در کنگره دندانپزشکان عمومی ایران عنوان شد؛

هر آنچه باید در مورد درمان ریشه دندان بدانید

۱۳۹۶/۱۰/۲۰ - ۱۲:۱۱ - کد خبر: 234786
هر آنچه باید در مورد درمان ریشه دندان بدانید

سلامت نیوز:مسئول اجرایی علمی اِندو در کنگره دندانپزشکان عمومی ایران، گفت: دردها و گاهاً حساسیت های دندانی اغلب به ریشه دندان مربوط می شود.

به ‌گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، دکتر نیوشا همای نیکفر در دوازدهمین کنگره سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران، اظهارداشت: اِندو تخصصی از دندانپزشکی است که با مورفولوژی، فیزیولوژی و پاتولوژی پالپ دندان و همچنین انساج اطراف دندان ارتباط دارد.

وی با اشاره به اینکه برخی از مردم به غلط از واژه‌های عصب‌کِشی و یا عصب‌کُشی استفاده می‌کنند، افزود: درست آن درمان ریشه دندان و یا اِندو نام دارد، همچنین برای موفقیت در درمان ریشه، یک دندانپزشک باید به علوم پایه آناتومی، مورفولوژی و پاتولوژی دندان و انساج اطراف آن تسلط کامل داشته باشد.

مسئول اجرایی علمی اِندو، در دوازدهمین کنگره سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران گفت: دردها و گاهاً حساسیت های دندانی و ضربات وارده به دندان می‌تواند اغلب به درمان ریشه دندان منتهی شود. البته گاهی بیماران بدون علائم خاصی به کلینیک مراجعه می کنند و پس از انجام رادیوگرافی و ارزیابی کلینیکی، نیاز به درمان ریشه تشخیص داده می‌شود.

وی اظهارداشت: صدمات ورزشی، تصادفات و به ویژه زمین افتادن در کودکان می‌تواند منجر به شکستگی و لق شدن دندان شود که اگر به صورت اورژانسی و به موقع به دندانپزشک مراجعه شود با طرح درمان‌های صحیح و یک درمان ریشه خوب می‌توان جهت حفظ دندان اقدام کرد.

نیکفر عنوان کرد: امروزه با پیشرفت تکنولوژی و به بازار آمدن دستگاه‌های دیجیتال همچون رادیوگرافی و یا ابزاری که استفاده از فایل‌های دستی را محدودتر کرده(فایل های روتاری ) و اپکس فایندرها می‌توان جهت تشخیص انتهای ریشه، طول کانال، موقعیت فایل در کانال ها و مواد پرکردن ریشه از این تکنولوژی‌های نوین بهره‌مند شد و این مهم کمک بزرگی در جهت سهولت درمان بوده و باعث کاستن مراجعات متعدد بیماران تحت درمان ریشه به مطب‌ها شده است.

وی در ادامه بیان داشت: اگر فرد در مراحل اولیه پوسیدگی دندان به دندانپزشک مراجعه کند هم درمان ساده‌تر و هم ترمیم دندان راحت‌تر انجام خواهد شد و با استفاده از مواد دندانی همچون آمالگام و کامپوزیت تاج دندان بازسازی می‌شود و طول عمر دندان افزایش می یابد ولی اگر نسج زیادی از دندان از بین رفته باشد پس از درمان ریشه برای نگه داشتن دندان از روش های دیگر ترمیم همچون پُست و در انتها از روکش میتوان استفاده کرد.

مسئول اجرایی علمی اِندو، در دوازدهمین کنگره سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران خاطرنشان کرد: استفاده از روش ها و ابزار درمانی مناسب در این زمینه برای اینکه دندان سالیان سال بتواند برای فرد کارایی داشته باشد و درمان ریشه را نیز به خطر نیاندازد، بسیار حائز اهمیت است.نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.40851s, 19q