ميزان استنشاق دود قليان در هر وعده، معادل حداقل 100 نخ سيگار است

۱۳۸۹/۱۰/۱۴ - ۱۰:۱۶ - کد خبر: 22860
به گزاش سلامت نیوز دكتر كاظم ندافي ضمن بيان اين مطلب افزود: مواد سمي موجود در دود قليان، به عنوان عوامل اصلي بروز سرطان ريه، بيماري‌هاي قلبي عروقي و ساير بيماري‌ها شناخته شده‌اند و از آنجا كه نيكوتين موجود در دود حاصله از مصرف قليان همانند ساير مواد دخاني اعتيادآور است، مصرف متناوب آن ايجاد وابستگي مي‌كند.
وي با بيان اين كه مصرف‌كنندگان قليان در هر بار مصرف، دود بسيار زيادتري را در مقايسه با كشيدن يك نخ سيگار دريافت مي‌كنند، افزود: افراد سيگاري كه بطور متداول 8 تا 12 نخ سيگار در روز مصرف مي‌كنند به طور متوسط با 40 تا 75 پُك كه به مدت 5 تا 7 دقيقه به طول مي‌انجامد حدود 5/0 تا 6/0 ليتر دود استنشاق مي‌كنند. اين در حالي است كه مصرف كننده قليان در هر وعده مصرف كه بطور متداول 20 تا 80 دقيقه طول مي‌كشد حدود 50 تا 200 پُك مي‌زند كه هر پُك بطور متوسط حاوي 15/0 تا يك ليتر دود است. به عبارت ديگر از نظر ميزان مواجهه و استنشاق دود، هر فرد مصرف كننده قليان در هر وعده معادل 100 نخ يا بيشتر سيگار، دود دريافت كرده است.
دكتر ندافي خاطرنشان كرد: با وجود اينكه بخشي از نيكوتين موجود در دود قليان در اثر عبور از آب جدا مي‌شود، ميزان نيكوتين دريافتي در افراد مصرف‌كننده قليان، به اندازه‌اي است كه ايجاد وابستگي مي‌كند. نيكوتين نقش بسيار مهمي در ميزان و نحوه مصرف مواد دخاني دارد و تحقيقات ثابت كرده است كه افراد سيگاري تا زماني كه ميزان نيكوتين دريافتي به آستانه مورد نياز براي رفع حالت وابستگي، قبل از رسيدن به حالت تهوع، برسد به كشيدن سيگار ادامه مي‌دهند.
رئيس مركز سلامت محيط و كار نتيجه‌گيري كرد: با فرض جذب بخشي از نيكوتين موجود در دود قليان در اثر عبور آن از آب، مصرف‌كنندگان قليان با استنشاق مقادير بسيار زيادتر دود جهت رسيدن به آستانه ارضاء وابستگي، در مواجهه با مقادير زيادتر مواد شيميايي سرطان‌زا وگازهاي خطرناك همچون منواكسيد كربن است و اين موضوع مصرف‌كنندگان قليان و اطرافيان آنها را كه در مواجهه با دود تحميلي آن قرار دارند همچون مصرف‌كنندگان سيگار به انواع سرطان‌ها، بيماري‌هاي قلبي عروقي، تنفسي و اثرات سوء در هنگام بارداري مبتلا خواهد ساخت.
به گفته دكتر ندافي، اين نكته نيز حائز اهميت است كه ميزان گاز منواكسيد كربن، فلزات سنگين و تركيبات شيميايي سرطان زاي منتشره از احتراق ذغال يا مواد ايجادكننده حرارت در قليان در مقايسه با سيگار به مراتب بيشتر و اثرات سوء آن نيز، چه براي مصرف‌كنندگان و چه افراد در معرض دود تحميلي، فراتر است. اين در حالي است كه بيماري‌هاي منتقله از طريق دهان و دستان آلوده در اثر استفاده مشترك از قليان، همچون سل و هپاتيت، نيز محتمل است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.20645s, 18q