بيمارستان‌هاي خصوصي موظف به اعلام شفاف هزينه‌هاي بيماران شدند

۱۳۸۹/۱۰/۱۶ - ۱۸:۰۱ - کد خبر: 22967

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، حسن امامي رضوي در نشست روساي بيمارستان‌هاي خصوصي تهران با معاون درمان وزارت بهداشت كه بعدازظهر امروز در ساختمان وزارت بهداشت برگزار شد با بيان اينكه حجم قابل توجهي از ارائه خدمات درماني را بخش خصوصي انجام مي‌دهد اظهار داشت: 20 درصد خدمات بستري كشور خصوصي است و اين ميزان در تهران 35 درصد است.

وي افزود: در برنامه پنجم توسعه تأكيد شده است كه موضوع پزشكاني كه هم در بخش خصوصي و هم در بخش دولتي شاغل هستند بايد حل شود و از طرفي بايد هزينه تمام شده خدمات و جبران هزينه‌اي كه در يكي از اين بخش‌ها پزشك كار نمي‌كند، را بپردازيم.

امامي‌رضوي تصريح كرد: محاسبات در اين زمينه انجام شده است و منابع آن براي شاغلان حرفه پزشكي يا از طريق بيمه‌ها يا از طريق وزارت بهداشت است و اگر اين قانون اجرا شود از سال 90 به آنها پرداخت خواهد شد.

معاون درمان وزارت بهداشت خاطر نشان كرد: بيمارستان‌هاي خصوصي و پزشكان آنها تعرفه مصوبي دارند كه توسط نظام پزشكي تعيين شده است و انتظار داريم كاملاً رعايت شود. به عنوان مثال در موضوع تخت روز به درستي رعايت مي‌شود اما آنچه كه مورد نارضايي مردم است بيشتر حق‌الزحمه است كه در برخي موارد در بيرون از بيمارستان از بيمار گرفته مي‌شود. كه اين موضوع موجب از دست رفتن شفافيت هزينه‌ها مي‌شود.

وي يادآور شد: بيمارستان‌هاي خصوصي بايد تعرفه‌هاي تعيين شده را براي بيماران خود اعلام كند و در كنار آن دريافت هزينه در بيرون از بيمارستان را حذف كنند.

وي اضافه كرد: دريافت هزينه در بيرون از بيمارستان در كل بيمارستان‌هاي خصوصي كشور در 20 تا 30 درصد موارد ديده مي‌شود كه منابع آن قابل پيش‌بيني نيست. اما آنچه شاخص عدم رضايت بيماران است پرداخت از جيب مردم است كه در قانون برنامه چهارم توسعه بايد زير 30 درصد مي‌شد اما الان بالاي 50 درصد است.

معاون درمان وزارت بهداشت يادآور شد: در قانون پنجم توسعه نيز قرار است ميزان پرداخت از جيب مردم زير 30 درصد برسد.

وي اضافه كرد: تخت‌روز به طور كامل در بيمارستان‌هاي خصوصي رعايت نمي‌شود البته ممكن است برخي اقلام به عنوان حق‌الزحمه گرفته شود تا هزينه‌هاي ديگر بيمارستان را جبران كند. لذا بخشنامه شده است كه بيمارستان‌هاي خصوصي بايد هزينه‌هاي بيمار را به صورت ريز و مكتوب به بيمار ارائه كند و از او رضايتنامه دريافت كند. انتظار اين است كه اين بخشنامه كه ابلاغ شده است در اسفند‌ اجرايي شود.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: تعرفه‌ها با توجه به اجراي قانون هدفمند‌كردن يارانه‌ها تا پايان سال تغييري نمي‌كند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.93501s, 19q