تماس چشم با مواد شوينده شايعترين آسيب شيميايي چشمي است

۱۳۸۹/۱۰/۱۹ - ۰۹:۰۶ - کد خبر: 23015

سلامت نیوز : مهدي بهنيا در گفت‌وگو با فارس  با بيان اينكه آسيب‌هاي شيميايي از عواملي است كه بينايي چشم را به خطر مي‌اندازد، اظهار داشت: آسيب‌هاي شيميايي چشم زياد اتفاق مي‌افتند و در برخي اوقات مي‌تواند منجر به از دست رفتن چشم شوند.

وي گفت: حلال‌ها، مواد آرايشي و ضد عفوني كننده، محلول‌هاي لوله باز كن، گاز پاك كن، آمونياك و محلول‌هاي سفيد كننده كه بيشتر در منزل و محل كار قرار دارند، از جمله موادي به شمار مي‌روند كه در صورت ورود به چشم آسيب شيميايي را ايجاد مي‌كنند.

اين فوق‌تخصص چشم‌پزشكي با اشاره به اينكه آسيب‌هاي چشمي شيميايي در كمترين زمان رخ مي‌دهد، افزود: در صورتي كه فرد با هر يك از مواد شيميايي دچار آسيب چشمي شود، وضعيت اورژانسي پيدا كرده از اين رو بايد فوراً اقدامات درماني را براي وي انجام داد.

بهنيا افزود: آسيب‌هاي شيميايي شايع چشم موجب تخريب سطحي چشم مي شود. در اين وضعيت ديد فرد هيچ مشكلي پيدا نمي‌كند اما در صورت تماس چشم با مواد شيميايي نظير لوله بازكن‌ها، آمونياك، پودر ماشين‌لباسشويي، گاز پاك‌كن و مايع ظرفشويي بيشترين آسيب چشمي ايجاد مي‌شود.

اين فوق تخصص شبكيه چشم با بيان اينكه مدت ماندگاري علائم و آسيب چشم به نوع و مقدار ماده شيميايي بستگي دارد، خاطرنشان كرد: قرمزي چشم و سطح پلك، سوزش، احساس درد، اشك‌ريزش شديد در چشم از علائم آسيب‌هاي چشمي با مواد شيميايي است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15796s, 18q