اجراي قانون كنترل دخانيات بايد مانند پرونده سعادت‌آباد قاطعيت داشته باشد

۱۳۸۹/۱۰/۱۹ - ۱۳:۴۳ - کد خبر: 23043

به گزارش سلامت نیوز علي‌اكبر كائيدي در گفت‌وگو با فارس در خصوص وضعيت اجراي قانون كنترل دخانيات كه بيش از 3 سال است تصويب شده است اظهار داشت: در اين زمينه مشكلي كه وجود دارد نقص قانون نيست بلكه قانون وجود دارد اما اجرا نمي‌شود.

وي افزود: اگر قانون كنترل دخانيات به درستي اجرا مي‌شد تاثيرات زيادي در كاهش مصرف دخانيات در كشور را شاهد بوديم اما متاسفانه اين قانون به طور كامل اجرا نشده است و البته برخي از بندهاي آن دست نخورده باقي مانده است.

كائيدي تصريح كرد: به عنوان مثال قانون هدفمند كردن يارانه‌ها با نظارت مجلس و عملكرد مناسب دولت به درستي در حال انجام است اما در خصوص قانون كنترل دخانيات در اجرا مشكل داريم.

وي اضافه كرد:‌ به عنوان مثال در يكي از بندهاي اين قانون آمده است كه مصرف دخانيات در فضاي آزاد و اماكن عمومي ممنوع است چرا كه فردي كه دود سيگار را استشمام مي‌كند ضرر بيشتري نسبت به كسي كه آن را مصرف مي‌كند مي‌بيند اما متأسفانه ديده مي‌شود اين بند از قانون اصلاً اجرا نمي‌شود.

نماينده مردم ملاوي و پل‌دختر در مجلس شوراي اسلامي خاطرنشان كرد: بند عدم فروش سيگار به افراد زير 18 سال هم اصلاً اجرا نشده است و بايد در نظر داشت كه قانون را نمي‌شود با عطوفت و تعامل اجرا كرد.

وي اضافه كرد:‌ به عنوان مثال بعد از ماجراي سعادت‌آباد دو ماهه حكم اعدام صادر و اجرا شد اين قاطعيت در برخورد با يك ناهنجاري اجتماعي عبرتي براي همگان بود. در مورد قانون كنترل دخانيات هم اگر از 100 نفر متخلف با 10 نفر اين گونه برخورد شود مشكلات حل مي‌شود.

كائيدي خاطرنشان كرد: اجراي قانون كنترل دخانيات در كشور يك موضوع فرابخشي است اما متأسفانه در كشور ما مشكل اساسي اين است كه هيچ كس وظيفه خود را انجام نمي‌دهد و نماينده مجلس هم كار قوه قضاييه مي‌كند و هم كار قوه اجرايي.

وي اضافه كرد: ضعف در اجراي قانون كنترل دخانيات به مجلس برمي‌گردد چرا كه نظارت ندارد و مجلس بايد به صورت تحكمي با عدم اجراي اين قانون برخورد كند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.4805s, 18q