استفاده از رنگ مو، سفیدی را تشدید نمی‌كند

۱۳۸۹/۱۰/۲۷ - ۲۱:۵۸ - کد خبر: 23512
سلامت نیوز: یك متخصص پوست و مو گفت: استفاده از رنگ مو، سفیدی را تشدید نمی‌كند یا آن را به تاخیر نمی‌اندازد.

دكتر نصرت پورسینا در گفت‌وگو با  ایسنا ، اظهار داشت: رنگ موی انسان تابع عوامل متعددی است كه مهمترین عامل ژنتیك است و عوامل تغذیه‌ای، بیماریهای متابولیك و ارثی و عوامل محیطی از دیگر عوامل موثر بر رنگ مو هستند.

وی ادامه داد: هر انسانی رنگ موی خاصی در هنگام تولد دارد. موها در هنگام تولد بسیار نازك، دارای كرك و كمرنگ هستند و تا اواخر یك سالگی موهای جنینی تغییر كرده و ریخته و جای خود را به موهای ترمینال (موهای انتهایی دائمی) می‌دهند.

دكتر پورسینا افزود: چنانچه كودك در یك سالگی دچار سوء تغذیه یا بیماریهای ارثی و ژنتیكی شود، با بروز كم پشتی یا چند رنگ شدن مو(علامت پرچم) مثل بیماری «كوآشیوكور» مواجه می‌شود.

وی تصریح كرد: اگر فرد سالم باشد و مشكل خاصی نداشته باشد تا سنین 7-6 سالگی موهای طبیعی و نرمالی پیدا می‌كند كه رنگ آن ثابت می‌ماند.

این متخصص پوست و مو ادامه داد: در سنین بلوغ موها ضخیم‌تر ‌شده و از حدود سن 25 سالگی به بعد پیدا شدن یكی دو تار سفید در مو شروع می‌شود كه این سفیدی مو تابع عوامل متعددی است كه مهمترین عامل مساله ژنتیك است.

وی گفت: با مراجعه به سابقه خانوادگی مشاهده می‌كنیم یك یا چند نفر از بستگان این مشكل را دارند و نمی‌توان آن را به عنوان بیماری تلقی كرد اما باید در همه این موارد بیمار از نظر كم كاری و پركاری تیروئید، كمبود پروتئین، ویتامینهای خاص و یا بعضی از اسید آمینه‌ها بررسی شود.

وی سن سفید شدن موها در زنان را 30 تا 35 سالگی به بعد و در مردان 35 تا 40 سالگی به بعد ذكر كرد و گفت:‌ بعد از این سنین پیدایش رو به افزایش سفیدی را داریم.

وی با بیان اینكه علل سفیدی موها متعدد است، افزود: آنچه مسلم است این است كه كاهش فعالیت سلولهای ملانوزید كه مسوول ایجاد ملانین هستند باعث سفیدی مو می‌شود و تا امروز هیچ دارویی كه بطور كامل سفیدی را متوقف كند كشف نشده است بنابراین افراد نباید فریب تبلیغات واهی كه در بعضی از رسانه‌ها وجود دارد مبنی بر اینكه یك ماهه، یك شبه یا یك هفته، سفیدی را برطرف می‌كنند نخورند.

دكتر پورسینا گفت: اما با توجه به اینكه در بعضی از فرهنگها، سفیدی مو از نظر زیبایی نامطلوب است یا خوشایند نیست، بعضی از افراد از رنگهای مختلف استفاده می‌كنند و تاكنون ثابت نشده است كه رنگ مو سفیدی را تشدید كند یا آن را به تعویق بیندازد یا تسریع كند چرا كه سفیدی توسط كاهش فعالیت سلولهای ملانوزید و در پیاز مو و در زیر پوست روی می‌دهد.

وی توصیه كرد: اگر افراد تمایل دارند از رنگ مو استفاده كنند رنگ موهایی كه دارای استاندارد وزارت بهداشت هستند مصرف كرده و همچنین توسط افراد مجرب كار شود چرا كه اگر میزان رقت یا غلظت رنگ مو كم یا زیاد شود سبب آسیب به پوست و مو می‌شود.

وی ادامه داد:‌ رنگ‌هایی كه بصورت كیلویی و غیر بسته بندی در بعضی از مراكز یا مغازه ها به فروش می‌رسند قابل اعتماد نیست بنابراین توصیه می‌شود از مصرف آنها اكیدا خودداری شود.

وی در پایان یادآور شد: همچنین ممكن است رنگ مو خوب استفاده نشود یا فرد آلرژی یا حساسیت داشته باشد كه در این صورت باید به پزشك متخصص پوست مراجعه شود.

انتهای پیام
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.06862s, 19q