سطح آگاهی دندانپزشكان درباره بیماری ایدز پایین است

۱۳۸۹/۱۰/۲۱ - ۱۴:۱۵ - کد خبر: 23211
سلامت نیوز  : بر اساس نتایج یك پژوهش، سطح آگاهی و نگرش دندانپزشكان در مورد مراجعه كنندگان مبتلا به HIV و ایدز پایین است.

 امروز بیماری HIV و ایدز یكی از مشكلات و تهدید كننده‌های سلامت محسوب می‌شود. روزانه 16 تا 20 هزار نفر به تعداد آلوده شدگان اضافه می‌شود كه در نهایت بیش از 8 میلیون نفر نیز در جهان بر اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند.

حال با توجه به نبود درمان و واكسن علیه این بیماری تنها راه مقابله با آن پیشگیری است و بهترین راه پیشگیری از ایدز نیز ارائه آموزش‌های لازم در این زمینه است.

به گزارش  فارس ، این آموزش‌ها زمانی موفق است كه بر اساس واقعیت‌های جامعه صورت پذیرد و بهترین ‌راه رسیدن به این واقعیت‌ها تعیین سطح آگاهی گروه‌های مختلف از جمله دندانپزشكان و سایر كادر تیم‌های بهداشتی و درمانی را شامل می‌شود.

روش مطالعاتی این تحقیق پژوهشی كه به صورت توصیفی و مقطعی صورت پذیرفته است در برگیرنده جامعه آماری تمام دندانپزشكان دارای مطب استان لرستان بوده است.

در این روش مطالعاتی پرسشنامه‌هایی شامل اطلاعات دموگرافیك و سؤالات آگاهی و نگرش از دندانپزشكان صورت پذیرفته است.

در این روش مطالعاتی 22،8 درصد افراد مورد مطالعه زن و 77،2 درصد مرد بودند و 36 درصد سن بالاتر از 35 سال و 65 درصد نیز پایین‌تر از 65 سال سن داشتند. این مطالعه حاكی از آن است كه درصد قابل توجه‌ای از دندانپزشكان آگاهی و لازم درباره بیماری‌ ایدز كه مرتبط با شغلشان است، ندارند.

یافته‌های این مطالعه حاكی است كه 62،5 درصد دندانپزشكان مورد تحقیق قرار گرفته در این پژوهش نیز آگاهی متوسطی در حوزه HIV و ایدز دارند و تنها 33،75 درصد آگاهی خوبی در این زمینه داشتند.

بیشترین نمره كسب شده در این روش تحقیقاتی مربوط به آگاهی دندانپزشكان از راه‌های انتقال و پیشگیری بیماری ایدز بود و كمترین نمره كسب شده نیز مربوط به علائم و درمان بیماری ایدز است و در مجموع 94 درصد دندانپزشكان در این پژوهش دارای نگرش مثبت بودند.

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد میزان آگاهی دندانپزشكان درباره بیماری ایدز در حد پایین است و با توجه به اینكه یكی از راه‌های اصلی انتقال بیماری ایدز خون و ترشحات بیمار است ضرورت آموزش‌های مدرن و ضمن خدمت به كادر درمانی بالاخص دندانپزشكان ضروری است.

به گزارش توانا، این پژوهش توسط پریسا نامداری، عضو گروه پزشكی اجتماعی دانشگاه علوم پزشكی لرستان صورت پذیرفته است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.89513s, 18q