حدود 500 ماده سمي در خانه ها وجود دارد

۱۳۸۹/۱۰/۱۳ - ۱۱:۲۰ - کد خبر: 22813
به گزارش سلامت نیوز دکتر علي اصغر حليمي   با بيان اينکه مسموميت ها يکي از علل مرگ کودکان کمتر از پنج سال است گفت :‌ مسموميت ها به ترتيب در کودکان دوساله و يکساله شيوع بيشتري دارد و کودکاني که هنوز راه نمي روند و يا نمي خزند کمتر در معرض خطر مسموميت قرار دارند.
وي دليل عمده مسموميت کودکان با مواد سمي در خانه ها را نگهداري اين مواد در محل هاي نامناسب در منازل عنوان کرد و گفت : متاسفانه برخي از اين مواد در پايين قفسه ها، کف اتاق و يا روي ميز گذاشته مي شود و نوزادان شيرخوار با دسترسي آسان به اين مواد در اين محل هاي نامناسب، احتمال مسموميت بيشتري را دارند .
وي با بيان اينکه هيچگاه کودک به ويژه کودک نوپا را در آشپزخانه نبايد تنها گذاشت تاکيد کرد که از گذاشتن مواد سمي در طبقات پايين قفسه ها به ويژه در آشپزخانه ، برروي ميز و کف اتاق خودداري شود زيرا نوزاد شيرخوار بزودي کودک نوپاي بالا رونده مي شود و از اين رو اين مواد بايد در قفسه هاي قفل دار نگهداري شود.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بخش دیگری از سخنانش در گفت وگو با ايرنا اظهارداشت : ‌پماد، کرم، روغن و پودر تالک که موقع تعويض کهنه کودک استفاده مي شود نيز از جمله علل مسموميت کودکان است .
دکتر حلیمی همچنين به گلدان ها، برگ آنها و گلها که کودک را جذب مي کنند نيز اشاره کرد و گفت ‌: از آنجا که بيشتر از 700 گونه گياهي بيماري زا وجود دارند اين گياهان نيز بايد از دسترس کودکان دور نگاه داشته شوند .
دکتر حلیمی همچنين به باطري هاي دکمه اي نيز اشاره کرد و گفت:‌ اين باطري ها ازآنجا که براق و درخشانند جلب توجه کودک را مي کند و مي تواند باعث مرگ او شود .
وي انسداد مري و سوزاندن مري به خاطر قليايي بودن اين باطري ها را از عوارض در دسترس بودن آنها براي کودکان عنوان کرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.6723s, 18q