بیماری «روزئولا» در كودكان با تب ناگهانی شروع می‌شود

۱۳۸۹/۱۰/۲۰ - ۱۷:۲۷ - کد خبر: 23104
بیماری «روزئولا» در كودكان با تب ناگهانی شروع می‌شود

سلامت نیوز : یك متخصص اطفال گفت: بیماری روزئولا با تب ناگهانی در كودكان 6 تا 15 ماهه شروع می‌شود.

ناصر كلانتر در گفت‌وگو با فارس، بیماری "روزئولا اینفانتوم "‌ را یك بیماری مسری شایع همراه با تب‌ خفیف بیان كرد و اظهار داشت: منشأ این بیماری، ویروس هرپیس از نوع 6 است.

وی ادامه داد: منشأ بیماری "روزئولا اینفانتوم "‌ ویروس هرپیس از نوع 6 است كه با تب ناگهانی شروع می‌شود و 95 درصد از كودكان مبتلا به این بیماری 6 تا 15 ماهه هستند.

وی گفت: قبل از 6 ماهگی پادتن‌هایی كه از مادر به جنین می‌رسد، كاهش پیدا می‌كند و پس از آن جنین مستعد ابتلا به بیماری روزئولا اینفانتوم می‌شود؛ به همین دلیل این بیماری بیشتر در كودكان زیر یك سال بروز می‌كند. 95 درصد از كودكان مبتلا به این بیماری 6 تا 15 ماهه هستند ضمن اینكه این بیماری از راه بزاق و ترشحات تناسلی منتقل می‌شود.

این متخصص اطفال با بیان اینكه روزئولا با یك تب ناگهانی و بعضاً شدید شروع می‌شود، ادامه داد: عفونت‌های دستگاه تنفسی، آبریزش خفیف بینی، التهاب كم در حلق، قرمزی خفیف در چشم و بزرگی خفیف غدد لنفاوی در جلوی گردن و پشت آن نشان دهنده آغاز این بیماری است.

كلانتر افزود: بیماری روزئولا با تب آغاز شده و ممكن است تب در كودك مبتلا به میزان 40 تا 45 درجه بالا رود؛ از این رو امكان دارد تب تا 10 روز ادامه داشته باشد همچنین 5 تا 10درصد امكان تشنج در كودكان مبتلا به این بیماری وجود دارد.

وی گفت: در بیماری روزئولا، 3 تا 4 ساعت بعد از قطع تب، بثورات پوستی به صورت دانه‌های قرمز رنگ بر روی نقاط مختلف پوست بدن كودك مانند گردن، پا، صورت و بعضاً دست ظاهر می‌شود؛ این دانه‌ها خطری ندارد و تنها نشانه بیماری است.

این متخصص اطفال با اشاره به اینكه درمان خاصی برای بیماری روزئولا وجود ندارد، ادامه داد: از آنجایی كه ممكن است تب كودك شدید باشد، بهتر است برای كنترل تب، طفل را نزد پزشك برده و با نظر وی از داروهای تب‌بر نظیر استامینوفن استفاده كرد.

وی با بیان اینكه دانه‌هایی كه بر روی پوست كودك ظاهر می‌شود پس از 2 روز، بهبود می‌یابد و هیچ اثری از خود بر جا نخواهد گذاشت، خاطرنشان كرد: برای پیشگیری از ابتلای كودكان به این بیماری بهتر است از حضور آنها در اماكن پرجمعیت و دارای ویروس خودداری شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
نرگس
بسیار جامع وکامل بود
ممننننننننننننننننننننون
2.656s, 19q