خبر معاون شهردار پايتخت از پيشنهاد افزايش ۱۵۰ توماني نرخ بنزين

زندگي در تهر ان «گر ان ‌تر» مي شود

۱۳۹۶/۰۸/۳۰ - ۱۲:۳۱ - کد خبر: 230996
زندگي در تهر ان «گر ان ‌تر» مي شود

سلامت نیوز:دخل و خرج شهرداري تهران با هم نمي خواند و اداره مالي شهر سخت تر از هميشه شده است. اتكاي 79 درصدي به منابع مالي ناپايدار و كاهش محسوس ساخت و سازهاي شهري، سبب شده تا شهرداري در تامين منابع مالي خود با مشكلات ريز و درشت بسياري رو به رو شود و به دنبال افزايش منابع مالي پايدار باشد.

به گزارش سلامت نیوز، قانون نوشت: از اين رو و در آستانه تدوين لايحه بودجه سال 97 شهرداري، طرح ها و پيشنهادهايي براي بهبود منابع مالي پايدار در شهرداري پيشنهاد و مطرح شده كه در نهايت، گران شدن زندگي در پايتخت را به دنبال خواهد داشت. چنانكه معاون مالي و اقتصاد شهري شهرداري تهران روز گذشته بخش هايي از پيشنهادهاي افزايش درآمدهاي پايدار شهرداري در سال هاي آينده را مطرح كرد كه مهم ترين آن، پيشنهاد افزايش 150 توماني هر ليتر بنزين مصرفي در تهران بود تا اين درآمد، به طور مستقيم به حساب شهرداري واريز شده و بخشي از نقدينگي شهرداري را تامين كند.

آن‌گونه كه «سميع ا... حسيني مكارم» در نشست خبري خود گفت، روزانه بالغ بر هفت ميليون ليتر بنزين در تهران مصرف مي شود كه افزايش نرخ 150 توماني هر ليتر بنزين به نفع شهرداري، درآمدي بالغ بر 350 ميليارد تومان در سال را براي شهرداري به همراه خواهد داشت. پيش از اين ، محمدعلي نجفي، شهردار تهران در نشست خبري خود پيشنهاد منطقه اي شدن نرخ بنزين در كشور را مطرح كرده و گفته بود نبايد بنزين در همه شهرهاي كشور به يك قيمت باشد و بايد منطقه اي شود.حال ، اين پيشنهاد شهردار تهران با گفته هاي ديروز معاون مالي او، جدي تر از قبل شده و دور از انتظار نيست كه با مراودات ايجاد شده ميان دولت و شهرداري در ماه‌هاي اخير، پيشنهاد شهرداري تهران جامه عمل نيز بپوشد. موضوعي كه در صورت تحقق و اجرا، تبعات مختلف و گسترده اي نيز خواهد داشت و هزينه هاي زندگي در پايتخت را افزايش خواهد داد.

حال ناخوش درآمدهاي شهرداري

پيشنهادهاي مربوط به راهكارهاي افزايش درآمدهاي پايدار شهرداري تهران البته تنها به موضوع افزايش قيمت بنزين در تهران ختم نشد و معاون شهردار، موضوعاتي همچون افزايش عوارض خودروها به ويژه براي خودروهاي لوكس و نيز افزايش عوارض توليد پسماند براي صنوفي كه توليد زباله بالايي دارند را مطرح كرد. حسینی مکارم با بیان اینکه باید به فکر درآمدهای پایدار در شهر تهران باشیم، گفت: اگر خانوارهای تهرانی را 3.5 نفر در نظر بگیریم، هر خانوار تهرانی هر ساله در قالب عوارض و ... تنها 350 هزار تومان به شهرداری می‌دهد اما این در حالی‌است که شهرداری به هر دو میلیون تومان خدمات می‌دهد و هر تهرانی برای شهرداری، دو میلیون تومان هزینه دارد که در قالب جمع‌آوری پسماند و ... محاسبه شده است و این درحالی‌است که هنوز منابع درآمدی پایداری نداریم که بتوانیم از آن برای اداره بهتر شهر استفاده کنیم.

وی با اشاره به شرایط مالی شهرداری تهران گفت: بودجه شهرداری 17هزار و 900 میلیارد تومان است و هزینه‌ها نیز باید همین مقدار باشد که 21 درصد درآمد پایدار و 79 درصد ناپایدار است و تا به امروز 72 درصد از درآمدها محقق شده است.وی با بیان اینکه شاهد کاهش درآمدها هستیم، گفت: عامل اصلی کاهش درآمدها، کاهش درآمد ناشی از مالیات بر ارزش افزوده است،‌ چرا که در سال 95 دریافتی شهرداری از محل مالیات بر ارزش افزوده 350 میلیارد تومان بوده به گونه‌ای که هر ماه این 350 میلیارد تومان به حساب شهرداری واریز می‌شد و در حالی که هزینه جاری شهرداری نیز 475 میلیارد تومان بوده، امسال به دلیل افزایش حقوق و افزایش استخدام‌ها هزینه‌های جاری ماهانه به 600 میلیارد تومان افزایش داشته در حالی که مالیات بر ارزش افزوده تنها 170 میلیارد تومان محقق شده و باید اعلام کنم درآمد شهرداری از محل مالیات بر ارزش افزوده 2500 میلیارد تومان کاهش داشته و در کنار این مساله باید کاهش ساخت و ساز در تهران به دلیل رکود و پر شدن ظرفیت طرح تفصیلی و جامع را هم اضافه کنید. وی با بیان اینکه در این سال‌ها بسیاری از اموال و دارایی‌های شهر فروخته و صرف سیویل شده است، گفت: با افزایش درآمد پایدار و کاهش هزینه‌ها می‌توان بودجه شهرداری را مدیریت کرد، به گونه‌ای که در مراسم اربعین دیدید که بودجه شهرداری 10 میلیارد تومان بود،‌ اما کمتر از آن خارج کردیم. اما سال قبل بودجه 5 میلیارد بود که 50 میلیارد تومان هزینه کردند.

جمع شدن بساط هولوگرام ها

معاون شهردار تهران در ادامه صحبت هاي خود با اشاره به بخشنامه شهردار تهران در موضوع هولوگرام‌ها، استفاده از کارگزار در امور شهری و صدور هولوگرام را کار خوبی دانست و در عين حال افزود: بنا بود کارگزاران طرف قرارداد شهرداری به پیمانکاران پول پرداخت کنند و در ازای این کار، ٥ درصد کارمزد و بقیه پول را نیز غیرنقد دریافت کنند اما در سال‌های اخیر انحرافات گسترده در این موضوع ایجاد شده است تا جایی که شهرداری جای تسویه غیرنقد، به کارگزاران پول نقد، کارمزد و حتی هزینه تخفیف به پیمانکاران را حساب می‌کرده و در برخی موارد هولوگرام رایگان هم صادر می‌شود.حسینی مکارم در ادامه به صدور بخشنامه هولوگرام اشاره کرد و گفت: تاکنون ١٢٣٢ مورد هولوگرام به ارزش ٧٢٠ میلیارد تومان بررسی شده که ٨٦٦ مورد آن به ارزش ٣٥٩ میلیارد تومان تايیدو ٣٤ مورد هم به ارزش ٥٥ میلیارد تومان باطل شد. ٣٣٢ مورد هولوگرام هم مستندات کافی نداشتند که هنوز تایید یا رد نشده است. این موارد شامل هولوگرام‌هایی است که مناطق اعلام کردند؛ به طور حتم موارد متعددی داریم که هنوز اعلام نشده و شاید هم برخی، از ترس اینکه این موارد بررسی دقیقی می‌شود، بی‌خیال هولوگرام‌ها شدند. با بستن هولوگرام‌ها و پرداخت‌های پشت باجه، درآمدهای شهرداری افزایش یافته است.

ایجاد خزانه واحد شهری تا پایان امسال

حسيني مكارم با اعلام ایجاد خزانه واحد شهری تا پایان امسال، گفت: یکی از مشکلات شهرداری در گذشته این بود که شفافیت مالی به دلیل واریزهای منطقه‌ای نداشت و پول‌ها به حساب منطقه و نه حساب شهرداری کل واریز می‌شد که از این به بعد اعلام کردیم باید همه پول‌ها به حساب شهرداری واریز شود و تا پایان امسال نیز خزانه واحد تاسیس می‌شود.وي با بیان اینکه شهرداری تهران در گذشته متعهد به اجرای برنامه و بودجه مصوب نبوده است، گفت: بسیاری از این بدهی‌هایی که حالا به بار نشسته نتیجه این عدم التزام شهرداری به برنامه و بودجه است.معاون شهردار تهران در ادامه در خصوص وضعیت بدهی شهرداری تهران با بیان اینکه بدهی 30 هزار میلیاردی شهرداری به پیمانکاران و بانک‌ها در دفاتر ثبت شده است، گفت: شهرداری تهران 18 هزار و 500 میلیارد تومان از بانک‌ها پول گرفته تا صرف پروژه‌ها کند و حال، سالانه 7000 میلیارد تومان بابت سود تسهیلات و یا جریمه دیرکرد پرداخت می‌کنیم.

٣٠ هزار میلیارد تومان بدهی قطعی شهرداری

معاون شهرداری تهران در خصوص بدهی‌های شهرداری تهران هم گفت: ٣٠ هزار میلیارد تومان بدهی قطعی است که در دفاتر ثبت شده؛ از این مبلغ ١٨ هزار و ٥٠٠ میلیارد تومان تسهیلات بانکی است. حتی اگر درآمد و هزینه شهرداری سر به سر شود و هیچ بدهی جدیدی هم اضافه نشود؛ شهرداری باید سالانه ٧ هزار میلیارد تومان سود و دیرکرد تسهیلات را به بانک‌ها پرداخت کند که هیچ کس این‌ها را در بدهی شهرداری حساب نمی‌کند.جدا از ٣٠ هزار میلیارد بدهی، حدود ٧٠٠ تا 1000 میلیارد بدهی در قالب پرونده های مطرح در کمیسیون ماده ٣٨ است که میزان دقیق آن مشخص نیست. همچنین پرونده‌هایی در دادگاه‌ها مطرح است که نتیجه آن مشخص نیست.وی همچنین درباره وضعیت واگذاری شهر آفتاب و فروشگاه شهروند به بانک شهر نیز گفت: واگذاری شهر آفتاب و شهروند به بانک شهر منتفی شده اما واقعیت این است که کار شهرداری تهران فروشگاه‌داری و رقابت با بخش‌های خصوصی نیست.معاون مالی شهرداری تهران با بیان اینکه مفاد قراردادهای پیمانکاران بررسی نمی‌شود، در پاسخ به سوالی مبنی بر قرارداد خاص قائم مقام پیشین شهردار تهران با یک نهاد خاص گفت: سازمان بازرسی در حال بررسی این قرارداد است و با اینکه 470 میلیارد تومان پیش پرداخت آن، پرداخت شده بود اما کار، متوقف شده تا بازرسی‌های لازم در این خصوص صورت گیرد.

املاك نجومي را بررسي نكرديم!

وی در مورد بررسی واگذاری املاک، بدون رعایت ضوابط به افراد خاص که به پرونده املاک نجومی شهرت یافته است، گفت: مجلس به این پرونده ورود پیدا کرده و شهرداری تهران از هر گونه شفاف سازی در این رابطه استقبال می‌کند و آماده همراهی و همکاری با همه دستگاه‌ها و سازمان‌هایی است که می‌خواهند به این مساله ورود کنند و البته این پرونده در قوه قضاییه نیز در حال بررسی است و باید منتظر ماند که سرانجام این بررسی‌ها چه می‌شود اما باید اعلام کنم که حتی یک ریال هم در حقوق شهروندان اغماض نمی‌کنیم.معاون شهردار تهران در پاسخ به اينكه در چند ماه گذشته از آغاز فعاليت مديريت جديد شهرداري، آيا موضوع املاك نجومي بررسي شده است؟ تاكيد كرد: خير ، ورودي به اين پرونده در ماه‌هاي اخير نداشته ايم.وی در خصوص وضعیت بودجه 97 شهرداری تهران نیز با بیان اینکه با توجه به وضعیت مالی، بي‌شك بودجه انقباضی خواهد بود، گفت: بودجه به نسبت عملکرد بسته می‌شود. بنابراین ممكن است بودجه سال آینده چیزی حدود بودجه امسال باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.36189s, 19q