کاشت مجدد حالب در مثانه با لاپاراسکوپی در ساری

۱۳۸۹/۱۰/۱۹ - ۱۳:۴۶ - کد خبر: 23044
به گزارش سلامت نیوز برای نخستین بار در بیمارستان امام خمینی(ره) ساری کاشت مجدد حالب در مثانه با لاپاراسکوپی با موفقیت انجام شد.
دکتر نادعلی موسی نژاد فوق تخصص اندویورولوژی و جراحی لاپاراسکوپی پیشرفته و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران  با اعلام مطلب فوق گفت: عمل جراحی لاپاراسکوپی، تکنيکی جديد در جراحی با حداقل تهاجم (minimally invasive) می باشد که تنها برشهايی با طول حدوداً 0.5 تا 1سانتی متر بر روی شکم بيمار ايجاد می گردد. ابزار جراحی لاپاراسکوپی از طريق برشهای مذکور وارد شکم بيمار شده و جراح با استفاده از لنز و دوربين تصوير درون شکم بيمار را در مانيتور مشاهده می نمايد و با حداقل آسيب رسانی، عمل لازم را به انجام می رساند.
دکتر موسی نژاد افزود در این عمل جراحی محل تنگی حالب برداشته شد و مجددا حالب به مثانه پیوند داده شد
وی افزود : این عمل یکی از عملهای جراحی نادر است که در استان مازندران برای اولین بار با روش لاپاراسکوپی با موفقیت انجام و بیمار با حال عمومی خوب از بیمارستان مرخص شد
دکتر موسی نژاد با اشاره به این مطلب که این عمل جراحی در بیمارستان لبافی نژاد تهران انجام می شد افزود:  با انجام این عمل در ساری بسیاری از مشکلات بیماران مثل تردد ، پیگیری بیماری و هزینه کاسته خواهد شد .
دکتر موسی نژاد مزایای این عمل جراحی را در مقايسه با عمل جراحی باز ،  بسیار حایز اهمیت خواند و افزود : کاهش درد ، کاهش زمان بهبودی ، کاهش چسبندگی ، کاهش هزينه ( زيرا بيمار زمان کمتری احتياج به مراقبتهای ويژه و بستری شدن در بيمارستان دارد) ، کاهش خونريزی ، کاهش عفونت و زیبایی پوست از مزایای روش لاپاراسکوپی است
این عضو هیات علمی مدت بستري كمتر در بيمارستان را از مزایای دیگر این روش خواند و افزود: بیماران فوق می توانند سريع به زندگي روزمره برگردند وبه  كار های روزانه خود بپردازند .
وی از اعمال جراحی دیگری به این روش خبر داد و افزود : اعمال جراحی بسیاری از جمله رادیکال نفرکتومی(برداشتن کلیه سرطانی) نفرکتومی ساده (برداشتن کلیه خاموش)  پیلوپلاستی (اصلاح تنگی محل اتصال لگنچه به حالب) سنگهای بزرگ کلیه و حالب پارشیل نفرکتومی (برداشتن بخشی از کلیه)برداشتن کیست کلیه ،عمل جراحي واريكوسل و سنگهای حالب و کلیه در این مدت کم در بیمارستان امام خمینی (ره) ساری انجام شد و اعمال جراحی نظیر ادرنالکتومی (برداشتن غده فوق کلیه ) برداشتن غده های لنفاوی خلف صفاق ((RPLNDدرتومورهای بیضه در این استان قابل انجام می باشد
این فوق تخصص اندویورولوژی از انجام عملهای جراحی دیگری با روش جراحی بسته از طریق پوست خبر داد و افزود اندویورولوژی یا جراحی بسته کلیه یک روش در جراحی  با حداقل تهاجم که بصورت اولیه برای درمان سنگ استفاده صورت می گیرد ولی برای درمان بیماریهای دیگر کلیه و مجاری ادراری مثل تنگیها و اختلالات دیگری که باعث انسداد جریان ادراری  میشود نیز استفاده می گردد.
دکتر موسی نژاد افزود : در اندویورولوژی بر عکس عمل جراحی باز از سوراخهای بسیار کوچک  وسایل جراحی به داخل کلیه و مثانه و حالب فرستاده می شود .
وی افزود : یکی از اعمال جراحی بسیار شایع در اندویورولوژی پرکوتانئوس نفرولیتوتومی می باشد که برای درمان سنگهای بزرگتر از 2 سانتیمتر و سنگهای شاخ گوزنی و سنگهای مقاوم به سنگ شکنی برون اندامی استفاده می گردد و میزان برش پوست در این روش حدود 1 سانتیمتر میباشد.
دکتر موسی نژاد تعداد عملهای انجام شده را طی 45 روز گذشته از روش جراحی بسته کلیه از راه پوست را 25 عمل پرکوتانئوس نفرولیتوتومی عنوان کرد و افزود :  20عمل جراحی لاپاراسکوپی شامل پیلوپلاستی و عمل سنگ حالب و سنگ لگنچه و کیست کلیه بسیار بزرگ و کاشتن مجددحالب در مثانه در شهرستان ساری انجام شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.24837s, 18q