مصرف سموم كشاورزي با حذف يارانه 30 درصد كاهش يافت

۱۳۸۹/۱۰/۱۴ - ۰۰:۴۴ - کد خبر: 22822
به گزارش سلامت نیوز محمدجواد سروش در گفت‌وگو با فارس درباره باقيمانده سموم دفع آفات نباتي در محصولات كشاورزي اظهار داشت: اگر سمومي كه براي دفع آفات محصولات كشاورزي استفاده مي‌شود، توسط سازمان حفظ نباتات مورد بررسي قرار گيرد و كشاورزان نيز شرايط استفاده از آن را رعايت كنند، ديگر سموم بر روي محصولات كشاورزي باقي نخواهد ماند.

وي گفت: تعداد كشاورزاني كه بدون رعايت زمان، از سموم استفاده مي‌كنند و موجب آلودگي محصولات كشاورزي مي‌شوند، كم است و بايد به اين نكته توجه داشت كه رعايت اصول سم‌زدايي موجب توليد محصول سالم مي‌شود.

سروش، خريداري محصولات مطمئن را بهترين راهكار براي پيشگيري از عوارض انواع سموم دانست و افزود: وزارت بهداشت بايد در خصوص باقيمانده سموم بر روي محصولات كشاورزي نظارت داشته و محصولات را نمونه‌برداري كند؛ از‌ اين ‌رو كشاورزي كه نظارت بر محصول خود را ببيند، هرگز حاضر نخواهد بود كه محصولش پس فرستاده شود و همين امر موجب خواهد شد تا در انتخاب سموم و نحوه بكارگيري آن دقت لازم را داشته باشد.

وي با بيان اينكه انگور،‌ انار و خرمالو از ميوه‌هايي هستند كه براي آنها اصلاً از سم استفاده نمي‌شود، ادامه داد: در غلات و برنج از سم استفاده مي‌شود اما پس از برداشت اثري از سم وجود نخواهد داشت همچنين بيشترين سم در محصولات تازه‌خوري به كار مي‌رود كه با استفاده از عوامل كنترل‌‌كننده غيرشيميايي سموم مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

معاون مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات در مورد استفاده از هورمون‌هاي رشد خاطرنشان كرد: هورمون رشد موجب رشد گياه مي‌شود البته در دام و طيور هورمون رشد ثبت‌شده‌اي نداريم و اگر فردي از اين هورمون استفاده كند، اقدام غير قانوني انجام داده است و 100 درصد با آن برخورد خواهد شد.

سروش، ارزان بودن قيمت سموم را مهمترين عامل مصرف بي‌رويه آن دانست و خاطرنشان كرد: از زماني كه يارانه سموم برداشته شد، مصرف آن 30 درصد كاهش پيدا كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.69597s, 18q