رژیم های آموزشی برای كمردردهای مزمن مؤثر است

۱۳۸۹/۱۰/۱۹ - ۱۸:۳۶ - کد خبر: 23066
سلامت نیوز : كمردردهاي مزمن، يكي از مسائلي است كه اين روزها به عنوان مشكل بسياري از افراد جامعه شناخته مي شود.

مقاله مهيار طوافيان،‌ برگزيده شانزدهمين جشنواره علوم پزشكي رازي با موضوع «رژيم آموزشي براي رفع كمردردهاي مزمن» جزو مقاله هاي برتر اين جشنواره معرفي شده است .
طوافيان درخصوص طرح خود گفت: اين طرح تحقيقاتي از سال 84 شروع شد و موضوع اصلي اين مقاله مربوط به رژيم آموزشي براي افرادي است كه دچار كمردردهاي مزمن هستند.
وي ادامه داد: همچنين در طرح ارائه شده در شانزدهمين جشنواره تحقيقاتي علوم پزشكي رازي پديده هاي مختلف اجتماعي و رواني مؤثر بر رژيم هاي متعدد تبيين شده و در كشورهايي همچون كانادا و سوئد مورد بررسي قرار گرفته است.

دكتر طوافيان درخصوص مسائل مؤثر برايجاد كمردرد گفت: در جامعه ما مسائل مختلفي بر بروز كمردرد نقش دارد به همين خاطر اين مسئله بين دو گروه درماني مورد بررسي و تجزيه و تحليل قرار گرفته است. گروه اول كساني هستند كه فقط با دارو درمان مي شوند و گروه دوم مربوط به افرادي است كه در كنار دارو اثر رژيم آموزشي و رواني هم بر آنها كنترل و بررسي مي شود.

وي درخصوص تأثيرات درمان اجتماعي و رواني بر بيماران مورد بررسي در طرح ارائه شده ابراز داشت: پس از بررسي هاي صورت گرفته در طول يك سال متوجه شديم كه دو گروه دارو درمان و رژيم درمان در هشت بعد اصلي زندگيشان با هم تفاوت دارند و به همين خاطر مسئولان تيم درمان در اين طرح بعد از دوره درماني بيماران را مورد كنترل قرار مي دهند.

وي ادامه داد: مسئولان تيم هاي درماني به طور مداوم انگيزه بيماران را مورد بررسي قرار داده و اگر تغييري در رفتارهاي سالم، ورزش، كنترل خشم و استرس آنها احساس كردند فوراً آن را رفع و به ادامه درمان مي پردازند.

وي در پايان با اشاره به اينكه اين طرح اثرات قابل توجهي را بر بيماران دچار كمردرد مزمن نشان داده است گفت: اين طرح تحقيقاتي از سال 84 شروع و درحال حاضر وارد بازار جهاني شده است. به طوريكه تمامي مقالات مربوط به اين طرح در مجلات بين المللي چاپ شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.55379s, 18q