تعداد تخت‌های آی سی يو در كشور 1.5 برابر شده است

۱۳۸۹/۱۰/۱۹ - ۱۳:۵۹ - کد خبر: 23051

سلامت نیوز:  رئيس انجمن بيهوشي و مراقبت‌هاي ويژه ايران از افزايش 1.5 برابري تعداد تخت‌هاي آي سي يو در مراكز درماني كشور خبر داد.

به گزارش فارس، محمد مهدي قيامت در آستانه برگزاري يازدهمين كنگره بين‌الملي بيهوشي و مراقبت هاي ويژه ايران كه 22 تا 25 دي در استان خوزستان برگزار مي‌شود با اعلام اين خبر گفت: خوشبختانه با پيگيري‌هاي جدي مسئولان انجمن بيهوشي ايران و توجه وزارت بهداشت و ساير دستگاه‌هاي مربوطه بخشي از مشكلات مربوط به كمبود جدي تخت "آي سي يو " در كشور حل شده است.

وي ادامه داد: اما همچنان تا رسيدن به نقطه مطلوب فاصله ملموسي وجود دارد. به همين خاطر با توجه به اهميت فراوان اين بخش در نجات بيماران و مصدومان بايد اين موضوع همچنان مورد توجه مسئولان قرارداشته باشد.

وي گفت: از آنجا كه ايران از جمله كشورهاي حادثه خيز و پر تصادف دنياست بنابراين نياز به تخت آي سي يو و گسترش بخش مراقبت‌هاي ويژه در مراكز درماني دولتي و خصوصي به شدت بايد مورد توجه قرار گيرد.

وي افزود: خوشبختانه با توجه به پيشرفت‌هاي چشمگير و علمي متخصصان ايراني در بخش‌هاي مختلف پزشكي، متخصصان بيهوشي ايران از نظر حرفه‌اي نزديك به استانداردهاي جهاني هستند اما متاسفانه به دليل برخي مشكلات در زمينه كمبود تجهيزات پزشكي پيشرفته مورد نياز از جمله دستگاههاي پايش بيمار، ما شاهد آمار قابل تامل مرگ و مير بيماران و بروز مشكلات مختلف قضايي براي متخصصان بيهوشي كشور هستيم.

رئيس انجمن بيهوشي و مراقبت‌هاي ويژه كشور در بخش ديگر سخنان گفت: خوشبختانه با پيگيري‌هاي اين انجمن، طي 10 سال اخير داروهاي مصرفي بيهوشي به روز شده است و در حال حاضر اغلب داروهاي بيهوشي مصرفي كشور مطابق با استانداردهاي جهاني است حال آنكه متاسفانه شوراي عالي بيمه تا كنون هيچ يك از داروهاي جديد بيهوشي را در فهرست بيمه قرار نداده است. به همين خاطر هم مراكز درماني دولتي و حتي مراكز خصوصي با محدوديت مصرف داروهاي جديد روبه رو هستند.

وي تصريح كرد: دست اندركاران شوراي عالي بيمه به خاطر نگاه مالي و هزينه‌اي به داروهاي جديد بيهوشي به اين موضوع از منظر تخصصي توجه نمي‌كنند و به راحتي سلامت مردم را به بازي مي‌گيرند حال آنكه امروز برخي داروها در فهرست بيمه قرار دارند كه از ضرورت و اهميت بالا در سلامت عموم جامعه برخوردار نيستند.

وي گفت: در صورتي كه داروهاي جديد بيهوشي در فهرست بيمه‌ها قرار بگيرند، هزينه‌هاي درماني و عمل‌هاي جراحي بيماران نيز كاهش خواهد يافت و كيفيت درمان نيز بسيار مطلوب تر مي‌شود.

رئيس انجمن بيهوشي و مراقبت‌هاي ويژه كشور در ادامه درباره سرنوشت داروي غير استاندارد "هالوتان " در مراكز درماني كشور نيز گفت: با پيگيري‌هاي جدي چند ساله انجمن بيهوشي ايران و مساعدت‌هاي وزارت بهداشت، در حال حاضر به سوي خروج كامل اين دارو از گردونه مصرف در حركت هستيم.

وي گفت: متأسفانه در برخي از مراكز درماني دولتي و خصوصي همچنان شاهد مصرف بيش از حد تعريف شده اين دارو هستيم اما در اغلب كشورهاي دنيا اين دارو در حال خروج كامل از حوزه سلامت است.

به گفته قيامت در يازدهمين كنگره بين‌المللي بيهوشي و مراقبت‌هاي ويژه بيش از 1500 شركت كننده داخلي و چندين شركت كننده از كشورهاي مختلف منطقه و دنيا حضور دارند كه با ارائه آخرين دستاوردهاي نوين علمي، تخصصي دنيا و ايران آشنا مي‌شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.48048s, 18q