در صورت ورود مواد آهکی به چشم چه کنیم؟

۱۳۸۹/۱۰/۲۴ - ۲۰:۱۳ - کد خبر: 23340
سلامت نیوز: یك فوق تخصص قرنیه گفت: در صورت ورود یك ماده محرك قوی مانند آهك به چشم باید بلافاصله آن را با آب شست وشو داد.

دكتر محمد زارع در گفتگو با ایسنا افزود: وقتی ماده وارد شده به چشم باعث تحریك شدید این عضو شود، نمی‌توانیم به بیمار توصیه كنیم تا چشم خود را فقط با آب استریل شست وشو دهد بلكه باید با هر نوع آبی كه در دسترس اوست این كار را انجام دهد چون آب حتی اگر كثیف باشد چشم را از آهك پاك می‌كند.

وی درباره شست و شوی چشم گفت: ضرورتی ندارد كه افراد سالم، چشم خود را شست و شو دهند اما به عنوان مثال برخی افراد بعدازظهرها حس می‌كنند كه جسم خارجی داخل چشمشان است. این بیماران دچار خشكی چشم هستند و باید آن را مرطوب و خنك كنند.

زارع در ادامه توصیه كرد: چشم افرادی كه به علت عفونت دچار ترشح است باید با پنبه یا دستمال تمیز و آب جوشیده ولرم شست و شو داده شود.

این فوق تخصص قرنیه درباره تاثیر استفاده از لنزهای رنگی بر دید چشم اظهار كرد: استفاده از لنزهای رنگی موجب آسیب رسیدن به قرنیه می‌شود. به عنوان نمونه فرد دچارعفونت چشمی می‌شود كه ممكن است باعث از بین رفتن چشم او شود.

وی قرمز ی چشم، ایجاد درد و خراش در قرنیه و تغییر شكل آن را از دیگر عوارض استفاده از لنزهای رنگی برشمرد و گفت: این عوارض به اندازه عفونت چشم خطرناك نیستند البته آن‌ها را نیز باید جدی گرفت.

زارع در پایان درباره بیمار‌های شایع چشم اظهار كرد: برخی بیماریها در گذشته به علت كم بودن امكانات و دانش پرشكان و آگاهی مردم، كمتر تشخیص داده می‌شد اما در حال حاضر با پیشرفت دانش پزشكی و آگاه شدن مردم، این عوارض سریعتر درمان می‌شوند كه از جمله آن‌ها می‌توان به آب مروارید اشاره كرد. در گذشته بیمار تا زمانی كه دیدش تا حد زیادی كاهش نمی‌یافت به پزشك مراجعه نمی‌كرد اما در حال حاضر افراد پس از كاهش نسبی قدرت دید خود نزد پزشك می‌روند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.87183s, 18q