشپزخانه دانشگاه‌ها نیز آغاز شده، از برنامه‌ریزی برای تبدیل آشپزخانه‌ها به آشپزخانه‌های صنعتی خبر داده بود.

از سوی دیگر در حالی با موافقت کمیسیون دایمی هیات امنای صندوق رفاه دانشجویان و سرپرست وزارت علوم، قیمت غذای دانشجویی در سال تحصیلی ۹۷-۹۶ با حدود ۱۰ درصد افزایش نسبت به سال تحصیلی گذشته مواجه شد که برخی دانشجویان نسبت به افزایش نرخ غذا دست به اعتراض زدند.

از نخستین اعتراضات دانشجویی، تجمع اعتراض‌آمیز دانشجویان به وضعیت خوابگاه صدرای دانشگاه زنجان و قیمت آن بود. به گفته دانشجویان، قیمت خوابگاه دخترانه صدرا پس از تغییر مدیریت با افزایش ۶۴ درصدی (نزدیک به یک میلیون تومان) مواجه شده است.اعتراض دانشجویان خوابگاهی دانشگاه خوارزمی، ساختمان کرج به عدم رسیدگی به درخواست‌شان مبنی بر سرد بودن خوابگاه و روشن نکردن شوفاژها توسط مسئولان، از دیگر مواردی بود که موجب تجمع اعتراضی دانشجویان شد. دانشجویان معترض می‌گویند؛ چند هفته است که می‌خواهیم شوفاژ را روشن ‌کنند؛ دخترها و پسرهای خوابگاه مریض شدند و مجبوریم هیتر روشن کنیم که خطر آتش‌سوزی دارد.

این اعتراض در حالی صورت گرفت که محمد علی سبحان الهی؛ رئیس دانشگاه خوارزمی روز گذشته، از فعال‌سازی سیستم‌های گرمایشی خوابگاهی دانشگاه خوارزمی کرج خبرداد و گفت: مشکل دانشجویان خوابگاهی کرج حل شده است.
از دیگر موارد مشکلات صنفی در دانشگاه‌ها، اعتراض دانشجویان دانشگاه صنعتی بیرجند به وضعیت بد سلف و کیفیت غذای این دانشگاه بود. دانشجویان در اعتراض به این وضع، غذای خود را در راهروی دانشگاه گذاشتند.اعتراض دانشجویان روزانه دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز به ادغام دانشجویان پردیس بین‌المللی با دانشجویان روزانه، از دیگر موارد اعتراضی دانشجویان بود که این موضوع در حاشیه معرفی سرپرست دانشگاه با در دست داشتن پلاکاردهایی که بر روی آن نوشته شده بود (ما دانشجویان روزانه دندانپزشکی به دلیل کمبود فضای آموزشی، مخالف ادغام با دانشجویان پردیس خودگران هستیم) اعتراض خود را مطرح کردند.


اخذ شهریه برای دروس پیش نیاز از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه شهید بهشتی نیز اعتراض دانشجویان را به همراه داشت که در همین راستا دانشجویان نامه‌ای به سید حسن صدوق رئیس دانشگاه نوشتند. در بخشی از این نامه آمده است: اخذ هر وجه توسط دانشگاه دولتی شهید بهشتی باید مستند به قانونِ مصوب مجلس باشد و استناد به آئین نامه وزارت علوم، یا مصوبه هیات امناء مشمول واژه «تحت هر عنوان» بوده از این رو بنابر صراحت ماده، تصمیم اخیرالذکر غیرقانونی بوده و به استناد ماده ۶۰۰ قانون تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده واجد وصف جزائی است.

نظر به مراتب فوق و غیرقانونی بودن تصمیم دانشگاه مبنی بر اخذ شهریه برای واحدهای پیش نیاز از دانشجویان دوره روزانه خصوصاً آنکه واحدهای مزبور نه به جهت ضعف شخصی دانشجویان بلکه به صورت اجباری به تمام دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد تعلق گرفته است.

به نحوی که تمامی دانشجویان بلااستثناء ملزم به گذراندن آن واحدها هستند، با عنایت به شخصیت والای علمی و اخلاقی حضرت عالی مستدعی است؛ ظرف بیست روز از تاریخ تسلیم این نامه به دبیرخانه آن ریاست، نسبت به دعوت نمایندگان اینجانبان و نهایتا اتخاذ تصمیم شایسته اقدام کنید، بدیهی است درصورت عدم دعوت و یا عدم همکاری موثر، حق شکایت اینجانبان نسبت به تصمیم فوق الذکر به دیوان عدالت اداری وفق بند ۱ ماده ۱۲ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری و همچنین تجمع مسالمت آمیز بنابر اصل ۲۷ قانون اساسی محفوظ است.


در آغازین روزهای سال تحصیلی ۹۶-۹۷ تعدادی از دانشجویان از دانشجویان دانشکده شمسی‌پور وابسته به دانشگاه فنی و حرفه‌ای، به دلایلی که نبود امکانِ اسکان در خوابگاه عنوان شد، مجبور به استقرار در نمازخانه این دانشگاه شدند.در دانشگاه هنر اصفهان نیز یک فرم رضایتنامه والدین خبرساز شد؛ به طوری که دانشجویان از این فرم با عنوان نگاه قیم مآبانه به دختران خوابگاهی دانشگاه هنر یاد کردند.


تعدادی از دانشجویان شبانه دانشگاه تهران هم 17 مهر امسال، به منظور پیگیری مشکل خود که عدم اختصاص خوابگاه بود، در مقابل کوی دانشگاه تجمع کردند. این دانشجویان عنوان می‌کردند که در دفترچه راهنمای پذیرش گزینه‌ای تحت عنوان اختصاص خوابگاه وجود نداشت، اما در زمان ثبت‌نام، مسئولان این دانشگاه تاکید کردند که مشکل آنها برطرف می‌شود. البته ناگفته نماند که دانشگاه‌ها تعهدی در قبال اختصاص خوابگاه به دانشجویان شبانه ندارند، اما آنطور که رییس صندوق رفاه وزارت علوم به ایلنا می‌گوید: تعدادی از این دانشجویان اسکان داده شده‌اند و بخشی دیگر با ایجاد ظرفیت جدید اسکان داده خواهند شد.75 نفر از دانشجویان دانشکده فنی و حرفه ای امام علی (ع) یزد نیز اواخر مهرماه دچار مسمومیت و البته به صورت سرپایی مداوا شدند. این در حالی است که رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای، از عنوان "بروز علائم گوارشی" استفاده کرده است. گفته می‌شد که غذای بی‌کیفیت علت بروز چنین حادثه‌ای بوده است. رییس دانشگاه اما این خبر را تکذیب و اعلام کرد که در بررسی‌هایی که توسط بیمارستان صورت گرفته اعلام شده، مشکل از غذای دانشکده نبوده است، در حالی که پس از این حادثه آشپزخانه این دانشکده تعمیر و تجهیز شد.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.00683s, 18q