"سامانه با مواد نانومتری" برای درمان سرطان سینه طراحی می‌شود

۱۳۹۶/۱۰/۱۴ - ۱۱:۵۱ - کد خبر: 234287
"سامانه با مواد نانومتری" برای درمان سرطان سینه طراحی می‌شود

سلامت نیوز: دارنده کرسی پژوهشی "توسعه نانو مواد جدید" از سنتز نانو مواد جدید گفت: طراحی سیستمی جدید بر اساس مواد نانو متری برای درمان سرطان سینه در حال انجام است؛ این سیستم با توجه به آمار بالای سرطان سینه در کشورمان می‌تواند گامی مؤثر باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم،؛ عبدالرضا سیم‌چی درباره اقدامات انجام شده در راستای کرسی پژوهشی "توسعه نانو مواد جدید" اظهار کرد: سنتز نانو مواد جدید برای کاربرد در حوزه انرژیهای تجدیدپذیر از جمله اقداماتی است که در حال انجام آن هستیم؛ توسعه مواد زیستی برای ساخت غضروف و پوست مصنوعی نیز از دیگر فعالیتهایمان است.

این دارنده کرسی پژوهشی "توسعه نانو مواد جدید" از سوی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی ادامه داد: طی یک سال کار بر روی کرسی پژوهشی موفق به دو ثبت اختراع بین‌المللی شده‌ایم که مواد پر کننده دندانی و غضروف را شامل می‌شود؛ هر دو در حال طی فرآیند تجاری‌سازی هستند.

وی با بیان اینکه در ایران برای درمان آرتروز موادی ترزیق می‌شود که درد را تا مدتی مشخص تسکین می‌دهد، ابراز کرد: با این اختراع و ساخت غضروف مصنوعی مایعی به بدن فرد تزریق شده و در محل غضروف سفت می‌شود؛ البته در دنیا نیز حدود شش شرکت در زمینه تولید غضروفهای مصنوعی فعال هستند که بیشتر آنها با انجام عمل جراحی غضروف در بدن بیمار جایگذاری می‌شود.

سیم‌چی درباره ثبت اختراع در حوزه مواد دندانی گفت: در دندانپزشکی موادی که استفاده می‌شود برای روی تاج است و مناسب ریشه نیست و این مواد طی فرایندهای شیمیایی تهیه می‌شوند اما در این اختراع از مواد طبیعی همچون استخوان، دندان کشیده شده فرد و مرجانهای دریایی استفاده کردیم و در دمای پایین نیز نشان دادیم که سنتز بایواکتیو است بنابراین مواد زیستی را از زواید زیستی تهیه می‌کنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف همچنین ابراز کرد: پروژه دیگری هم درباره تولید پوست مصنوعی و زخم‌بندهای خاصی که از خونریزی جلوگیری می‌کند، داشتیم که این طرح برنده چالشهای فناوری نانو شد که گرنتی هم ستاد توسعه فناوری نانو درباره تجاری‌سازی طرح در اختیارمان قرار داده است.

به گفته وی توسعه نانومتری مواد برای استفاده در پوششهای خاص از دیگر حوزه‌های تحقیقاتمان است؛ همچنین کاربرد این نانو مواد و توسعه آنها در حوزه‌های انرژیهای تجدیدپذیر، تولید سنسورهایی در زمینه تشخیص آلزایمر، سلولهای خورشیدی جدید نیز از دیگر بخشهایی است که چندین دانشجوی دکتری مشغول تحقیقات و فعالیت روی آنها هستند؛ البته در این حوزه‌ها حدود 14 مقاله بین‌المللی نیز در مجلات معتبر منتشر شده است.

سیم‌چی درباره سایر اقدامات نیز بیان کرد: طراحی سیستمی جدید براساس مواد نانو متری برای درمان سرطان سینه یکی دیگر از اقداماتی است که در حال انجام است؛ این سیستم با توجه به آمار بالای سرطان سینه در کشورمان می‌تواند گامی مؤثر باشد؛ در این زمینه همکاری نزدیکی نیز با دانشگاه تهران برای انجام آزمایشات حیوانی داریم.

این پژوهشگر و محقق درباره مزیت اعطای کرسی پژوهشی نیز عنوان کرد: با دریافت این کرسی پژوهشی علاقه‌مندی به ثبت بین‌المللی اختراع در من زیاد شد؛ حمایتهای کرسی باعث دلگرمی دانشجویان دکتری و ریسک‌پذیری بیشتر در بین آنها شده است.

به گفته او البته این کرسی پژوهشی در تجهیز آزمایشگاه و تسریع روند تحقیقاتمان نیز تأثیرگذاری زیادی داشته است و از طریق این کرسی موفق به خرید دستگاهی ساخت داخل برای آزمایشگاه شدیم؛ مزیت دیگر اعطای کرسی پژوهشی مدت زمان آن است این موضوع که چهار سال استادی فرصت تحقیق و فعالیت در حوزه‌ای را دارد بسیار کمک کننده می‌تواند باشد و با برنامه‌ریزی دقیق روی آن سرمایه‌گذاری انجام دهد.

وی خاطر‌نشان کرد: برای شکل‌گیری چرخه ایجاد کار، فناوری و ثروت باید فعالیتهای تحقیقاتی در کشور به صورتی باشد که هزینه‌های صرف شده به کشور بازگردد و صرفا نگارش مقاله نمی‌تواند به این مسئله کمک کند بنابراین این کرسی پژوهشی به سمت ثبت بین‌المللی اختراع سوق پیدا کرد.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.33471s, 19q