پيش از بارداري قندخون را اندازه‌گيري کنید

۱۳۸۹/۱۰/۱۹ - ۰۹:۳۰ - کد خبر: 23021

به گزارش سلامت نیوز دكتر احمد بهروز در گفت‌وگو با ايسنا ـ منطقه خوزستان، اظهار داشت: ايران از مناطق پرخطر در زمينه ابتلا به بيماري ديابت است و افراد زيادي در كشور در معرض ابتلا به اين بيماري قرار دارند.

وي افزود: نوعي ديابت نهفته در خانم‌ها وجود دارد كه ممكن است در دوران بارداري بروز كند و به آن «ديابت بارداري» مي‌گويند.

دكتر بهروز تصريح كرد: بارداري خود دوراني ديابت‌زا است، زيرا افزايش هورمون‌ها در زمان بارداري و همچنين ترشح آنزيم‌هايي كه بر كاهش ميزان ترشح انسولين موثر هستند، زمينه افزايش ميزان قند خون را فراهم مي‌كند.

اين متخصص زنان و زايمان خاطرنشان كرد: خانم‌هايي كه در خانواده درجه يك خود سابقه ابتلا به ديابت دارند و يا نوزاد متولد شده در زايمان قبلي آن‌ها وزني بيش از چهار كيلوگرم داشته، بايد پيش از بارداري قند خون خود را تست كنند.

وي بيان كرد: با انجام تست‌ قندخون پيش از بارداري ميزان قند خون ارزيابي مي‌شود و با تجويز رژيم غذايي مناسب و در مواقعي استفاده از انسولين مي‌توان از بروز ديابت بارداري پيش‌گيري كرد.

بهروز گفت: در صورتي كه ديابت بارداري كنترل نشود مي‌تواند موجب بروز خطراتي براي مادر و جنين شود كه از جمله اين خطرات مي‌توان به افزايش احتمال سقط جنين، افزايش مايع رحم، چسبندگي جفت، افزايش فشارخون، زايمان زودرس، عفونت‌هاي هنگام زايمان و همچنين آسيب جنين هنگام زايمان اشاره كرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.51402s, 19q