اندر حکایت کارشناسان ارشد زلزله

۱۳۹۶/۰۸/۲۹ - ۱۲:۱۹ - کد خبر: 230857
اندر حکایت کارشناسان ارشد زلزله

سلامت نیوز-* فریبرز ناطقی الهی: از يكشنبه پيش تا به امروز بارها و بار‌ها در مطبوعات، سايت‌هاي مجازي، رسانه‌ها و صداوسيما مطالبي از سوي به اصطلاح متخصصان تا افراد عادي درباره تحليل زلزله اخير و مباحث فني سازه‌ای و غيرسازه‌ای ديده‌ام كه حقيقتا باعث حيرت بنده حقير شده است. هركس عكسي را گذاشته و تحليلي بر آن اضافه و نتيجه‌ای اين طرفي يا آن طرفي حسب سياست انتخابي خود گرفته است.


به گزارش سلامت نیوز، شهروند نوشت: به نظر می‌رسد مشكل اصلي اين ساخت‌وساز‌ها با اين تحليل‌ها كاملا مشخص است: «ورود همه به موضوع». حقيقتا آيا ما اجازه می‌دهيم هر فرد عادي به اتاق عمل وارد شود كه اينجا اجازه می‌دهيم؟ به صرف مهندس و دكتر هم كه نبايد اين مسئوليت بزرگ را براي طراحي و اظهارنظر به هر فردي داد؛ مثلا دكتر عمومي عمل مغز انجام دهد. هيچ‌كس از شنيدن اين گله خوشش نخواهد آمد و خواهند گفت برخي می‌پندارند فقط خودشان مي‌فهمند و بس. نه ولي تخصص و سابقه و آموزش و... همه كمك می‌كنند كه ما عمل مغز را درست‌تر انجام بدهيم و بيمارمان كه در اين مورد، ساخت‌وساز كشور ايران عزيزمان است، بهبود يابد. اينها كارشناسي نيست اينها كارشناسي‌ارشد است كه براي خالي‌نبودن عريضه بيان مي‌شود و كلي اذهان عمومي را حيران و معطل خود مي‌كند. يكي مي‌گويد؛ ساختمان‌هاي مهر درست عمل كرده، يكي مي‌گويد، بايد آنها را اعدام كرد.

واقعا حقيقت كجاست؟ كمي بايد صبور بود تا مطالب جمع‌آوري و جمع‌بندي شود و پس از مطابقت با آيين‌نامه‌ها و دستورالعمل‌هاي طراحي و ساخت مطابقت داده و سپس حكم را صادر كرد. همين ورود هركسي به زمينه ساخت‌وساز باعث اين هرج‌ومرج شده است. باور بايد كرد زمينه مهندسي زلزله كمتر از جراحي مغز روتين نيست پس اجازه بفرماييد با سعه‌صدر متخصصان فن تجزيه و تحليل‌هاي خود را تكميل و اعلام‌نظر بفرمايند. هر دكتري، دكتر مهندسي زلزله نيست، هر مهندسي، مهندس مقاوم‌ساز نيست و هر جراحي، جراح قلب نيست.

ما ٣٠‌سال است مشكلاتمان و راه‌حل‌ها را در اين زمينه بهتر از هر جاي دنيا مي‌دانيم اما تنها بعد از مدتي حرف‌هاي گنده‌زدن پس از حادثه، غفلت دنيا مشغول‌مان كرده و دوباره فراموش و منتظر زلزله بعدي می‌مانيم تا حرف‌هاي بزرگتر بگويیم. زماني كه اجازه می‌دهيم از اصغر تا اكبر از پزشك تا بقال و... به دليل پول وارد اين مقوله شوند و پول اولين و آخرين حرف را در ساخت و خريد مهندس مورد علاقه كارفرما باشد، بايد همين انتظار را داشت. بي‌سوادي بيداد مي‌كند و دانشگاه‌های دولتي، پرديس‌ها، آزاد و غيرانتفاعي و ... كلاس‌هاي از راه دور با اینترنت و ٧٠ دانشجوي فوق‌ليسانس و ٢٠ تا دكتراي و... دكترهاي بي‌كيفيت اين كشور شمالي و آن كشور آسيايي با دادن قاليچه و گرفتن مدرك و از سوي ديگر عملكرد و حمايت ضعيف از سازمان مديريت بحران و استفاده اين سازمان از افراد غيرمتخصص همين سناريو را رقم زده و دوباره رقم خواهد زد. همه ما مقصريم و شريك جرم.

*کارشناس زلزله

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.97422s, 18q