راه‌هاي كاهش استرس و اضطراب تشريح شد

۱۳۸۹/۱۰/۱۴ - ۱۴:۳۲ - کد خبر: 22878
به گزارش سلامت نیوز  غلامعلي افروز در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: بايد با حسن تدبير زمينه‌اي فراهم كرد كه به‌رغم همه مشكلات از اسارت زنجيره مشغله‌ها رها شده و بر مشكلات غالب شد.

وي افزود:‌ زماني كه رابطه معقول و منطقي بين هدف‌ها و برنامه‌ها و توقعات و انتظارات از يك سو و توانايي‌ها، قابليت‌ها، امكانات و تسهيلات از سوي ديگر وجود نداشته باشد، بعضاً انسان در گردونه تلاش‌ها با ناكامي‌هايي مواجه شده، دچار ناامني‌هاي دروني و فشارهاي رواني مي‌شود. ادامه چنين وضعي مي‌تواند ناآرامي‌ها و مشكلات حادتري به دنبال داشته باشد.

افروز تصريح كرد:‌ بايد رابطه معقول، متوازن، منطقي و قابل حصول بين هدف‌ها و توانمندي‌ها برقرار باشد و همواره بين وضع موجود و وضع مطلوب فاصله معقول و قابل حصولي ترسيم شود، به ويژه آنكه افراد مختلف از قابليت‌ها و ظرفيت‌هاي جسمي، ذهني و رواني متفاوتي برخوردارند و نگرش‌ها و بازخوردها و انگيزه‌هاي دروني‌شان نقش قابل توجهي در دامنه تلاش‌ها و ميزان موفقيت‌هايشان ايفا مي‌كنند.

وي در زمينه راهكارهاي كاهش استرس و اضطراب گفت: وقت مناسبي براي صرف غذا، (صبحانه، ناهار و شام) مي‌توان پيش‌بيني و با خيال راحت و به دور از دغدغه‌هاي فكري و مشغله‌هاي كاري و حتي‌الامكان به اتفاق خانواده يا دوستان صميمي غذا ميل كرد و هنگام صرف غذا مشغول كار ديگري نبود.

افروز ادامه داد: برنامه خواب آرام و راحت را بايد تنظيم كرد. همچنين چند دقيقه مطالعه قبل از خواب مي‌تواند به آرامش خواب شما به طور موثري كمك كند. از طرفي در زندگي مشترك هدف‌ها، برنامه‌ها و فعاليت‌هاي بلندمدت و كوتاه‌مدت را مي‌توان با همسر مطرح كرده، درباره اهميت و درجه اولويت آنها با هم به تفاهم رسيد و انديشه و نگرش مشتركي نسبت به آنها به‌دست آورد.

وي با تاكيد بر اصل آرامش در خانه و احساس آرامش‌گري در وجود خود و همسر يادآور شد: با نوشتن همه برنامه‌هاي روزمره، كوتاه‌مدت و بلندمدت روي كاغذ مي‌توان موارد غيرضرور يا اضطراب‌زا و محل آرامش خود و خانواده ‌را از جداول برنامه‌هاي خود، با خيال راحت و با قاطعيت، به طور موقت يا براي هميشه حذف كرد.

رئيس سازمان نظام روانشناسي كشور خاطرنشان كرد: مي‌توان فهرستي از كارهاي ضروري تهيه كرد و براي يك دوره زماني معقول، فقط آنها را انجام داد. همچنين بايد روزانه حداقل چند دقيقه در منزل يا محيطي كه مناسب باشد روي زمين دراز كشيده، نفس عميق كشيد و دقايقي هم نرمش و ورزش كرد.

وي اضافه كرد: بايد ترتيبي اتخاذ داد كه حداقل هفته‌اي يكبار به ديدن يكي از نزديكان رفت چرا كه صله ارحام و ديدار عزيزان موجب نشاط درون و آرامش روان مي‌شود. همچنين بايد با حسن تدبير زمينه‌اي فراهم كرد كه به‌رغم همه مشكلات از اسارت زنجيره مشغله‌ها رها شده و بر مشكلات غالب شد. لذا هرگز نبايد اجازه داد كه زندگي را صرفاً كارها تحت كنترل درآورد.

افروز گفت: از عجله‌، شتاب و پرداختن به چند مشغله فكري و كاري در يك زمان محدود بايد پرهيز كرد. بايد آرامش خود را حفظ كرده و با چهره گشاده با دوستان ارتباط برقرار كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.75111s, 18q