عوارض جبران ناپذیر تاخیر درتشخیص نارسایی تکاملی کودک

۱۳۸۹/۱۰/۱۹ - ۱۸:۱۷ - کد خبر: 23071

سلامت نیوز : يک متخصص اطفال با بيان اينکه توجه والدين به رشد قدي و وزني کودکان بايد در سال‌هاي اوليه زندگي آنها بيشتر باشد، گفت: متاسفانه بسياري از والدين در سنين مدرسه متوجه نارسايي‌هاي قدي و وزني کودکانشان مي‌شوند که بايد گفت تاخير در تشخيص، عوارض جبران ‌ناپذيري در پي خواهد داشت.

دکتر حسين بابايي در گفت وگو باايسنا  توجه به مهارت‌هاي حرکتي کودکان در ماه‌هاي اوليه زندگي را بسيار مهم دانست و خاطرنشان کرد: توجه به مهارت‌هايي مانند بالا نگه داشتن سر در هنگام خوابيدن بر روي شکم در دو ماهگي، غلطيدن و نگه داشتن گردن در پنج ماهگي، بلند کردن سرو سينه در دوازده هفتگي، حرکت چهار دست و پا و به تنهايي نشستن در چهل هفتگي، راه رفتن در چهارده ماهگي و دويدن در هجده ماهگي از جمله مواردي است که والدين را در تشخيص اوليه نارسايي تکاملي کودک کمک مي‌کند.

وي به افزايش ماهانه در حدود 900 گرم به وزن کودکان تا قبل از سه ماهگي و سه برابر شدن وزن در يک سالگي اشاره کرد و اظهار داشت: اين روند افزايش وزني بعد از يک سال به صورت 2.5 کيلوگرم در سال درمي‌آيد که والدين نبايد انتظار رشد قبل از يک سالگي را از کودک خود داشته باشند.

بابايي لزوم پايش قدي و وزني کودکان را به صورت مداوم يادآور شد و افزود: با توجه به اين که بروز هر نوع مشکل در سيستم فيزيولوژيکي بدن کودک تاثير منفي بر روي رشد او دارد، پايش و کنترل قدي و وزني کودکان در همه مراحل زندگي امري اجتناب ناپذير است.

اين پزشك متخصص، نسبت به بلوغ زودرس کودکان به ‌ويژه دختران هشدار داد و ابراز کرد: بلوغ زودرس دختران موجب اختلال در رشد قدي آنها مي‌شود. دختراني که زود بالغ مي‌شوند کوتاه قد هستند و البته در اين مورد نبايد از عوامل تغذيه‌اي و محيطي چشم پوشي كرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.08372s, 18q