اميد به زندگي در افراد چاق هشت تا 10 سال كاهش مي‌يابد

۱۳۸۹/۱۰/۱۷ - ۱۷:۰۲ - کد خبر: 22982

به گزارش سلامت نیوز ، دكتر محمدرضا قديررئيس سازمان نظام پزشكي استان قم در اين گردهمايي با اشاره به عوارض و خطرات ناشي از چاقي گفت: اميد به زندگي در افراد چاق 8 تا 10 سال كاهش مي يابد.

وي چاقي را يكي از علل قابل پيشگيري در مرگ و مير عنوان كرد و افزود: با فرهنگ سازي، اصلاح شيوه زندگي، نحوه تغذيه و افزايش تحرك و پويايي مي توان از ابتلا به چاقي و عوارض ناشي از آن پيشگيري كرد.

رئيس سازمان نظام پزشكي استان قم با اشاره به شعار سازمان جهاني بهداشت جهاني در سال 2010 درباره سلامت و شهرنشيني گفت: موضوع چاقي و عوارض آن يكي از آسيب ها و خطرات شهرنشيني به شمار مي رود كه نيازمند توجه بيشتر است.

دكتر قدير بروز بيماري‌هاي قلبي و عروقي و خطر ابتلا به سكته‌هاي قلبي و مغزي را از جمله موارد شايع در افراد مبتلا به چاقي ذكر كرد و افزود: اين بيماري‌ها بر اثر افزايش چربي خون و ميزان چربي بدن بروز مي كند.

وي ابتلا به انواع سرطان‌هاي مري و روده بزرگ را از ديگر عوارض چاقي برشمرد و اظهار داشت: چاقي خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در مردان را افزايش مي دهد.

فوق تخصص گوارش خطرات و عوارض چاقي در بين خانم ها را يادآور شد و با بيان اينكه در حال حاضر 25 تا 30 درصد زنان جامعه به دليل بي تحركي از چاقي رنج مي برند گفت: ايران در جهان به لحاظ آمار زنان مبتلا به چاقي در رتبه يازدهم قرار دارد.

دكتر قدير افزود: كشور ما به لحاظ آمار مردان مبتلا به چاقي در بين 30 كشور نخست دنيا نيست.

وي در پايان از خانواده ها خواست با افزايش تحرك بدني بيشتر، مصرف مناسب و به اندازه انواع چربي وقند و شكر، غذاهاي پركالري و حذف فست فودها از رژيم غذايي، خود را از ابتلا به چاقي و عوارض آن مصون نگه دارند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.82931s, 19q