سرگرداني بيماران رواني در بيمارستان‌هاي روانپزشكي

۱۳۸۹/۱۰/۱۴ - ۱۴:۳۹ - کد خبر: 22884
به گزارش سلامت نیوز از فارس احمد صادقي كه برادرش بيمار رواني و نيازمند بستري است مي‌گويد: با شديد شدن بيماري برادرم چندي قبل به روانپزشك مراجعه كرديم كه پيشنهاد داد برادرم را به بيمارستان روانپزشكي ببريم.

وي مي‌افزايد: نزديكترين بيمارستان به ما بيمارستان روانپزشكي روزبه بود. وقتي آنجا رفتيم به ما گفتند كه اصلاً داخل نياييد زيرا ما تخت خالي نداريم حتي اورژانس هم ما را داخل راه نداد و برادرم را معاينه نكرد و گفت به بيمارستان ديگري مراجعه كنيد.

وي ادامه داد: متأسفانه وضعيت بيمارستان‌هاي دولتي روانپزشكي خراب است چرا كه هم پزشك متخصص و پرستار مجرب به اندازه كافي نيست و هم ظرفيت لازم را ندارند.

وي مي‌گويد: پس از آن به اورژانس بيمارستان امام حسين (ع) رفتيم. پزشك اورژانس دستور بستري داد و براي يك هفته براي برادرم دارو نوشت. اما متأسفانه اين بيمارستان هم تخت خالي نداشت. به ما گفتند روزانه بايد ساعت 9 صبح تا 2 بعد از ظهر در بيمارستان باشيد تا وقتي پزشك متخصص آمد بر اساس تشخيص خودش دستور بستري بدهد و پس از اينكه تخت خالي شد بيمارتان را بستري كنند.

جالب اينجاست كه اگر از ساعت 9 صبح تا 2 بعد از ظهر به همراه بيمار آنجا حضور نداشته باشيم نوبت ما مي‌گذرد. متأسفانه الان يك هفته‌اي است كه از نوبت ما مي‌گذرد و با توجه به اينكه پرونده اورژانس تشكيل شده است به دليل نداشتن تخت خالي دستور لازم براي بستري هنوز صادر نشده است.

در ادامه خبرنگار خبرگزاري فارس موضوع را از بيمارستان‌هاي روزبه و امام حسين درباره وجود تخت خالي دراين دو بيمارستان روانپزشكي پيگيري كرد كه در جواب، مسئول پذيرش اين بيمارستان گفت: تخت خالي نداريم و نمي‌توانيم كاري براي شما انجام دهيم. از طرفي مشخص نيست بيماري كه در اينجا بستري است چه زماني مرخص مي‌شود از مراكز ديگر پيگيري كنيد.

خبرنگار فارس در جواب گفت بيمارستان روزبه هم تخت خالي ندارد و پاسخ شنيد: كاري از دست ما برنمي‌آيد و بيماري كه اينجا مي‌خوابد حداقل 30 تا 40 روز بايد بستري باشد. اگر بيمارتان از نظر رواني بدحال است، بياوريد به بيمارستان با چند تا آمپول و قرص فعلاً درمان علامتي مي‌كنيم تا تخت آماده شود. اما در زمينه تخت در حال حاضر شرمنده شما هستيم.

خبرنگار فارس از بيمارستان روانپزشكي روزبه هم كسب اطلاع پيدا كرد و در جواب شنيد كه اين بيمارستان هم تخت خالي ندارد، مسئول پذيرش اين بيمارستان نيز گفت: ما تخت خالي نداريم و بايد بيمار مرخص شود تا بتوانيم بيمار شما را بستري كنيم.

ابوالفضل علياري، مدير بيمارستان روزبه با تاييد اين موضوع به خبرنگار فارس گفت: ما در كشور 20 هزار تخت بيمارستاني روانپزشكي كم داريم. اين موضوع، موضوع جديدي نيست و خيلي اوقات با اين مشكل مواجه هستيم.

محمد آقاجاني، رئيس بيمارستان امام حسين نيز در اين زمينه مي‌گويد: در حال حاضر در بيمارستان فقط 80 تخت روانپزشكي داريم كه تخت خالي نداريم و ضريب اشغال تخت‌هاي رواني ما 100 درصد است. هميشه چند بيمار در ليست انتظار هستند.

وي مي‌افزايد: كمبود تخت‌هاي رواني در كشور امري است كه از گذشته وجود داشته است و از طرفي زمان اقامت بيماران رواني در بيمارستان‌هاي رواني زياد است.

خبرنگار فارس همچنين با احمد حاجبي، رئيس اداره سلامت روان وزارت بهداشت نيز تماس گرفت كه وي در جواب گفت: اين موضوع به معاونت درمان وزارت بهداشت مربوط مي‌شود اداره سلامت روان در معاونت بهداشتي است و امور مربوط به بيمارستان‌ها و تخت‌هاي بيمارستاني به اين معاونت مربوط نمي‌شود.

بيمارستان روانپزشكي روزبه و بخش روانپزشكي بيمارستان امام حسين 2 مركز اصلي دولتي پذيرش و درمان بيماران روانپزشكي در تهران هستند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15067s, 18q