استعمال دخانيات در مراكز آموزشي و درماني ممنوع است

۱۳۸۹/۱۰/۱۷ - ۱۷:۰۹ - کد خبر: 22984

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دكتر محمدرضا معدني، افزود: دانشگاهها در فعاليتهاي فوق برنامه مي‌توانند به دانشجويان درباره تبعات مصرف دخانيات اطلاع رساني كنند و براي تحقق اين امر مشاركت دانشگاه‌ها با نهادهاي مبارزه با دخانيات اهميت دارد چرا كه از اين طريق مي‌توانند سيگاريها را به كلينيك‌هاي ترك سيگار راهنمايي كنند.

وي درباره رويكرد قانون جامع كنترل و مبارزه ملي با دخانيات به استعمال مواد دخاني در دانشگاه‌ها اظهار كرد: ممنوعيت استعمال مواد دخاني در اماكن عمومي در اين قانون ذكر شده است كه شامل نهادها، سازمانها‌، كارخانه‌ها، دانشگاه‌ها و مدارس نيز مي‌شود البته در ايران دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي و بيمارستان مسيح دانشوري به عنوان نخستين دانشگاه و بيمارستان بدون دخانيات معرفي شده‌اند و طبق 10 فرماني كه بر اساس قانون جامع كنترل دخانيات تدوين شده، استعمال سيگار در اين مراكز آموزشي و درماني ممنوع شده است.

دبير اجرايي جمعيت مبارزه با دخانيات افزود: مراكز پيشگام در ممنوع كردن استعمال دخانيات براي كشورهاي ديگر جهان الگو هستند. به عنوان نمونه روستاي بلبل آباد خوزستان در 15 سال اخير عاري از سيگار، قليان و ساير مواد دخاني بوده است.

معدني با اشاره به اقدامات شهرداري تهران در زمينه مبارزه با مصرف دخانيات در پايتخت ايران گفت: شوراي شهر تهران، فروردين ماه سال جاري لايحه شهر عاري از دخانيات را مصوب كرد و شهرداريهاي مناطق مختلف تهران ملزم به اجراي آن شدند. مرتضي طلايي، رئيس كميسيون فرهنگي - اجتماعي شوراي اسلامي شهر تهران بر مصرف نكردن دخانيات در مترو، اتوبوس، تاكسي، مراكز شهرداري و پاركها تاكيد كرد و در اين جهت پارك قيطريه به عنوان نخستين پارك بدون دخانيات اعلام شد.

وي از برگزاري جشنواره عاري از دخانيات خبر داد و اظهار كرد: اين جشنواره با همكاري سازمانهاي دولتي و مردم نهاد مبارزه با دخانيات به همراه شهرداري منطقه 18در تاريخ 29 دي ماه سال جاري برگزار مي‌شود كه كمك به همكاري بين بخشي و درون بخشي، تعامل رسانه و سلامت و تلفيق نظام سلامت شهري با موضوعات كنترل دخانيات از جمله اهداف اين رويداد است.

معدني در پايان درباره محورهاي اين جشنواره گفت: دخانيات و قوانين، دخانيات: انتخاب بيماري يا سلامت،ترفندهاي شركت‌هاي دخاني براي تشويق مردم به مصرف اين مواد و دخانيات و زنان از جمله محورهاي اين جشنواره است و علاقه‌مندان مي‌توانند در بخشهاي مختلف مانند عكس، پوستر، فيلم و پيامك در اين جشنواره شركت كنند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.33482s, 19q