آیا عادت ماهیانه زودهنگام سلامت دختران را به خطر می اندازد؟‎

۱۳۹۶/۱۰/۳۰ - ۱۱:۰۲ - کد خبر: 235598
آیا عادت ماهیانه زودهنگام سلامت دختران را به خطر می اندازد؟‎

سلامت نیوز: دوره بلوغ برای دختران شروع تغییرات قابل ملاحظه جسمی و روحی است؛ یکی از مهم ترین این تغییرات عادت ماهیانه است. اتفاقی بیولوژیکی که به صورت معمول باید در نوجوانی رخ دهد. با این حال بعضی از دختران زودتر از موعد با این پدیده مواجه می شوند؛ اتفاقی که می تواند سلامتی آنها را در آینده به خطر بیندازد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از شفقنا زندگی، شاید به نظر چندان اتفاق مهمی جلوه نکند ولی واقعیت این است که شروع عادت ماهیانه پیش از 12 سالگی احتمال ابتلا به انواع بیماری های قلبی و بروز سکته های مغزی را افزایش می دهد. اگرچه عوامل مختلفی از قبیل چاقی، پر فشاری خون یا سیگار کشیدن آسیبی غیر قابل انکار به سلامت جسمی ما وارد می کنند؛ اما نباید سهم سایر عوامل بیولوژیکی را نادیده بگیریم.

بر اساس نتایج به دست آمده از آخرین تحقیقات انجام شده، برخی از عوامل مرتبط با باروری از جمله یائسگی زودرس، عادت ماهیانه پیش از موعد، سقط جنین و هیسترکتومی(برداشتن تخمدان) تأثیر به سزایی در ابتلا به بیماری هایی خطرناکی و گاهی مرگ آفرین دارند. همین طوری که یائسگی زود هنگام باعث افزایش خطر بیماری های عروقی می شود، عادت ماهیانه قبل از 12 سالگی دختران را برابر بسیاری از مشکلات قلبی آسیب پذیر می کند.

بنابراین، اگر دختر نوجوانی دارید که پیش از زمان مناسب عادت ماهیانه را تجربه می کند بهتر است هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید و به صورت مقطعی مانع این فرآیند طبیعی شوید. جدی نگرفتن و طبیعی تلقی کردن این پدیده قبل از 12 سالگی تبعات گاه جبران ناپذیری بر زندگی آینده دختران باقی می گذارد.

منبع medicalnewstoday

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.40305s, 19q