معاون رييس جمهور از كاهش گردشگران خبر داد

جولان دلالی در گردشگري سلامت

۱۳۹۶/۱۰/۰۵ - ۱۵:۱۳ - کد خبر: 233755
جولان دلالی در گردشگري سلامت

سلامت نیوز: پخش آگهي‌هاي تبليغاتي پر زرق و برق با محتواي ارائه خدمات پزشكي خاص و بي‌نظير ‌كشورهاي همسايه در شبكه‌هاي فارسي‌زبان خارج از كشور،به يكي از پول‌ساز‌ترين پيام‌هاي تبليغاتي تبديل شده است.

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه قانون در ادامه نوشت: تبليغاتي كه پس از پخش آن بسياري از ايراني‌ها چمدان‌هاي خود را بسته و براي درمان راهي آن كشورها شده‌اند؛ اما غافل از آنكه مرغ همسايه غاز است و همان خدمات پزشكي در ايران با كيفيت بهتري نيز ارائه مي‌شود. البته آوازه پزشكان ايراني در بسياري از بخش‌هاي درماني مانند جراحي‌هاي زيبايي در دنيا پيچيده است. سفر بسياري از چهره‌هاي معروف دنيا براي انجام عمل‌هاي زيبايي به كشور، گواه روشني بر اين مساله است. سفرهايي كه با حاشيه‌هاي بسياري نيز در كشور مواجه شد.

اتفاقات ناگوار در گردشگري سلامت

باوجود پتانسيل‌هاي بسيار در حوزه سلامت، ايران نتوانسته سهم بالايي از صنعت توريسم سلامت در جهان را از آن خود كند.

رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري به‌تازگي از وقوع اتفاقاتی ناگوار در گردشگری سلامت خبر داده و گفته است:« اين اتفاقات موجب نارضایتی برخی گردشگران خارجی شده كه منجر به کاهش آمار این گردشگران در 6 ماه نخست امسال شده است.به گزارش ايسنا، علی اصغر مونسان گفت: «متاسفانه شاید هم سازمان میراث فرهنگی و هم وزارت بهداشت، گردشگری سلامت را خوب ساماندهی نکرده‌اند. ما ناگهان با هجوم گردشگران سلامت مواجه شدیم که گرفتار دلال‌ها شدند و اتفاقات بدی رقم خورد. دلال‌ها چند برابرِ مبلغ واقعی، پول می‌گرفتند و پزشک‌هایی را به گردشگران معرفی می‌کردند؛ درحالی که آن‌ها را به مکان و پزشک همنام دیگری منتقل می‌کردند. گردشگری سلامت به این ‌دليل آسیب دید و آمار مراجعه‌کنندگان آن به ایران در 6 ماه اول امسال کاهش داشت».

معاون ريیس جمهور اذعان کرد، گردشگری سلامت در ایران سامانی نداشت، حوزه‌ای رها شده بود که آسیب‌هایی را وارد کرد و گله‌گذاری‌هایی را در پی داشت. وی ادامه داد: «معاون گردشگری ماموریت دارد این وضعیت را ساماندهی و چند آژانس ویژه را مامور کند که روی این موضوع کنترل داشته باشند. قرار است به عراق سفركنيم تا در پی بحث‌هایی که در کمیته فنی ایران و عراق مطرح شده، توافق‌هایی شود. ما از آن کشور می‌خواهیم اجازه ندهد گردشگران سلامت، آزادانه وارد ایران شوند و از طریق آژانس‌هایی که ما معرفی می‌کنیم بايدبه ایران سفر کنند. این آژانس‌ها تحت کنترل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هستند و به میزان پولی که می‌گیرند، موظفند خدمات بدهند».

رونق اقتصادي جهان با گردشگري سلامت

گردشگري صنعتي، تخصصي است كه چرخ اقتصادي بسياري از كشورهاي دنيا را به‌گردش درآورده و رفاه و آسايش را براي مردم آن سرزمين‌ها فراهم كرده است. اما گردشگري، تنها سفر براي ديدن تاريخ، طبيعت و تفريح نيست بلكه گاهي براي سلامت نيز به گردش مي‌روند. امروزه گردشگري سلامت، يكي از پردرآمدترين بخش‌هاي صنعت گردشگري محسوب مي‌شود. «توريسم سلامت» براي نخستين‌بار توسط آژانس‌هاي گردشگري و رسانه‌ها درپي سفر گردشگران براي معالجه و درمان به‌كار گرفته شد و پس از آن جايگاه ويژه‌اي را در اين صنعت به‌خود اختصاص داد.

سفر به كشورهاي ديگر براي عمل‌هاي جراحي، استفاده ‌از چشمه‌هاي معدني و ... را گردشگري سلامت مي‌نامند. البته در اين بخش، تنها به درمان توجه نشده بلكه دركنار آن براي استراحت، تفريح و ... گردشگر نيز برنامه‌ريزي شده است.

گردشگري سلامت از تلفيق دو صنعت پول‌ساز پزشكي و گردشگري به‌وجود آمده است. تاریخچه توریسم سلامت به هزاران سال قبل و به یونان قدیم باز می‌گردد؛ زمانی‌که گردشگران از نقاط گوناگون با گذر از دریای مدیترانه، خود را به منطقه‌ای در خلیج «سرونیک» به‌نام «اپیدوریا» می‌رساندند. باورها بر این بود که مهراب خدای شفابخش یونانی‌ها، اسقلپیوس، در آنجا قرار دارد. بیماران با روزه گرفتن و نیایش به‌دنبال شفاي بیماري‌های خود بودند. درحال حاضر اپیدوریا،قدیمی‌ترین خاستگاه گردشگری سلامت در جهان شناخته می‌شود.

امروزه كشورهايي مانند تایلند، مکزیک و هند، جزو مقاصد جذاب گردشگری سلامت در دنیا هستند. طبق آمار آژانس توریسم درمانی (MTA)، در سال ۲۰۱۵ بیش از ۱۰ میلیون نفر برای دریافت خدمات زیبایی و درمانی به آسیا سفر کرده‌اند. در منطقه خاورمیانه ترکیه، اردن و امارات، برنامه‌‌ريزي‌هاي بسياري برای جذب گردشگر سلامت انجام داده‌اند.گردشگري سلامت بخش‌هاي بسياري دارد كه مهم‌ترين بخش‌هاي آن، تندرستي، سلامت و پزشكي است.

در بخش توریسم تندرستی، گردشگران به دهکده‌های سلامت و چشمه‌های آب معدنی بدون دخالت پزشک سفر مي‌كنند.

اما در بخش توریسم درمانی، استفاده از آب‌های معدنی ، نمک ، لجن‌های طبیعی ، مناطق آفتابگیر و...تحت نظارت و مداخله پزشک انجام مي‌شود.

همچنين در بخش توریسم پزشکی، مسافرت به‌منظور درمان بیماری و انجام جراحی زیر نظر پزشکان در مراکز درمانی‌ است كه علاوه‌بر معالجه، پیگیری بیمار را شامل مي‌شود.

پتانسيل‌هاي ايران براي توريسم سلامت

ايران از يك طرف با دارا بودن جاذبه‌هاي طبيعي مانند هزاران چشمه آب‌معدني و طبيعت بي‌نظير و از طرف ديگر باوجود چهره‌هاي مشهور بين‌المللي در عرصه پزشكي،پتانسيل بسياري براي فعاليت در عرصه گردشگري سلامت دارد.

همچنين به‌گفته كارشناسان گردشگري در ايران مزاياي خاصي نسبت به ديگر كشورها وجود دارد كه درصورت برنامه‌ريزي، مي‌تواند به يكي از مقاصد اصلي گردشگران تبديل شود.

يكي از اين مزايا، پايين بودن هزینه خدمات پزشکی در ایران نسبت به کشورهای توسعه یافته است كه مهم‌ترین دلیل آن، اختلاف قيمت بين تومان ایران و دلار است.يكي ديگر از پتانسيل‌هاي ایران، وجود بیمارستان‌های فوق‌تخصصي و مجهز است که از تکنولوژی روز دنيا در آن‌ها استفاده می‌شود.

چهره‌هاي بين‌المللي مانند پرفسور مجيدسميعي و... اعتبار جهاني به گردشگري سلامت ايران بخشيده‌اند. همچنين ایران به پایتخت جراحی بینی معروف شده است.

موقعيت جغرافيايي ايران نيز مي‌تواند فرصتي براي گردشگري سلامت كشور محسوب شود. ايران در مجاورت بیش از ۱۰ کشور با جمعیت بیش از ۲۰۰میلیون نفر است. کشورهایی که‌اغلب در زمینه پزشکی ضعیف هستند و بازار بالقوه‌ای برای ایران محسوب می‌شوند.دانشمندان و محققان ایرانی در بسیاری ازرشته‌ها مانند درمان ناباروری و سلول‌های بنیادی در دنیا صاحب کرسی هستند و ایران در بعضی رشته‌های پزشکی در مرز دانش پیشروی مي‌كند.

صنعت نوپاي توريسم سلامت

سابقه توریسم سلامت در ایران به سال 82 بازمی‌گردد که برای نخستين‌ بار توریسم درمانی در گردشگری ایران از سوی وزارت بهداشت مورد توجه قرار گرفت؛ البته وزارت بهداشت بیشتر با هدف اشتغال‌زایی برای دانش‌آموختگان پزشكی به این مبحث پرداخت و توریسم درمانی در آن زمان جايگاه خاصي نداشت. اما پس از ادغام سازمان میراث فرهنگی و سازمان‌ ایرانگردی و جهانگردی، توریسم درمانی به‌صورت مستقل در ایران ایجاد شد و مورد توجه بیشتری قرار گرفت. به‌تازگي فهرستي از پتانسيل‌هاي توريسم سلامت در ايران منتشر شده كه به‌ شرح زير است.

آب درمانی؛ براساس آمار، ۴۵ میلیون گردشگر در جهان از آب درمانی برای معالجه خود استفاده می‌کنند که ایران با دارا بودن بیش از يك هزار چشمه آب معدنی شناخته شده، توانایی جذب سهم بالایی را در این قسمت دارد.لجن درماني؛ لجن درمانی در توریسم سلامت از جایگاه خوبی برخوردار است و ایران نیز با دارا بودن امکانات مناسب همچون سواحل دریاچه ارومیه و یا دامنه‌های کوه تفتان، آمادگی دارد تا در این زمینه نیز جاذبه‌ توریستی باشد.نمک درمانی؛ یکی از جاذبه‌هايي که به تازگی مورد توجه توریست‌های بین‌المللی قرار گرفته، غار درمانی و نمک درمانی است. ایران با داشتن چندین گنبد نمکی می‌تواند در این خصوص نیز به یکی از قطب های گردشگری پزشکی تبدیل شود.

طب سنتي؛ جاذبه دیگری که چندوقت اخیر در کشور مورد توجه قرار گرفته و حتی رشته‌های دانشگاهی آن در حال جذب دانشجو هستند، طب سنتی ایرانی است. طبق گفته‌های سیزیل الگود، مورخ پزشکی، طب ایران پیش از طب یونان وجود داشته و ایرانیان، اصول آن چیزی را که طب یونانی می‌نامند، به یونانی‌ها یاد دادند. در بحث جاذبه‌هاي طبيعي نيز استراحتگاه‌هايي مانند ایران دیلمان ،جواهرده و شاندیز از شهرت جهانی برخوردارند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.7389s, 18q