شايعترين سن ابتلا به اختلال «لالي انتخابي» 3 تا 8 سالگي است

۱۳۸۹/۱۰/۱۴ - ۱۰:۱۵ - کد خبر: 22859
به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ، فريبا عربگل  درباره اختلال لالي انتخابي اظهار داشت:‌ نقص در صحبت‌كردن در يك يا چند موقعيت ارتباطي را اختلال «لالي انتخابي» گويند كه معمولاً در آن كودك از صحبت‌كردن در موقعيت‌هايي مثل مدرسه، اجتماعات و با بزرگسالان خارج از خانه اجتناب مي‌كند در حالي كه در داخل خانه با خواهر و برادرها و حداقل با يكي از والدين صحبت مي‌كند.

وي افزود: سكوت كودك بيشتر نشان‌دهنده امتناع كودك از صحبت‌كردن است تا ناتواني او براي صحبت كردن، لذا هر چند كه ساير اختلالات زباني و تكلمي ممكن است همراه با اين بيماري ديده شوند ولي به حدي نيست كه باعث فقدان كلام كودك شوند.

عربگل گفت:‌ اين كودكان با وجود امتناع از صحبت‌كردن، معمولاً به نظر مي‌رسد كه به برقراري ارتباط علاقه‌مند هستند و در موقعيت‌هايي كه صبحت نمي‌كنند ممكن است تلاش كنند تا با استفاده از ژست و حالات صورت‌، تكان‌دادن سر، نگاه يا سخن‌هاي تك سيلابي و زمزمه و نجوا با ديگران ارتباط برقرار كنند.

اين متخصص روانپزشكي كودك و نوجوان با بيان اينكه شروع اين اختلال بين 8-3 سالگي است تصريح كرد: هر چند شايع‌ترين زمان شروع اين اختلال، هنگام ورود به مدرسه است با وجود اين، شروع آ‌ن ممكن است پس از 12 سالگي نيز باشد.

وي افزود: عده زيادي از اين كودكان طي ماه‌ها و سال‌ها بهبود مي‌يابند. بهبودي معمولاً قبل از 10 سالگي رخ مي‌دهد و پيش‌آگهي براي كودكان بالاي 12 سال بدتر مي‌شود.

عربگل گفت: تصور نمي‌شود عوامل بيولوژيك نقش مهمي در علت‌شناسي آن داشته باشند لذا بيشتر به نظر مي‌رسد مسائل بين فردي و خانوادگي در اين ميان نقش بازي مي‌كنند.

دبير انجمن روانپزشكان كودك و نوجوان ايران خاطرنشان كرد: عواملي چون موقعيت‌هاي خانوادگي منزوي، حداقل يك والد بسيار خجالتي و كم ارتباط، خانواده به هم‌ريخته، بستري‌شدن در بيمارستان، جدايي مهم از خانواده، آسيب‌هاي فيزيكي مثل آسيب‌هاي دهاني، بدرفتاري با كودك و آزار جنسي، وابستگي زياد به مادر از علل مهم ابتلا به اين عارضه هستند.

وي اضافه كرد: درمان اين اختلال شامل درمان‌هاي گروهي و فردي توسط آسيب‌شناس زبان و گفتار است كه به علت مشكلات روانپزشكي و آموزشي همراه، اين كودكان نياز به تدريس خصوصي، آموزش مهارت‌هاي اجتماعي يا مداخله روانپزشكي ديگر دارند.

عربگل خاطرنشان كرد: تشخيص به موقع و درمان مناسب اين كودكان با توجه به شيوع و گستردگي اين اختلالات كمك بسيار مؤثري به آينده كودك و خانواده وي مي‌كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.07269s, 19q