شیوع بیماری مشمشه بین سگ ها و گربه های شهری شایعه است

۱۳۸۹/۱۰/۲۲ - ۱۰:۳۱ - کد خبر: 23234
شیوع بیماری مشمشه بین سگ ها و گربه های شهری شایعه است
سلامت نیوز : بیماری مشمشه بیماری مربوط به الاغ است و شیوع آن بین سگ ها و گربه های شهری شایعه است.

دکتر شیرزادی رییس اداره بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت  ضمن بیان این مطلب، گفت: هر حیوانی که گوشت الاغ آلوده به این بیماری را بخورد به بیماری مشمشه دچار می شود و سگ ها و گربه های شهری ایران به گوشت این حیوان دسترسی ندارند.

وی افزود: این شایعات در پی مرگ ببر روسی منتشر می شود. خبر مرگ ببر روسی باغ وحش تهران نیز بر اثر این بیماری هنوز در حد یک احتمال است. بنابراین نمی توان این شایعات را مبنای خبر درست قرار داد.

شیرزادی ادامه داد: شیوع مشمشه در انسان ها نیز در اثر تماس با حیوان آلوده اتفاق می افتد، یا بر اثرنفوذ آن از طریق ضایعات جلدی(زخم های پوستی)، ترشحات هوایی به داخل مجاری تنفسی یا مخاط بینی و چشم.

وی گفت: شیوع بیماری مشمشه در حال حاضر به هیچ وجه شدید و سریع نیست و جای نگرانی در این خصوص وجود ندارد زیرا حیوانات باغ وحش تهران که مشکوک به این بیماری بودند نیز چند روزی است که در قرنطینه به سر برده و تحت مراقبت های شدید قرار دارند.

وی در عین حال از شیوع بیماری مشمشه در سگ ها و گربه های شهری خارجی خبر داد و گفت: مدتی قبل این بیماری در برخی کشورهای خارجی به دلیل مصرف گوشت آلوده توسط سگ ها و گربه های آنجا شایع شده بود، ولی خوشبختانه در ایران چنین شیوعی اتفاق نیفتاده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.03362s, 18q