ركورد بودجه‌ ميداني كميته‌ بين‌المللي صليب سرخ جهاني شكست

۱۳۸۹/۱۰/۱۴ - ۱۵:۳۲ - کد خبر: 22895
 به گزارش سلامت نیوز  به نقل از فارس  كميته‌ بين‌المللي صليب سرخ به منظور رسيدگي به نيازهاي هر چه پيچيده‌‌تر جهاني موجود كه80 درصد از اين بودجه نيز به درگيري‌هاي كلاسيك اختصاص مي‌يابد ركورد بودجه‌ ميداني خود را براي رفع نيازهاي درماني حاد قربانيان بي‌شمار جنگ با افزايش 12درصدي نسبت به سال گذشته شكست.

درگيري‌هاي مسلحانه و ديگر شرايط خشونت‌آميز موجود جهان به نسبت سال‌هاي گذشته، واكنش‌هاي بشردوستانه‌ هدفمند‌تر و متنوع‌تري را ايجاد كرده‌ است كه اين موضوع را كميته‌ بين‌المللي صليب سرخ در ژنو با درخواست سالانه‌ خود از اعانه دهندگان مطرح كرده است.

به منظور آمادگي براي فعاليت‌هاي مورد نياز، كميته‌ بين‌المللي صليب سرخ از اهدا كنندگان خود درخواست 1،2ميليارد فرانك سوئيس را مطرح كرد تا بتواند سرمايه‌ لازم براي اجراي برنامه‌هاي خود در 2011 را تأمين كند.

ژاكوب كِلِنبرگر، رئيس كميته‌ بين‌المللي صليب سرخ در رابطه با موضوع شكست ركورد بودجه‌ ميداني كميته‌ بين‌المللي صليب سرخ در جهان مي‌گويد: تكثير گروه‌هاي مسلح غيردولتي در كنار هر چه طولاني‌تر شدن درگيري‌ها، صدمات و مصائب جديدي را براي مردم گرفتار در جنگ به ارمغان آورده‌اند و حال مردم در معرض خطراتي چندگانه‌ از جمله بمبگذاري انتحاري تا خشونت جنسي قرار گرفته‌اند و بسياري از آنان در حالتي از ترس دائم قرار دارند چرا كه راهكارهاي سازگاري‌شان هر روز ناكارآمدتر مي‌شود.

بودجه‌ 2011 كميته‌ بين‌المللي صليب سرخ شامل ارقام اوليه‌ يك ميليارد و50 ميليون فرانك سوئيس براي عمليات ميداني و 183ميليون فرانك براي عمليات پشتيباني در دفتر مركزي سازمان در ژنو است؛ بودجه‌ ميداني اوليه براي 2011 نيز 12درصد از بودجه‌ مشابه سال گذشته بيشتر است كه بيشترين مبلغ تا اين تاريخ به حساب مي‌آيد.

* 13 عمليات كميته‌ بين‌المللي صليب سرخ با تخصيص 120ميليون فرانك

كميته‌ بين‌المللي صليب سرخ براي نخستين‌بار در نظر دارد تا 4 عمليات را با هزينه‌ سالانه‌‌اي بيش از 80 ميليون فرانك براي هر يك و 9 عمليات را با بودجه‌‌ سالانه‌‌اي بالاتر از 40 ميليون فرانك براي هر يك به طور همزمان اجرا كند.

حجم بودجه‌ ميداني پيشنهادي نشانگر پيچيدگي و تنوع نيازهايي است كه ما در فازهاي اضطراري و بهسازي اوليه‌ با آنها مواجهيم. ما بايد راه‌هاي جديدتر و كارآمدتري را براي رسيدگي به اين نيازها بيابيم، نه تنها بايد چالش‌هاي حاد موجود مانند كمبود غذا، آب يا دارو را حل كنيم بلكه بايد تلاشمان را هر چه بيشتر بر رسيدگي به آثار غيرمستقيم خصومت‌ها معطوف كنيم زيرا مردم به مراقبت‌هاي درماني احتياج دارند و مشاوره به قربانيان تجاوز جنسي نيز بسيار الزامي است.

* بزرگترين عمليات بشردوستانه‌ كميته‌ بين‌المللي صليب سرخ در افغانستان

افغانستان براي دومين سال متوالي و با برآورد هزينه‌ بيش از 89 ميليون فرانك سوئيس، بزرگترين عمليات بشردوستانه‌ كميته‌ بين‌المللي صليب سرخ را از لحاظ بودجه به خود اختصاص داده است.

اين مبلغ مبين تعهد مضاعف سازمان براي رفع نيازهاي درماني حاد قربانيان بي‌شمار جنگ و نيز ارائه‌ كمك‌هاي لازم به تعداد بالاي بي‌خانمانان اين كشور است.

ديگر عمليات كلان اين سازمان عبارتند از عمليات عراق، با بودجه‌اي بالغ بر 85،8 ميليون فرانك و عمليات سودان و پاكستان كه انتظار مي‌رود به ترتيب 82،8 ميليون و 82،4 ميليون فرانك هزينه داشته باشند.

عمليات كميته‌ بين‌المللي صليب سرخ در يمن كه در آنجا اين جمعيت بر امر كمك‌رساني به ده‌ها هزار بي‌خانمان در نقاط مختلف كشور تمركز كرده است؛ قرار است بيشترين افزايش سرمايه را شاهد باشد يعني از 23،9 به 48،8 ميليون فرانك و در اين راستا 37 درصد از بودجه‌ ميداني كل به آفريقا تخصيص يافته كه در آن كميته‌ بين‌المللي صليب سرخ نه فقط غذا و اقلام خانگي بين مردم گرفتار در درگيري مسلحانه و فقدان امنيت توزيع مي‌كند، بلكه به آنان كمك مي‌كند تا خود اتكايي خود را از طريق طرح‌هاي كشاورزي بازيابند.

در رابطه با اولويت‌هاي اصلي كميته‌ بين‌المللي صليب سرخ براي 2011 نيز گر چه بودجه‌ بلند پروازانه است اما بر اساس تحليل جامعي از نيازها تعيين شده است.

*80 درصد بودجه مختص به درگيري‌هاي جهاني

اين بودجه واقعگرايانه بوده و صليب سرخ را قادر خواهد ساخت تا به اهدافش دست يابد البته 80 درصد از اين بودجه به درگيري‌هاي كلاسيك اختصاص خواهد يافت ولي در نظر داريم تا به نيازهاي ناشي از ديگر اشكال خشونت هم توجه كنيم يعني از برخوردهاي قبيله‌اي گرفته تا خشونت‌هاي شهري چرا كه در اين موارد هم آثار تحميل شده به مردم مي‌تواند شديد باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.58756s, 18q