فقدان بانك اطلاعات ثبت سرطان از ضعف‌هاي نظام سلامت كشور است

۱۳۸۹/۱۰/۱۹ - ۱۳:۵۳ - کد خبر: 23050

به گزارش سلامت نیوز رئيس انجمن سرطان ايران گفت: فقدان بانك اطلاعات ثبت سرطان از ضعف‌هاي نظام سلامت كشور است.

عبدالله فضلعلي زاده در گفت‌وگو بافارس اظهار داشت: با راه‌اندازي بانك اطلاعات و ثبت بيماران سرطاني مي‌توان بهترين و موثرترين روش‌هاي پيشگيري و درمان را براي بيماران اجرا كرد.

وي گفت:اميدواريم با همت اداره سرطان وزارت بهداشت موفق به ايجاد يك بانك اطلاعات ثبت سرطان در كشور شويم.

وي افزود: داشتن يك بانك اطلاعات جامع سرطان در كشور ملزم به داشتن بانك ثبت سرطان بيماران است زيرا دارا بودن بانك اطلاعات ثبت سرطان در كشور مي‌تواند در زمينه پيشگيري و درمان بيماران سرطاني تأثيرگذار باشد.

فضلعلي زاده گفت: داشتن بانك اطلاعات ثبت سرطان در كشور باعث مي‌شود اطلاعات بسيار كاملي از تمام مناطق شيوع سرطان، نژادهاي مختلف و نوع زن و مرد بودن بيماران سرطاني به دست آوريم. اين اطلاعات بسيار مي‌تواند راهگشا باشد تا بر حسب نوع سرطان استان‌هاي مختلف علت سرطان‌ها و روش پيشگيري و درمان نيز صورت پذيرد.

* بيشترين سرطان مري در اردبيل و گرگان و بيشترين سرطان لنفوم در كردستان و خراسان

رئيس انجمن سرطان ايران اظهار داشت: به طور مثال در حال حاضر سرطان مري در استان‌هاي اردبيل و دشت گرگان بسيار شيوع دارد و سرطان لنفوم در استان‌هاي كردستان و خراسان شيوع بيشتري دارد كه با ايجاد بانك اطلاعات ثبت سرطان مي‌توان علل شيوع بيشتر اين سرطان‌ها در اين استان‌ها و در نهايت روش‌هاي پيشگيري و درمان بر روي بيماران صورت پذيرد.

فضلعلي زاده خاطرنشان كرد: ايالات متحده امريكا از سابقه‌دارترين كشورهاي دنيا در راه‌اندازي بانك اطلاعات ثبت سرطان به حساب مي‌آيد و سال‌ها است كه آمريكا با داشتن اين بانك برنامه‌ريزي‌هاي بسياري در زمينه پيشگيري و درمان براي بيماران سرطاني خود انجام مي‌دهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15674s, 18q