بسته‌هاي بهداشتي در مناطق محروم كشور توزيع مي‌شود

۱۳۸۹/۱۰/۱۳ - ۱۱:۲۴ - کد خبر: 22817
به گزارش سلامت نیوز مجتبي مجد  به اجراي طرح جهاد محرم سازمان جوانان جمعيت هلال‌احمر در 250 منطقه محروم كشور با حضور بيش از 2 هزار جوان و دانشجوي عضو اين سازمان اشاره كرد و افزود: اين طرح عظيم محروم زدايي از روزهاي نخست ماه محرم آغاز شده است و با رسيدن به پايان ماه محرم، طرح جهاد محرم به تمام اهداف در نظر گرفته خود رسيده است.

وي با بيان اينكه در طرح جهاد محرم 20 هزار نفرروز فعاليت توسط جوانان و دانشجويان سازمان جوانان جمعيت هلال‌احمر در مناطق محروم كشور صورت پذيرفته است، گفت: در هر روستا و منطقه محروم گروه‌هاي 10 نفره فعاليت‌هاي عام‌المنفعه‌اي از جمله برنامه‌هاي عمراني، آموزشي، حمايتي را پس از نيازسنجي جهت رفاه افراد اين مناطق محروم انجام مي‌دهند.

مجد در گفت‌وگو با  فارس اظهار  داشت: جوانان، دانشجويان و طلاب عضو سازمان جوانان هلال‌احمر در اين طرح‌هاي جهادي به خصوص در جهاد رمضان با حضوري مستمر در مناطق محروم كشور 15 مسجد، 53 حسنييه را بازسازي كردند و در ادامه فعاليت‌هاي خود زيباسازي 12 كانون روستايي، 63 مدرسه و 740 غبار‌روبي مساجد و مزار شهدا را انجام داده‌اند.

معاون فرهنگي و دانشجويي سازمان جوانان هلال‌احمر به آموزش 136 هزار نفر در رشته كمك‌هاي اوليه، آموزش 63 هزار نفر در حوزه‌هاي فرهنگي و كارآموزي، آموزش 12 هزار نفر در حوزه‌هاي علمي و تقويتي توسط دانشجويان اين سازمان در مناطق محروم كشور اشاره كرد و گفت: در طرح محروم زدايي از مناطق محروم كشور 34 هزار اصله درخت نيز كاشته شده است و در ادامه اين فعاليت‌ها 56 هزار جلد كتاب نيز به افراد در اين مناطق اهداء شده است.

مجد با اشاره به اينكه 5 هزار و 800 اطفاء حريق، 43 لاروبي آب‌هاي سطحي، 4 هزار و 600 مشاوره كشاورزي، 5 هزار و 700 مسابقه فرهنگي، 45 هزار بسته حمايتي، بهداشتي، تغذيه و در نهايت 54 هزار محفل قرآني توسط جوانان، طلاب و دانشجويان سازمان جوانان هلال‌احمر در مناطق محروم كشور صورت پذيرفته است.

*سومين دوره آموزشي مديران اردوهاي جهادي

مجد از برگزاري سومين دوره آموزشي مديران اردوهاي جهادي سازمان جوانان هلال‌احمر خبر داد و گفت: اردوي آموزشي و توجيهي جهاد فجر نيز با شركت بيش از يك صد نفر از مديران جهادي از 26 تا 29 ديه در قم برگزار مي‌شود.

وي ادامه داد: اين اردو در دو بخش دوره توجيهي و كارگاه عملي برگزار خواهد شد كه در بخش آموزشي و توجيهي، اساتيد مدعو سرفصل‌هايي از قبيل آسيب‌هاي اردوهاي جهادي، راهكارهاي ايجاد شكوفايي در كودكان و نوجوانان روستايي، راه هاي شناسايي مناطق محروم، اصول كلي جذب و ارتباط با جوانان، تبيين دستورالعمل در اردوهاي جهادي سازمان جوانان هلال‌احمر را مورد بحث قرار مي‌دهند.

مجد اضافه كرد: در روز دوم اردوي آموزشي و توجيهي جهاد فجر نيز كارگاه عملي صورت مي‌گيرد كه طي آن اعضا به انجام فعاليت‌هاي فرهنگي و بشردوستانه مي‌پردازند و بخشي از آموزه‌هاي دوره توجيهي را تمرين مي‌كنند.

وي تصريح كرد: به همين منظور تيمي از استان قم براي بازديد از روستاي كوه سفيد اعزام مي‌شوند تا نقاط نيازمند و امكانات مورد نياز روستا شناسايي شود و جلساتي را نيز با بخشدار، دهيار، امام جماعت و معتمدين روستا انجام دهند.

معاون سازمان جوانان هلال‌احمر اظهار داشت: پس از اتمام دوره اردوي آموزشي و توجيهي جهاد فجر، مديران شركت كننده به استان‌هايشان باز مي‌گردند و يك صد روستا و منطقه محروم را شناسايي مي‌كنند تا از 12 تا 22 بهمن ماه اردوي جهادي را برگزار كنند تا دستاوردهاي انقلاب اسلامي را نيز به مردم مناطق محروم معرفي مي‌كنند.

وي تصريح كرد: در اردوهاي جهادي فجر سرگروه‌ها خانم هستند تا از توانايي‌ها و ايده‌هاي آنها استفاده شود و ممكن است برحسب نياز در اردوها از پسران هم استفاده شود.

* پرورش 500 مدير جهادي در كشور

مجد جهاد فجر را خاتمه اردوهاي جهادي سال 89 عنوان كرد و ابراز اميدواري كرد در سال آينده 500 مدير جهادي پرورش يابد.

معاون سازمان جوانان هلال‌احمر يادآور شد: از بين 2 هزار عضو شركت كننده و يكصد مدير جهادي، 10 نفر به عنوان افراد برگزيده مشخص مي‌شوند و به سفر زيارتي سوريه خواهند رفت.

* راهنمايي مسافران نوروزي در بيش از 700 نقطه كشور

مجد افزود: يازدهمين مرحله طرح راهنمايي مسافران نوروزي در روزهاي پاياني اسفند و ايام نوروز نيز در بيش از 700 نقطه در سراسر كشور برگزار مي‌شود.

معاون دانشجويي و جوانان سازمان جوانان هلال‌احمر گفت: اين سازمان در ستاد تسهيل سفرهاي نوروزي وظيفه راهنمايي مسافران را با شعار «راهنمايان جوان، ايمني، آرامش» بر عهده دارد و با بهره گيري از 15 هزار عضو جوان تا پايان تعطيلات نوروزي در ورودي و خروجي شهرها، اماكن تاريخي و گردشگري به راهنمايي، امداد و خدمات دهي خواهند پرداخت.

مجد اضافه كرد: اعضاي سازمان جوانان هلال‌احمر در پست‌هاي روزانه و شبانه مستقر مي‌شوند و به راهنمايي مسافران، معرفي اماكن گردشگري و نيازمندي‌هاي مسافر، توصيه‌هاي ايمني، توزيع بروشورهاي امداد و معرفي جمعيت هلال‌احمر مي پردازند.

وي تصريح كرد: اين طرح سال گذشته مورد استقبال 20 ميليون مسافر قرار گرفت و تنها طرحي در هلال‌احمر بود كه در محدوده زماني كوتاه اين حجم از مراجعه كننده را خدمات دهي كرد، با اين توضيح كه در اين برنامه مردم به هلال‌احمر رجوع مي‌كردند در صورتي كه در ساير طرح‌هاي عام المنفعه مانند اردوهاي جهادي، درختكاري، كمك به معلولان و سالمندان؛ هلال‌احمر به مخاطبان مراجعه مي‌كند.

معاون دانشجويي و جوانان سازمان ادامه داد: نكته مهم ديگر اين است كه در اين طرح مردم در اوج خوشحالي به چادرها و پست‌هاي هلال‌احمر رو مي‌آورند و اين شرايط بهترين زمان و فضا براي انتقال اهداف و آموزه‌هاي لازم به مخاطبان است.

وي يادآوري كرد: اعضاي حاضر در پست‌هاي راهنمايي مسافر، بومي همان مناطق هستند و به شرايط و اماكن اطراف اشراف دارند، همچنين با شركت در كلاس هاي آموزشي، دوره‌هاي امدادي را سپري كرده و نحوه برخورد با مراجعين را فراگرفته‌اند.

* رضايت 99 درصدي مراجعان از عملكرد تيم‌هاي هلال‌احمر

مجد اظهار داشت: سال گذشته 95 درصد مراجعان از عملكرد تيم‌هاي هلال‌احمر رضايت داشتند و 99 درصد هم از اخلاق آنها ابراز رضايت كردند. اين آمار يكي از موفقيت‌هاي سازمان جوانان هلال‌احمر در عرصه خدمات عام المنفعه به شمار مي‌آيد.

وي به ابتكار عمل استان خراسان شمالي اشاره كرد و گفت: اين استان در طرح راهنمايي مسافران نوروزي، طرحي با عنوان «يك ساعت با هلال‌احمر» اجرا كرد و از اهالي مناطق مختلف استان دعوت كرد تا آنها نيز يك ساعت را در كنار اعضاي جوان سازمان به راهنمايي مسافران بپردازند.

معاون سازمان جوانان هلال‌احمر بيان كرد: در بعضي از استان‌ها كه مسافر و گردشگر بيشتري دارند پست‌هاي سيار حضور دارند و در برخي اماكن كه توريست خارجي حضور مي‌يابد از دانشجوياني كه به زبان‌هاي عربي و انگليسي تسلط دارند بهره مي‌گيريم.

مجد افزود: سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري، ستاد تسهيل سفرهاي نوروزي با حضور و همكاري دستگاه‌ها و سازمان‌هاي مختلفي مانند جمعيت هلال‌احمر، وزارتخانه‌هاي ارشاد، بهداشت، راه و ترابري، شركت راه آهن، شركت‌هاي هواپيمايي، قوه قضائيه، دانشگاه علوم پزشكي، اورژانس و پليس در طرح راهنمايي مسافران نوروزي فعاليت و خدمات رساني مي‌كنند.

* پنجمين دوره راهيان نور با حضور 2 هزار عضو جوانان هلال‌احمر

وي از اجراي پنجمين دوره راهيان نور با حضور 2 هزار عضو سازمان جوانان هلال‌احمر از 15 تا 25 اسفند خبر داد و گفت: برنامه‌هاي اردوي راهيان نور نيز به استان‌ها اعلام شده است و جوانان عضو سازمان در 4 گروه عازم مناطق عملياتي مي‌شوند.

مجد افزود: اين تعداد از اعضا فقط براي بازديد از مناطق عملياتي به اردوي راهيان نور مي‌روند و در برنامه‌هاي ديگر تعدادي از افراد عضو براي كمك و امدادگردي با ساير كاروان ها همراه مي‌شوند.

وي ادامه داد: همچنين در مسيرهاي بازديد چادرهاي امدادگري و راهنماي مسافران برپا است و در حد توان به در راه ماندگان كمك مي‌شود و در كنار آن نيز اقلام فرهنگي و آموزشي توزيع خواهد شد.

معاون دانشجويي و جوانان سازمان جوانان هلال‌احمر ابراز اميدواري كرد اگر بررسي‌ها به نتيجه مطلوبي برسد براي نخستين‌بار در ايام نوروز برنامه ويژه تحت عنوان جهاد نور نيز برگزار مي‌شود.

وي اضافه كرد: در صورت تحقق اردو در روستاهاي محروم مناطق عملياتي جنوب كشور اردوي جهادي با برنامه‌هاي متنوع و جديد اجرا مي‌شود.

مجد گفت: براي تشويق اعضاي برگزيده اردوي راهيان نور نيز 10سفر زيارتي عتبات و عاليات در نظر گرفته شده است.

معاون فرهنگي و دانشجويي سازمان جوانان جمعيت هلال‌احمر خاطرنشان كرد: طرح‌هاي جهادي اين سازمان در مناطق محروم كشور در فصول و مناسبت‌هاي خاص در تمام سال ادامه خواهد داشت كه در پايان اين طرح‌هاي جهادي بر اساس نيازسنجي هر روستا و منطقه محروم شناسنامه كامل و جامعي به مسئولان امر ارائه مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.62581s, 18q