فرصت دو ماهه شركت‌ها براي فراهم‌سازي مقدمات آزادسازي بيمه درمان

۱۳۸۹/۱۰/۱۴ - ۱۵:۲۹ - کد خبر: 22894
به گزارش سلامت نیوز جواد فرشباف ماهريان در گفت‌وگو با باشگاه خبري فارس، ضمن اشاره به اينكه آزادسازي تعرفه بيمه درمان در مرحله پنجم اصلاح نظام تعرفه‌‌ها انجام خواهد شد، اظهار داشت: شوراي عالي بيمه در جلسات مكرر شرايط عمومي اين بيمه‌نامه را اصلاح و تصويب و به شركت‌هاي بيمه ابلاغ كرده است.
وي در ادامه ضمن تأكيد براينكه وضعيت فعلي جامعه و بروز بيماري‌هاي جديد، اهميت اين بيمه‌نامه را در سطح كشور بيش از گذشته نشان مي‌دهد، افزود: با توجه به موارد مذكور شوراي عالي بيمه در تصويب شرايط عمومي اين بيمه‌نامه اصلاحات خاصي را انجام داده است.
به گفته اين مقام مسئول صنعت بيمه، طبقه‌بندي گروه‌ها و چگونگي تحت پوشش قرار گرفتن آنها در بيمه‌هاي درمان از اصلاحات جديد شوراي عالي بيمه درمورد شرايط عمومي اين بيمه‌نامه است.
رئيس كل بيمه مركزي با اشاره به اينكه اكثر بيمه‌هاي درمان در قالب گروهي به متقاضيان ارائه مي‌شود، گفت: در شرايط عمومي جديد اين بيمه‌نامه، اگر خانواده‌ها تمايل به تحت پوشش قرار دادن كل اعضاي خود به اين بيمه‌نامه را داشته باشند، به راحتي مي‌توانند در قالب يك گروه، بيمه درمان خود را از شركت‌ها خريداري كنند.
فرشباف ضمن تأكيد براينكه شرايط جديد اين بيمه‌نامه انتخاب گسترده‌اي را براي خدمات متفاوت درماني شركت‌هاي بيمه به مشتريان به وجود آورده است، تصريح كرد: آزادسازي اين بيمه‌‌نامه انتظارات خاصي را در جامعه ايجاد مي‌كند كه اين امر تأثير زيادي در افزايش رقابت ميان شركت‌هاي بيمه و پوپايي صنعت بيمه كشور خواهد داشت.
وي با اشاره به اينكه آيين‌نامه جديد بيمه درمان از طرف شوراي عالي بيمه به شركت‌ها ابلاغ شده است، افزود: شركت‌هاي بيمه تا پايان سال جاري فرصت دارند با مديريت ريسك و ارزيابي اين رشته مقدمات لازم را براي آزاد‌سازي تعرفه اين رشته بيمه‌اي فراهم كنند.
رئيس كل بيمه مركزي ضمن تأكيد بر اينكه بيمه درمان داراي ضريب خسارت 123 درصدي است، تصريح كرد: بيمه مركزي با برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده آزاد‌سازي اين رشته بيمه‌اي را در اوايل سال 90 پيش‌بيني كرده است كه اجراي اين امر به گزارشات شركت‌هاي بيمه و آمادگي مردم جامعه در خريداري اين بيمه‌نامه بستگي دارد.
به گفته وي اگر دراوايل سال آينده مشاهدات بيمه مركزي گوياي اين مطلب باشد كه آزاد‌سازي تعرفه بيمه درمان مردم و شركت‌هاي بيمه را با مشكلاتي زيادي مواجه نمي‌كند طرح مذكور را با مهيا شدن شرايط مطلوب با جديت اجرا خواهيم كرد.
فرشباف درادامه اضافه كرد: با در نظر گرفتن شرايط وشناخت شركت‌هاي بيمه از اطلاعات بازار اين رشته، آزاد‌سازي بيمه درمان آغاز خواهد شد البته در اين روند بيمه مركزي تمام اقدامات لازم را براي جلوگيري از بروز تلاطم در بازار بيمه كشور انجام خواهد داد.
وي ضمن تأكيد بر اينكه بيمه درمان يكي از رشته‌هاي مؤثر در زندگي مردم محسوب شده و نقش مهمي درافزايش بيمه‌شدگان كشور دارد، اظهارداشت: بيمه مركزي در شرايط عمومي جديد اين بيمه‌نامه تعداد افراد گروهي اين رشته را از50 نفر كاهش داده است.
رئيس كل بيمه مركزي افزود: در گذشته حداقل نفرات بيمه درمان گروهي 50 نفر منظور شده بود كه با اتخاذ سياست‌هاي مناسب بيمه مركزي اين تعداد كاهش يافته و شركت‌هاي بيمه مجاز به تحت پوشش قرار گرفتن حتي يك گروه خانوادگي نيز شده‌اند.
اين مقام مسئول صنعت بيمه ضمن تأكيد براينكه در گذشته مؤسسات و سازمان‌ها در قالب گروه قرار گرفته و بيمه‌نامه خريداري مي‌كردند، تصريح كرد: در اين شرايط بيمه شده با بيمه‌گذار در قراردادهاي خود با بيمه‌گر متفاوت است به نحوي كه بيمه‌شدگان تحت پوشش شركت‌ها و يا مؤسسات بوده و بيمه‌گذار با بيمه‌گر قراردادهاي خود را منعقد مي‌كرد.
به گفته وي در حال حاضر با تغيير شرايط عمومي بيمه درمان، گروه ماهيت خود را به خانوار تنزل داده و با گسترش پوشش‌ و سرويس‌هاي درماني خود فضاي مطلوبي را براي ارائه پوشش‌هاي متنوع درماني به وجود خواهد آورد.
رئيس كل بيمه مركزي با اشاره به اينكه بيمه مركزي در ماه‌هاي پاياني سال تمام اقدامات احتمالي را براي آزادسازي بيمه درمان انجام خواهد داد، اظهارداشت: به دليل آنكه بيمه درمان ارتباط نزديكي با خانواده‌ها دارد بيمه مركزي احتياط‌هاي لازم را در مسير آزاد‌سازي نرخ اين رشته در دستور كار قرار داده و شركت‌هاي بيمه را ملزم به بررسي توانايي مديريت ريسك و اكچوري اين رشته از درمان كرده است.

* زمان مشخصي براي آزاد سازي بيمه درمان نيست

به گزارش فارس برخي از مديران عامل شركت‌هاي بيمه معتقدند هنوز زير ساخت‌هاي لازم براي آزاد‌سازي بيمه درمان در اوايل سال 90 مهيا نيست و دلايل خاص خود را بيان داشته‌اند.
رئيس كل بيمه مركزي در اين رابطه اظهار مي‌دارد‌: شوراي عالي بيمه، سنديكاي بيمه‌گران و مديران عامل شركت‌هاي بيمه در جلسه اخير هم‌انديشي صنعت بيمه نظرات خود را در خصوص طرح‌هاي جديد بيمه‌اي و آزاد‌سازي نرخ بيمه درمان بيان داشتند كه با توجه با ضريب خسارت بالاي اين رشته بيمه‌اي اصلاح تعرفه آن بايد با مكانيزم‌ها و آمادگي بيشتري همراه باشد.
به گفته فرشباف با توجه به اينكه اين رشته بيمه‌اي برعكس ساير رشته‌هاي بيمه‌اي ضريب نفوذ بيش‌ از 60 درصد ندارد و داراي ضريب خسارت 120 درصد است بايد اجراي طرح آزاد سازي‌ها آن با احتياط هاي لازمي انجام شود.
رئيس كل بيمه مركزي تصريح كرد: شوراي عالي بيمه با دريافت نظرات و گزارشات تخصصي شركت‌هاي بيمه و كارشناسان صنعت بيمه به‌‌زودي در يكي از جلسات خود و درصورت لزوم با حضور مديران و ديگران كارشناسان تبعات آزاد‌سازي بيمه درمان بررسي و تصميمات كارآمدي براي ارتقاء سطح كيفي رشته‌هاي بيمه‌اي كشور اتخاذ خواهد شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.84563s, 19q