ميزان مرگ و مير ناشي از دخانيات در چين 3 برابر مي‌شود

۱۳۸۹/۱۰/۱۹ - ۱۳:۴۸ - کد خبر: 23046

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، گزارش مشترك كارشناسان بهداشتي چيني و خارجي نشان مي‌دهد تا سال 2030 بيش از 5/3 ميليون چيني در سال بر اثر بيماري‌هاي مرتبط با استعمال دخانيات جان خود را از دست مي‌دهند كه اين ميزان در سال 2005 تنها 2/1 ميليون نفر بوده است.

چين بزرگترين توليدكننده و مصرف كننده تنباكو دنياست كه 5 سال پيش هنگام عضويتش در كنوانسيون قالب‌هاي كنترل دخانيات سازمان بهداشت جهاني متعهد به اعمال محدوديت‌هاي آن شد كه بر اساس اين گزارش از طرح‌ها و برنامه‌هاي خود بسيار عقب است.

به نوشته خبرگزاري فرانسه به رغم اين تعهدات هيچ ممنوعيتي براي استعمال دخانيات در فضاهاي بسته وجود ندارد. دخانيات اولين علت مرگ و مير در اين كشور بوده و سيگار و دود آن هزينه‌هاي پزشكي و اجتماعي زيادي را براي چين در پي دارد.

سيگار ريشه قدرتمندي در جامعه چين دارد و بسيار پذيرفته شده است به طوري كه تعارف كردن سيگار به يكي از مراودات روزمره در چين تبديل شده است. حدود 738 ميليون چيني از جمله 182 ميليون در معرض استنشاق دود سيگار هستند.

بر اساس اين گزارش سازمانهاي دولتي بزرگترين خريدار سيگارهاي قوي هستند كه اغلب به عنوان جوايزي رسمي اهدا شده يا به عنوان رشوه داده مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.67794s, 18q